Sparta selhala s Libercem, Kuchta šlápl na hlavu brankářovi. Hradec zmrazil Slavii

Aktualizováno 31. 7. 2022 21:07
Další senzace v prvním kole Fortuna:Ligy. Slavia Praha začala nejvyšší soutěž porážkou s Hradcem Králové, s nímž prohrála už podruhé za sebou. Bez bodu zůstala i Sparta Praha, Letnou vyloupil Liberec. Na domácím hřisti selhal ambiciózní Jablonec, padl s Bohemians jasně 0:3. Tři body zaznamenaly České Budějovice.
Slovan Liberec vyhrál na Letné.
Slovan Liberec vyhrál na Letné. | Foto: ČTK

Fotbalisté Sparty po čtvrtečním vyřazení v Evropské konferenční lize s norským Vikingem Stavanger vstoupili do nejvyšší soutěže překvapivou domácí prohrou 1:2 s Libercem. Pražané pod vedením dánského trenéra Briana Priskeho, který debutoval v české lize, nezvítězili ani ve třetím soutěžním duelu sezony. V lize podlehli Severočechům po pěti zápasech.

Slovan se na Letné ujal vedení už po 65 sekundách hry zásluhou Christiana Frýdka. V 19. minutě si dal vlastní branku domácí obránce Jaroslav Zelený. V 75. minutě snížil střídající Kryštof Daněk. Utkání nedohrál domácí útočník Jan Kuchta, který v nastavení dostal červenou kartu za šlápnutí na hostujícího gólmana Oliviera Vliegena.

Sparta oproti duelu v Norsku nastoupila s jedinou změnou v sestavě, Wiesnera nahradil na kraji obrany Mejdr. Domácí inkasovali po 65 vteřinách od úvodního hvizdu. Frýdkův centr ze standardky nečekaně zapadl až na zadní tyč, míč možná ještě lehce tečoval Gebre Selassie. Bývalý hráč Pražanů zaznamenal svou třetí trefu v nejvyšší soutěži, na Letné skóroval i loni v listopadu při ligové prohře 1:2.

Už v deváté minutě zraněného domácího křídelníka Haraslína nahradil Minčev. V 19. minutě Talovjerovu prudkou střelu z přímého kopu vytáhl gólman Holec na roh, balon navíc přizvedl jeden z bránících sparťanů ve zdi.

Z následného rohového kopu Slovan zvýšil. Obránce Letenských Zelený odhlavičkoval míč v souboji nešťastně na zadní tyč a útočník Kuchta už ho nedokázal uklidit do bezpečí. To už nevydržel sparťanský "kotel", který začal skandovat hanlivé urážky na vedení Sparty a jejího majitele Daniela Křetínského.

V 28. minutě Matouškovu střelu z vápna vytáhl Holec mimo tři tyče. Na druhé straně střídající Minčev odcentroval do vápna a hostující gólman Vliegen si málem balon srazil do vlastní sítě. Třetí gól Severočechů odvrátil Holec po Červově střele. V závěru úvodního dějství si za libereckou obranu zaběhl Kuchta, jenže Vliegena nepřekonal. Chvíli poté Karabec hlavičkoval vedle.

Po přestávce domácí výrazně přidali na tempu a dělovku střídajícího Höjera z přímého kopu vyrazil brankář Slovanu na břevno. Po skoro hodině hry se do brejku dostal Liberec, ale Matoušek ho vyřešil překopnutím branky.

V 75. minutě Sparta snížila po akci střídajících hráčů, když Čvančarovu střílenou přihrávku usměrnil do sítě skluzem Daněk. Devatenáctiletý záložník vstřelil šestý ligový gól a premiérový soutěžní za letenský tým po letním příchodu z Olomouce.

Vzápětí se dvakrát vyznamenal Vliegen. Nejprve po Kuchtově centru z bezprostřední blízkosti zastavil Čvančarovu hlavičku a poté i pokus Zeleného z šestnáctky. Kuchta zase z otočky pálil vedle a stejně dopadla i Hanckova zblokovaná rána.

