Slavia smazala tříbrankové manko a na Letné získala bod, videorozhodčí se nenudil

17. 3. 2018 17:09
Fotbalová Sparta vedla nad Slavií 3:0 v poločase, přesto skončilo pražské derby remízou.
Slavia bere senzační bod
Slavia bere senzační bod | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Pořádnou přestřelkou skončilo 289. pražské derby, Sparta doma neudržela vedení 3:0 v poločase a remizovala se Slavií 3:3.

Letenští vedli ve šlágru 21. kola po dvou trefách zimní posily Nicolaeho Stanciua a vlastní brance Tomáše Součka v poločase 3:0, ale hosté díky gólům Miroslava Stocha a Simona Deliho snížili a v páté minutě nastavení z penalty srovnal Milan Škoda. Hned čtyřikrát v derby změnilo původní verdikt video.

Slavia na druhém místě tabulky udržela sedmibodový náskok před Spartou. Na vedoucí Plzeň ztrácejí červenobílí obhájci trofeje šest bodů, Viktoria má ale k dobru dvě utkání.

Sparta v derby počtvrté za sebou nezvítězila. Letenští i ve druhém duelu pod novým trenérem Pavlem Hapalem remizovali a nerozhodný výsledek si připsali počtvrté za sebou. V tabulce jsou až šestí.

V Praze napadlo několik centimetrů sněhu, pořadatelé ale dokázali připravit hrací plochu do takového stavu, že se mohlo hrát. Přestože před derby měla lepší formu Slavia, úvod patřil Spartě.

V 11. minutě ještě Plavšičovu střelu vyrazil Kolář, ale o minutu později udělal slávistický gólman velkou chybu. Stanciu střílel prakticky z brankové čáry a Kolář si míč srazil do sítě. V 18. minutě mohl zvýšit Lafata, ale z malého vápna překopl břevno.

Pak poprvé vstoupilo do hry video. Sudí Královec nařídil po Jugasově ruce penaltu, ale zhlédnutí záznamu "vytáhl" situaci před šestnáctku a kopal se jen přímý kop. Odražený balon napálil do sítě Stanciu, ale Štetina stál vedle Koláře v ofsajdu a video opět změnilo původní verdikt.

Letenští tak zvýšili na 2:0 až v 31. minutě. Stanciu zahrál rohový kop na bližší tyč a slávista Souček hlavou zamířil do vlastní branky. Za šest minut červenobílí díky Bořilově křížné střele snížili, ale potřetí v utkání změnilo verdikt video, neboť Škoda předtím stál v ofsajdu.

Zimní posila Slavie brankář Kolář neměl den a ve 43. minutě inkasoval další laciný gól. Stanciu dostal na straně prostor a střelou z úhlu na bližší tyč s mírnou Škodovou tečí přidal druhou trefu v utkání a třetí v české lize. Poprvé v historii nejvyšší soutěže některý z týmů v derby vyhrál první půli o tři góly.

Slávistický kouč Trpišovský po přestávce poslal na trávník Hromadu s Van Burenem a hosté se snažili o zdramatizování zápasu. V 63. minutě ještě Stoch pálil vedle, ale v 70. minutě už po rohu poslal balon nechytatelně pod břevno a připsal si první soutěžní gól v červenobílém dresu.

Na druhé straně po Stanciuově střele zasáhl Kolář, Štetina z dorážky minul a Spartu to nakonec přišlo hodně draho. V 83. minutě totiž snížil po rohu hlavou Deli a v nastavení počtvrté změnilo verdikt video. Sudí Královec po dohrání akce a zhlédnutí opakovaného záznamu nařídil po Štetinově faulu ve vápně penaltu a Škoda zařídil dělbu bodů.

Jihlava schytala debakl

Jablonečtí deklasovali Jihlavu na jejím hřišti 4:0. Severočeši pod trenérem Petrem Radou vyhráli i šesté soutěžní utkání v jarní části sezony a v neúplné tabulce poskočili na čtvrté místo.

Naopak jedenáctá Vysočina po sérii čtyř vítězství v nejvyšší soutěži nebodovala. V první půli skórovali Martin Doležal, Lukáš Masopust a Tomáš Holeš, po změně stran se proti bývalému týmu trefil opět Masopust.

Ostravské hráče nenastartovala ani trenérská výměna a v prvoligové premiéře pod Bohumilem Páníkem podlehli Dukle 1:2. Pro Pražany to bylo premiérové venkovní vítězství v sezoně, o které se postarali Patrik Brandner s Ondřejem Kušnírem.

I proto, že Baníku po změně stran rozhodčí neuznali dva góly a Milan Baroš snížil až v nastavení, čeká nováček na první jarní výhru a na čtrnácté místo ztrácí propastných osm bodů.

