Plzeň vedla v Jablonci 2:0, nakonec ale bere jen bod. Slavia má titul opět ve svých rukách

Aktualizováno 6. 5. 2017 17:23
Jablonec sice doma prohrával s Plzní doma po poločase 0:2, nakonec ale dokázal s aspirantem na titul vybojovat bod za remízu. Po večerním vršovickém derby se tak do čela tabulky může znovu vyšvihnout Slavia.
Plzeň nezvládla závěr zápasu v Jablonci. Využije toho večer Slavia?
Plzeň nezvládla závěr zápasu v Jablonci. Využije toho večer Slavia? | Foto: ČTK

Jablonec nad Nisou - Fotbalisté Plzně v duelu 27. ligového kola jen remizovali 2:2 v Jablonci a zkomplikovali si boj o titul. Obhájce trofeje vedl po poločase 2:0 po brankách Rakušana Andrease Ivanschitze, ale po pauze dvěma góly srovnal střídající Martin Doležal. Viktoria se sice v tabulce dostala na první místo o bod před Slavii, ale ta má k dobru večerní zápas na půdě Bohemians 1905. Jablonec po předešlé remíze 1:1 na Slavii obral o body dalšího aspiranta na titul a je sedmý.

"Komplikace je to veliká. Věděli jsme, že jsme v pozici, že když vyhrajeme všechna čtyři utkání, tak nás nikdo nedohoní. Teď se situace změnila, na tahu je Slavia. Třeba tenhle bod rozhodne o titulu, ale třeba také ne," řekl novinářům plzeňský trenér Zdeněk Bečka.

Do plzeňské sestavy se po karetním trestu vrátil kapitán Hubník a při absenci potrestaného útočníka Bakoše dostal po devíti zápasech poprvé šanci v zahajovací jedenáctce Poznar.

Jako první zahrozil Jablonec, ale Kozáčik v sedmé minutě Mehanovičovu střelu z dálky vyrazil. O čtyři minuty později otevřeli skóre hosté. Severočeši odvrátili Petrželův roh jen na hranici vápna, kde se do balonu z voleje opřel Ivanschitz a trefil se přesně pod břevno. "Ještě se na to musím podívat, ale pravděpodobně to byl jeden z nejhezčích gólů kariéry. Byl to fantastický gól," řekl Ivanschitz.

Vzápětí vyhlavičkoval Kopicovu ránu obránce, stejného hráče pak vychytal domácí brankář a Hořavův pokus mířil vedle. Jablonec v první půli nenavázal na výkon ze Slavie a v ofenzivě nebyl příliš nebezpečný. Výjimkou bylo pár závarů po půlhodině hry, které ale Západočeši přežili a udeřili podruhé.

Limberský v 37. minutě šajtlí vysunul Petrželu, který postupoval do otevřené obrany, přesně přihrál do běhu Ivanschitzovi a ten z malého vápna uklidil míč k tyči. Rakouský záložník dal třetí gól v dresu Viktorie. "Jsem za ty branky rád, ale dnes bohužel neznamenají výhru, takže nemůžu být spokojený," řekl Ivanschitz.

Jablonecký kouč Zdeněk Klucký v poločase hned dvakrát vystřídal, na trávník poslal Doležala s Masopustem a domácí ožili. "Nebyli jsme s první půlí spokojeni. Hned o poločase jsme střídali, do druhé půle jsme poslali dva nové hráče a myslím, že jsme udělali dobře. Naše hra hned úplně změnila parametry. Byli jsem nebezpeční dopředu a začali jsme se prosazovat," řekl jablonecký trenér.

Diviš ještě pálil po přečíslení vedle, ale v 58. minutě už Severočeši snížili. Kozáčik před Mihálikem balon jen vyrazil k Doležalovi, který zamířil k tyči a oslavil svůj první jarní gól.

Plzeňští jako by zůstali v šatně, na trávníku v tu chvíli téměř neexistovali a domácí toho za dalších pět minut využili k vyrovnání. Kozáčik nejprve vyškrábl Mihálikův pokus, ale dorážející Doležal elegantně přes hlavu dostal míč do sítě.

"Nešlo nic moc vymýšlet. Zkusil jsem to přes hlavu, buď to letí na tribunu, nebo je z toho takový krásný gól," uvedl Doležal. "Samozřejmě jsem rád, že jsem ty góly po dlouhé době dal. Už na mně ta deka trochu ležela," připustil.

Plzeňský kouč Bečka okamžitě nasadil Pilaře, postupně přišli na trávník i Kovařík s Krmenčíkem, ale hosté už ztracené vedení nezískali zpět. Naopak mohli i prohrát, kdyby Masopust v 86. minutě nemířil těsně vedle.

"I když jsme si v kabině říkali, že se nesmíme nechat ukolébat, opak se stal pravdou. Do druhé půle jsme nastoupili s pocitem, že se nic nemůže stát. Během 20 minut Jablonec vyrovnal. Ono to bylo už minule s Duklou, kdy jsme také vedli doma 2:0 a druhá půle už nebyla bůhvíjaká. Dukla šance nevyužila, Jablonec bohužel ano," litoval Bečka.

FK Jablonec - Viktoria Plzeň 2:2 (0:2)

Branky: 58. a 63. Doležal - 11. a 37. Ivanschitz. Rozhodčí: Jílek - Moláček, Pochylý. ŽK: Jankovič, Mihálik - Hubník. Diváci: 3660.

Sestavy:

Jablonec: Hrubý - Jankovič, Pernica, Beneš, Zelený - V. Kubista, Pospíšil (46. Masopust) - Diviš (84. Považanec), Mehanovič (46. Doležal), Trávník - Mihálik. Trenér: Klucký.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (70. Kovařík), Ivanschitz (64. Pilař), Kopic - Poznar (75. Krmenčík). Trenér: Bečka.