V nastavení Kuchta v souboji o míč na Vliegena úmyslně šlápl a uviděl žlutou kartu. Po konzultaci s videem a zhlédnutí opakovaných záběrů však sudí Szikszay svůj původní verdikt zrušil a bývalého hráče Liberce vyloučil. Slovan zvítězil venku v lize po devíti duelech.

Hradec vynuloval bezzubou Slavii

Bez bodu je i Slavia, která v prvním kole nové ligové sezony překvapivě prohrála s Hradcem Králové v jeho mladoboleslavském azylu 0:1. Zápas před vyprodaným hledištěm rozhodl v 54. minutě Daniel Vašulín po dlouhém nákopu od brankáře. Východočeši navázali na vítězství 4:3 z posledního vzájemného duelu z úvodu nadstavbové části minulého ročníku a pražského favorita obrali o body podruhé za sebou.

Slavii nevyšla generálka na čtvrteční úvodní zápas 3. předkola Evropské konferenční ligy s Panathinaikosem Atény.

Úřadující český vicemistr v součtu s uplynulým ročníkem ztratil body popáté z posledních šesti utkání nejvyšší soutěže. Hradec se v lize radoval z vítězství po třech porážkách za sebou.

Slávistický trenér Trpišovský udělal hned osm změn oproti čtvrteční odvetě 2. předkola Evropské konferenční ligy proti St Joseph's (7:0) a před úvodním duelem s Panathinaikosem nasadil papírově silnější základní sestavu.

V zahajovací jedenáctce Hradce nechyběl Vlkanova, který nakonec zůstal v týmu "Votroků", byť o něj v létě usilovali Vršovičtí. Kapitán domácích nastoupil k 50. prvoligovému utkání.

Pražané podle předpokladů více drželi míč, ale do velkých šancí se za celý první poločas nedostali. Aktivní byl zejména Traoré. Ve 28. minutě nadějným volejem trefil obránce a chvíli před pauzou pak jeho ránu zpoza vápna nadvakrát zlikvidoval gólman Reichl. Jurečka už se k dorážce neprotlačil.

Po změně stran zahrozil Douděra, jehož ránu z úhlu domácí brankář vykopl na roh. Krátce po něm Východočeši překvapivě otevřeli skóre. Reichlův dlouhý výkop si na útočné polovině zpracoval Kubala, vysunul Vašulína a ten v 54. minutě prostřelil Mandouse. Čtyřiadvacetiletý útočník otevřel skóre i v posledním vzájemném duelu při výhře 4:3.

Kouč Pražanů Trpišovský zareagoval hned trojnásobným střídáním a na trávník poslal Provoda, Ševčíka a Lingra. Slávisté poté dlouhé minuty obléhali královéhradeckého vápno, ale k velkým šancím se nemohli dostat.

Až v poslední minutě napálil odražený míč Ousu a domácí podržel Reichl. V závěru nastavení pak královéhradecký brankář zareagoval i na centr, který tečoval jeho spoluhráč Smrž, a balon vyrazil na roh.

Slavia navázala na porážku se Spartou ze závěru nadstavby minulé sezony a první kolo prohrála poprvé od roku 2015.

Jablonec prohrál i pátý duel pod Horejšem

Jablonec při soutěžní premiéře trenéra Davida Horejše zahájil novou ligovou sezonu domácí porážkou 0:3 s Bohemians 1905. Skóre zápasu úvodního kola otevřel v závěru první půle Ondřej Petrák, v 70. minutě přidal pojistku Roman Květ a těsně před koncem stanovil konečný výsledek střídající Adam Jánoš. Severočeši v součtu s přípravou prohráli pod Horejšem i páté utkání.