Mladoboleslavští nevyužili šanci vzdálit se pásmu sestupu a doma jen remizovali se Slováckem 1:1. Na gól Nikolaje Komličenka z úvodního dějství odpověděl čtvrt hodiny před koncem svou osmou brankou v této sezoně nejvyšší soutěže hostující Tomáš Zajíc.

Olomouc remizovala s Karvinou 1:1 a přišli tak o třetí místo v tabulce, kam se před ně dostal v pátek Liberec. Domácí vedli po gólu Jakuba Plška, ale Karviná okamžitě srovnala zásluhou Lukáše Budínského. Sigma tak z posledních šesti kol pouze jednou zvítězila, Karviná naopak bodovala pošesté za sebou a je devátá čtyři body nad pásmem sestupu.

21. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slavia Praha 3:3 (3:0)

Branky: 12. a 43. Stanciu, 31. vlastní Souček - 70. Stoch, 83. Deli, 90.+5 Škoda z pen. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek - Zelinka (video). ŽK: Lafata, V. Kadlec, Plavšič, Šural, Štetina - Danny, Hromada, Deli, Bořil. Diváci: 17.034.

Sparta: Nita - Zahustel, Costa, Štetina, Frýdek - Kulhánek, Kanga - V. Kadlec (83. Šural), Stanciu, Plavšič (90. M. Kadlec) - Lafata (70. Sáček). Trenér: Hapal.

Slavia: Kolář - Frydrych (46. Van Buren, 74. Tecl), Jugas, Deli, Bořil - Souček - Stoch, Hušbauer, Danny (46. Hromada), Sobol - Škoda. Trenér: Trpišovský.

Vysočina Jihlava - FK Jablonec 0:4 (0:3)

Branky: 14. a 59. Masopust, 9. Doležal, 41. Holeš. Rozhodčí: Proske - Myška, Horák. ŽK: Schumacher (Jihlava). Diváci: 2649.

Jihlava: Rakovan - Nový (70. Popovič), Tlustý, Buchta, Schumacher - Ljovin - Fulnek, Dvořák, Urblík (57. Daníček), Holík - Ikaunieks (24. Klíma). Trenér: Svědík.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Pernica, Lischka, Zelený - Masopust (88. Jankovič), V. Kubista, Trávník (72. Považanec), Jovovič (79. Hanousek) - Chramosta, Doležal. Trenér: Rada.

Baník Ostrava - Dukla Praha 1:2 (0:1)

Branky: 90.+1. Baroš - 38. Brandner, 67. Kušnír. Rozhodčí: Nenadál - Paták, Kubr. ŽK: Procházka, De Azevedo - Bezpalec. Diváci: 3916.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Psyché, Granečný - Hlinka - Fillo, Hrubý (71. Poznar), Jirásek (46. Diop), De Azevedo - Baroš. Trenér: Páník.

Dukla: Rada - Kušnír, Ostojič, Bezpalec, Miloševič - Brandner (90.+4 Douděra), Holík (79. Hanousek), Bilovský - Schranz (73. Preisler), Holenda, Podaný. Trenér: Hynek.

FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 1:1 (1:0)

Branky: 32. Komličenko - 74. Zajíc. Rozhodčí: Orel - Blažej, Antoníček. ŽK: Kateřiňák (Boleslav). Diváci: 1017.

M. Boleslav: Polaček - Pauschek, Klíma, Chaluš, Křapka - Jánoš, Hubínek (85. Mareš) - Konaté (77. Ladra), Valenta (14. Kateřiňák), Přikryl - Komličenko. Trenér: Weber.

Slovácko: Heča - Juroška, Břečka, Šimko, Divíšek - Janošek (73. Kubala), Daníček - Navrátil, Sadílek (67. Machalík), Havlík (46. Rezek) - Zajíc. Trenér: Kordula.

Sigma Olomouc - MFK Karviná 1:1 (0:0)

Branky: 66. Plšek - 68. Budínský. Rozhodčí: Julínek - Kotík, Podaný. ŽK: Hála. Polom, Řezníček, Zahradníček (všichni Olomouc). Diváci: 2456.

Olomouc: Reichl - Sladký, Radakovič, Polom, Falta - Kalvach, Texl (59. Plšek) - Zahradníček, Houska (86. Kotouč), Hála (75. Manzia) - Řezníček. Trenér: Jílek.

Karviná: Le Giang - Čolič, Dreksa, Hošek, Eismann - Janečka, Panák (58. Šisler) - Štepanovský, Budínský, Voltr (58. Kalabiška) - Wágner. Trenér: Mucha.

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.