Jablonec srazil Ostravu až v závěru, Hradec se vrátil do ligy remízou s Bohemians

24. 7. 2021 17:57
Fotbalisté Jablonce vstoupili do nového ročníku Fortuna:Ligy vítězstvím nad Ostravou 1:0, když v 88. minutě rozhodl Václav Pilař. V dalších zápasech 1. kola remizoval Hradec Králové s Bohemians 1:1 a Pardubice s Karvinou 2:2.
Radost jabloneckých fotbalistů
Radost jabloneckých fotbalistů | Foto: ČTK

Ostravští začali na severu Čech aktivně. Hned ve druhé minutě se po rohu dostala k hlavičce jedna z letních posil Baníku Lischka, bývalý obránce Jablonce ale zamířil těsně vedle. Za chvíli se k zakončení protlačila další z nových posil Slezanů útočník Almási a domácí podržel brankář Hanuš.

V osmé minutě výrazně zahrozili i Severočeši. Na Krobův rohový kop si na přední tyči naběhl Kratochvíl a jeho hlavička se snesla na břevno. Stejný hráč měl šanci i po rychlé kombinační akci v 23. minutě, kdy dobře zasáhl hostující gólman Laštůvka.

Po změně stran brankář Baníku vytáhl střelu Malínského, hrajícího jubilejní 150. ligový duel, ale jinak byli v úvodu druhého dějství nebezpečnější hosté. V 55. minutě pomohla branková konstrukce i Severočechům poté, co si Martinec srazil míč na tyč při obranném skluzu.

Po necelé hodině hry už Slezané dostali míč do sítě, ale Almásiho gól kvůli ofsajdu neplatil. Jablonec pak znovu podržel Hanuš. Nejprve v 66. minutě vytáhl Lischkovu hlavičku pod břevno a poté i střelu střídajícího Sora, hrajícího v den svých 21. narozenin.

V 82. minutě nigerijský záložník potáhl míč středem hřiště, přihrál střídajícímu Klímovi, ale domácí opět zachránil Hanuš. Chvíli nato se pokusil na opačné straně patičkou zakončit Doležal, ale těsně minul.

"Náš výkon se po poločase zlepšil. Byli jsme víc kompaktní, hra se vyrovnala. Dostávali jsme se do šancí. Myslím, že jsme měli nějakou dotáhnout a odjet minimálně s bodem, který by byl cenný," řekl ostravský trenér Ondřej Smetana, který kvůli chybějící licenci při zápasech plní oficiálně roli asistenta.

Agilní Sor poté znovu pozlobil domácí obrany, ani tentokrát však neskóroval a v 88. minutě za to hosty stihl trest. Po Pleštilově centru Pilař navzdory své subtilní postavě vyhrál hlavičkový souboj s Ndefem a hlavou zblízka rozhodl. Jablonec v lize bodoval ve 14 z posledních 15 utkání.

"Měl jsem úkol něco změnit a dát kýžený gól. Byl to krásný centr od Dominika Pleštila. Já pořád říkám, že to někdy není o výšce, ale o timingu. Dnes jsem to dobře načasoval. Byl jsem v pravý čas a v pravý moment na místě, kde bylo potřeba," řekl pro O2 TV bývalý reprezentant Pilař, který měří pouze 171 centimetrů.

"Celý den jsem přemýšlel, zda postavit Vencu od začátku. Ale měl určité problémy na začátku týdne. Šel na určitou pasáž, hodně nám pomohl a dal rozhodující branku. Venca má při své výšce abnormálně vysoký výskok. Naposledy jsem takový výskok měl já. Má dobrý timing, neprohraje hlavu. Ten gól není náhoda," řekl kouč domácích Petr Rada.

Smetanu inkasovaný gól hodně mrzel. "V 88. minutě musíme takovouhle situaci uhlídat, musíme být v bloku. Takový souboj musíme uhrát, musíme vyskočit výš. V dané situaci je jedno, jestli to dává Pilař nebo Kubista. Tahle prohra hodně mrzí, štve to," řekl Smetana.

Karviná náskok neudržela

Pardubice v úvodním utkání ligové sezony proti Karviné smazaly dvoubrankové manko a remizovaly 2:2. Bod východočeskému celku, který opět nastoupil v azylu v pražském Ďolíčku, zajistil dvěma góly Emil Tischler. Hosty před tím poslali do vedení z penalty Kristi Qose a Michal Papadopulos.

