Jablonec ovládl mrazivý ligový restart. Rozdrtil Teplice a upevnil si druhé místo

15. 1. 2021 20:18
Fotbalisté Jablonce zvítězili v úvodním utkání jarní části první ligy v Teplicích vysoko 5:0. Hosté rozhodli předehrávku 15. kola už v úvodním dějství, kdy se postupně trefili Jakub Považanec, Vladimir Jovovič a Miloš Kratochvíl. Po přestávce přidali další góly Jan Krob a střídající Robert Hrubý.
Teplický Ondřej Mazuch a Jakub Považanec z Jablonce v utkání 15. kola fotbalové Fortuna:Ligy. | Foto: ČTK

Jablonec vyhrál posedmé z posledních osmi kol a upevnil si druhé místo v neúplné tabulce. Naopak Tepličtí podruhé z šesti ligových utkání od příchodu trenéra Radima Kučery nebodovali.

"Jsem spokojen, hráči odvedli kvalitní a sebevědomý výkon. Zda jsme se přihlásili do boje o titul? Slavia je se svým miliardovým rozpočtem dominantní, my chceme dělat lidem i sobě radost. Jaro bude ale ještě hodně dlouhé," řekl na tiskové konferenci jablonecký trenér Petr Rada.

Jarní část prvoligové sezony odstartovala rekordně brzy už v polovině ledna kvůli neplánované měsíční koronavirové pauze v průběhu podzimu. Kvůli trvajícím omezením proti covidu-19 stále nemohou do hlediště fanoušci.

Tepličtí vstoupili do severočeského souboje lépe a hned v první minutě pokusil o zakončení Žitný. Jenže to bylo ze strany domácích vše. Hosté vzápětí kontrovali ránou Kratochvíla a naznačili směr, kterým se bude utkání vyvíjet. Teplice nedokázaly zachytávat kontry, Jablonečtí byli důraznější a na těžkém terénu i pohyblivější.

Dvakrát se nedokázal v šestnáctce prosadit v dobrých situacích Jovovič, ale ve 22. minutě už hosté vedli. Po tečovaném centru z levé straně Doležal sklepl míč k Považancovi a ten zblízka nezaváhal.

V neustávajícím sněžení měli Jablonečtí výrazně více ze hry a dokázali využít každé zaváhání soupeře. Ve 34. minutě po přihrávce Pilaře k Doležalovi, který přebíral míč na hranici ofsajdu, se sice při střele jabloneckého kanonýra vytáhnul gólman Grigar, ale Jovovič už poté dorážel míč do opuštěné branky.

"Musím přiznat, že jsme byli Jablonci soupeřem jen do první branky. Od té chvíle jsme působili špatným dojmem. Nedokážu si vysvětlit, proč jsme se nedokázali zvednout alespoň k čestné prohře, byli jsme všude pozdě," uvedl kouč Kučera.

Třetí trefu přidali hosté ve 39. minutě. Kratochvíl, který se vrací do sestavy po zranění, využil hrubé chyby Žitného při rozehrávce před vlastní šestnáctkou a zamířil k zadní tyči.

"Na hráče stále apeluji, ať hrajeme pořád nahoru. Ale dva góly padly poté, co jsme byli jsme otočeni ke své brance," zlobil se Kučera. "Rozhodla druhá branka, pro domácí to bylo pak už složité. My měli otěže zápasu ve svých rukou a hráči se po třetím gólu definitivně uklidnili," uvedl Rada.

Domácí trenér Kučera reagoval o poločase trojím střídáním, ale hře jeho týmu to nepomohlo. Jablonečtí dál kontrolovali průběh a v 56. minutě se radovali počtvrté. Krob do opuštěné branky doklepl balon vyražený brankářem Grigarem a skóroval proti svému někdejšímu klubu.

Domácímu gólmanovi Grigarovi pořádně zhořknul jubilejní 300. ligový zápas. V 88. minutě inkasoval ještě jednou, když ho po Považancově přihrávce nekompromisně pod břevno překonal střídající Hrubý.

"Nikdo jsme netušili, co nás po té krátké pauze čeká. Navíc v posledním týdnu to všem týmům zkomplikoval sníh, my trénovali jen na umělce. Ale kondice nám vydržela. Na hráčích jsem viděl v týdnu natěšení," pochvaloval si Rada, který v minulosti hned čtyřikrát trénoval Teplice.

Jablonec si v lize připsal nejvyšší výhru od předloňského července. Naopak Teplice utrpěly druhý debakl pod trenérem Kučerou, v prosinci prohrály v Plzni 0:7.

15. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - FK Jablonec 0:5 (0:3)

Branky: 22. Považanec, 34. Jovovič, 39. Kratochvíl, 56. Krob, 88. R. Hrubý. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Poživil - Adam (video). ŽK: Gabriel - Kratochvíl. Bez diváků.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Gabriel, Mazuch, Droehnle (69. Vondrášek) - Černý, Mareček (46. Jukl), T. Kučera, Žitný (69. Macej), Radosta (46. Moulis) - Vukadinovič (46. Mareš), Řezníček. Trenér: R. Kučera.

Jablonec: Hanuš - Holík, Štěpánek, Zelený, Krob (84. Haitl) - Hübschman - Jovovič (71. Pleštil), Považanec, Kratochvíl (79. R. Hrubý), Pilař (83. Podaný) - Doležal. Trenér: Rada.