Jablonec se přiblížil záchraně. Karviná sestupuje, Bohemians už jsou předposlední

1. 5. 2022 17:59
Potvrzeno. Karviná sestupuje z Fortuna:Ligy, v Jablonci prohrála 0:2. Na předposlední místo klesli Bohemians po domácí porážce s Pardubicemi. Lépe se dýchá Zlínu, který doma zdolal 3:0 Teplice.
Tomáš Hübschman z Jablonce v utkání proti Karviné.
Tomáš Hübschman z Jablonce v utkání proti Karviné. | Foto: ČTK

Fotbalisté Karviné se stali prvním sestupujícím z první ligy. Poslední tým nejvyšší soutěže prohrál ve druhém kole nadstavbové skupiny o záchranu v Jablonci 0:2 a už nemá šanci opustit 16. přičku, která jako jediná znamená přímý pád do druhé ligy.

Slezané museli pro zachování teoretické naděje na záchranu bodovat. V Jablonci však prohrávali od 15. minuty po trefě Jakuba Martince a do přestávky překonal jejich obranu ještě Jaroslav Zelený.

Severočeši vyhráli po 11 zápasech a poprvé s novými trenéry Jiřím Vágnerem a Tomášem Čížkem, kteří nahradili v týdnu odvolaného Petra Radu.

Karviná sestupuje z nejvyšší soutěže po šesti sezonách. Jejím nejlepším umístěním bylo 10. místo v úvodním ročníku 2016/17. V této sezoně tým trenéra Bohumila Páníka zvítězil pouze ve třech zápasech a získal dosud 18 bodů.

Po dnešní prohře Karviná ztrácí tři kola před koncem devět bodů na předposlední Bohemians 1905, které ale už nemůže předstihnout vzhledem k horšímu postavení v tabulce po základní části.

Zlín zvítězil nad Teplicemi 3:0. O jeho branky se v úvodu postarali Vachtang Čanturišvili a Vukadin Vukadinovič, ve 34. minutě pojistil výhru domácích Martin Cedidla. "Ševci" v nejvyšší soutěži vyhráli po pěti zápasech a vykročili k záchraně. Na čtrnáctou barážovou příčku, která po dnešní porážce zůstala Teplicím, mají náskok šesti bodů.

Fotbalisté Bohemians 1905 prohráli s Pardubicemi 0:1 a jejich série bez vítězství se protáhla už na 11 zápasů nejvyšší soutěže. "Klokani" ve třech duelech s Pardubicemi v tomto ročníku nezískali ani bod a propadli se na předposlední barážovou příčku.

Východočeši vyhráli potřetí z posledních čtyř kol a na 12. místě mají o tři body víc než Bohemians. V zápasu dvou týmů, které jsou v Ďolíčku doma, rozhodla gólová hlavička Robina Hranáče z osmé minuty.

2. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o záchranu:

FK Jablonec - MFK Karviná 2:0 (2:0)

Branky: 15. Martinec, 42. Zelený. Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Pfeifer - Kocourek (video). ŽK: Jursa, Bartošák, Čmelík, Páník (trenér, všichni Karviná). Diváci: 1701.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Martinec, Zelený, Krob (46. Pleštil) - Hübschman - Černák, Kratochvíl (90.+2 Smejkal), Kubista, Malínský (84. Považanec) - Ikaunieks (64. Nešpor). Trenér: Vágner.

Karviná: Bajza - Bartošák (65. Čmelík), Buchta, Kobouri, Šehič - Jursa (71. Teplan) - Svoboda (46. Chvěja), Qose (46. Dramé), Túlio, Sinjavskij (46. Vlachovský) - Papadopulos. Trenér: Páník.

Fastav Zlín - FK Teplice 3:0 (3:0)

Branky: 3. Čanturišvili, 7. Vukadinovič, 36. Cedidla. Rozhodčí: Szikszay - Váňa, Volf - Franěk (video). ŽK: Dramé - Shejbal. Diváci: 3021.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Vraštil, Simerský, Procházka - Conde - Dramé (83. Jawo), Hrubý (59. Fantiš), Janetzký (83. Fillo), Čanturišvili (83. Hellebrand) - Vukadinovič (66. Reiter). Trenér: Kalivoda.

Teplice: Grigar - Chaloupek (34. Shejbal), Tijani, Vondrášek - Hyčka, Kodad, Ljevakovič (46. Žitný), Boljevič (55. Prošek) - Vobecký (46. Sunzu) - Žák (65. Ledecký), Sejk. Trenér: Jarošík.

Bohemians Praha 1905 - FK Pardubice 0:1 (0:1)

Branka: 8. Hranáč. Rozhodčí: D. Černý - Antoníček, Leška - Ondráš (video). ŽK: Vondra, Köstl - Solil. Diváci: 3955.

Bohemians: Valeš - Dostál (80. Bartek), Bederka (46. Köstl), Křapka, Vondra - Jindřišek - Vaníček (56. Beran), Květ (67. Kovařík), Mareček (46. Puškáč), Hronek - Chramosta. Trenér: Veselý.

Pardubice: Markovič - Kostka, Hranáč, Čihák, Čelůstka - Jeřábek - Patrák (67. Mareš), Červ (84. Pojezný), Solil (50. Rezek), Lupač - P. Černý (67. Huf). Trenér: Novotný.