Vstup do zápasu vyšel lépe Karviné a už v první minutě se dostal sám před brankáře Letáčka Papadopulos, ale jeho šanci zastavil odpískaný ofsajd. O chvíli později si naběhl do dobré palebné pozice Čmelík a jeho ránu vyrazil Letáček na břevno.

Po odehrání míče do zámezí si však šel rozhodčí Hrubeš prohlédnout předchozí pád Sinjavského v pokutovém území a po zhlédnutí videa nařídil pokutový kop. K němu se postavil Qose a ranou do protipohybu pardubického brankáře otevřel skóre zápasu. Šlo o devátý gól albánského záložníka v lize.

Pardubice se sice snažily vyrovnat, ale v zahuštěné obraně Slezanů se prosazovaly těžko. Velkou šanci měl až v 29. minutě Cadu, kterého našel přesným centrem Čihák. V závěru první půle se zase opřel do odvráceného míče Beran, brankář Neuman ovšem jeho střelu vytáhl nad.

Východočeši nezachytili ani vstup do druhé půle a využil toho Papadopulos. Ve 49. minutě měl dost prostoru na hranici pokutového území a technickou střelou zajistil hostům dvoubrankový náskok. Šestatřicetiletý útočník vstřelil ve svém 112. ligovém utkání 28. gól.

Pardubice však zápas nevzdaly. Po hodině hry byl po přímém kopu Čelůstky blízko snížení Čihák, jeho hlavičku musel pozorný Neuman vytáhl na břevno. O chvíli později karvinská obrana neuhlídala za obranu nabíhajícího Tischlera, který pohotovým lobem snížil.

Domácí rázem převzali iniciativu a čtvrt hodiny před koncem si naskočil na rohový kop Tischler a vyrovnal. Třiadvacetiletý záložník dal sedmou ligovou branku v kariéře a poprvé v jednom utkání v nejvyšší soutěži zaznamenal dva góly.

V bojovném závěru pak měly blízko k rozhodnutí oba týmy. Další Tischlerův pokus však chytil Neuman a střídající Svoboda na druhé straně v nadějné pozici při brejku promáchl. Pardubice tak s Karvinou remizovaly podruhé za sebou.

FK Jablonec - Baník Ostrava 1:0 (0:0)

Branka: 88. Pilař. Rozhodčí: Pechanec - Hájek, Mokrusch - Franěk (video). ŽK: Krob, Pilař - Potočný, Buchta, Laštůvka. Diváci: 2385 (omezený počet).

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Martinec, Zelený, Krob - Považanec - Pleštil (90. Holík), Kubista, Kratochvíl (84. Smejkal), Malínský (73. Pilař) - Doležal. Trenér: Rada.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman - Kaloč - De Azevedo (55. Potočný), Budínský (79. Pokorný), Kuzmanovič (70. Sor), Buchta - Almási (79. Klíma). Trenér: Galásek.

FK Pardubice - MFK Karviná 2:2 (0:1)

Branky: 64. a 75. Tischler - 6. Qose z pen., 49. Papadopulos. Rozhodčí: Hrubeš - Horák, Caletka - Zelinka (video). ŽK: Tischler, Kostka - Sinjavskij. Diváci: 805 (omezený počet).

Pardubice: Letáček - Prosek (46. Sláma), Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Kostka (60. Šimek), Beran, Tischler, Cadu (90. Halász) - Černý (60. Huf). Trenér: Novotný.

Karviná: Neuman - Křapka, Santos, Buchta, Bartošák - Mangabeira, Nešický (81. Svoboda) - Čmelík (90.+2 Jurásek), Qose (73. Stropek), Sinjavskij (73. Mikuš) - Papadopulos (81. Zych). Trenér: Weber.

FC Hradec Králové - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

Branky: 14. Vašulín - 53. Puškáč. Rozhodčí: Julínek - Antoníček, Lakomý - Berka (video). ŽK: Mejdr - Bederka, Vondra. Diváci: 1216.

Hradec: Fendrich - Mejdr, Donát, Klíma, Urma - Kodeš, Rada - Prekop (77. Záviška), Dvořák, Vlkanova - Vašulín (90. Kubala). Trenér: Miroslav Koubek.

Bohemians 1905: Bačkovský - Dostál, Köstl, Bederka, Vondra - Fulnek (61. Květ), Hronek (83. Vacek), Ljovin, Kovařík (82. Bartek) - Chramosta (68. Matěj Koubek), Puškáč (68. Necid). Trenér: Klusáček.