České Budějovice při soutěžní premiéře trenéra Jozefa Webera porazily v úvodním kole první ligy Pardubice 2:0. Utkání hrané ve vršovickém Ďolíčku, kde mají Východočeši domácí azyl, rozhodli brankami záložník Patrik Hellebrand a stoper Martin Králik. České Budějovice zvítězily v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře po 18 utkáních.

Dynamo jako jediný tým v minulém ligovém ročníku venku nevyhrálo, naposledy naplno bodovalo 1. května 2021 v Příbrami. Proti Pardubicím ale uspělo počtvrté z pěti ligových měření sil a ve vzájemných duelech drží neporazitelnost.

1. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slovan Liberec 1:2 (0:2)

Branky: 75. Daněk - 2. Frýdek, 19. vlastní Zelený. Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Volf - Štěrba (video). ŽK: Sadílek, Kuchta, Čvančara - Purzitidis, Vliegen, Kozel (trenér). ČK: 90.+7 Kuchta (Sparta). Diváci: 13.275.

Sparta: Holec - Mejdr, Sörensen, Hancko, Zelený - Sadílek, Fortelný (69. Daněk) - Pešek (69. Juliš), Karabec (46. Höjer), Haraslín (9. Minčev, 60. Čvančara) - Kuchta. Trenér: Priske.

Liberec: Vliegen - Gebre Selassie, Talovjerov, Prebsl, Mikula - Červ (68. Purzitidis), Doumbia - Matoušek (67. Mészáros), Frýdek (77. Mara), Ghali (38. Van Buren) - Rondič (77. Rabušic). Trenér: Kozel.

FC Hradec Králové - Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 54. Vašulín. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Kříž - Franěk (video). ŽK: Kučera, Reichl - Douděra. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Hradec: Reichl - Klíma, Čech, Smrž - Harazim, Kučera, Kodeš, Vlkanova, Leibl (16. Rybička) - Kubala (73. Rada), Vašulín (83. Prekop). Trenér: Koubek.

Slavia: Mandous - Douděra, Ousou, Santos (75. Tecl), Oscar - Holeš, Tiéhi (72. M. Jurásek) - Usor (58. Provod), Traoré (59. Ševčík), Ewerton - Jurečka (59. Lingr). Trenér: Trpišovský.

FK Jablonec - Bohemians Praha 1905 0:3 (0:1)

Branky: 37. Petrák, 70. Květ, 87. Jánoš. Rozhodčí: Černý - Podaný, Pečenka - Batík (video). ŽK: Štěpánek, Jovovič - Puškáč. Diváci: 3051.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Martinec, Heidenreich, Polidar - Považanec - Pleštil (46. Šulc), Kratochvíl, Houska (78. Kubista), Jovovič (70. Černák) - Sejk (69. Ikaunieks). Trenér: Horejš.

Bohemians: Valeš - Köstl, Křapka, Hůlka - Dostál, Jindřišek, Petrák (71. Jánoš), Kovařík (71. Nový) - Květ (82. Mužík), Hronek (89. Bartek) - Puškáč (82. Koubek). Trenér: Veselý.

FK Pardubice - Dynamo České Budějovice 0:2 (0:1)

Branka: 8. Hellebrand, 67. Králik. Rozhodčí: Klíma - Nádvorník, Machač - Petřík (video). ŽK: Vacek, Hlavatý, Solil, Krejčí (asistent trenéra) - Hais, Grič, Matoušek. Diváci: 926.

Pardubice: Markovič - Rosa, Vlček, Toml, Helešic - Janošek - Lima (63. Mareš), Hlavatý, Solil (75. Chvěja), Vacek (63. Sychra) - Černý (75. Huf). Trenér: Novotný.

Č. Budějovice: Šípoš - Čolič, Králik, Havel, Sladký - Grič - Penner (57. Matoušek), Hellebrand (79. Broukal), Hora, Potočný (90.+1 Vais) - Škoda (58. Hais). Trenér: Weber.