Hradec trápil dalšího favorita, i v deseti srovnal. Plzni ale nakonec neodolal

13. 8. 2022 21:20
Fotbalisté Plzně ve třetím kole první ligy zvítězili 2:1 nad Hradcem Králové. Východočechy v mladoboleslavském domácím azylu ve 29. minutě oslabil vyloučený Vojtěch Smrž.
Plzeňský útočník Tomáš Chorý otevřel skóre duelu s Hradcem Králové
Plzeňský útočník Tomáš Chorý otevřel skóre duelu s Hradcem Králové | Foto: ČTK

V závěru prvního poločasu úřadující mistry poslal do vedení Tomáš Chorý, ale těsně před pauzou, když už byli domácí v deseti, vyrovnal Filip Kubala. V 84. minutě zápas rozhodl střídající bývalý královéhradecký hráč Václav Pilař.

Viktoria protáhla v nejvyšší soutěži vlastní rekordní sérii bez porážky na 25 utkání a vítězně se naladila na středeční úvodní duel play off Ligy mistrů v Baku proti Karabachu. "Votroci", kteří na úvod sezony porazili vicemistra Slavii 1:0, nebodovali podruhé za sebou.

Plzeňský trenér Bílek udělal v základní sestavě tři změny od úterní vítězné odvety 3. předkola LM s Tiraspolem. Na levé straně obrany dostal šanci Jemelka, čerstvá posila z Olomouce, stoper Tijani nastoupil poprvé od letního příchodu ze Slavie, premiérový soutěžní start v ročníku si připsal také záložník Ndiaye.

Po opatrnějším úvodu ve 25. minutě podržel Viktorii brankář Staněk, který zlikvidoval Kubalovu ránu i dorážku Vlkanovy. O čtyři minuty později sudí neposoudil podezřelý souboj Sýkory s Rynešem jako penaltový faul plzeňského hráče.

Míč se vzápětí rychle dostal na druhou stranu a Smrž v roli posledního hráče fauloval unikajícího Chorého, za což dostal rovnou červenou kartu. Z přímého kopu Mosquera nepřekvapil gólmana Reichla. Ve 39. minutě Ndiaye nacentroval do šestnáctky a volný Chorý hlavou otevřel skóre.

Oslabení "Votroci" dál hrozili a ve 44. minutě vyrovnali. Kodeš vystřelil zpoza šestnáctky a Kubala pohotovou patičkou tečoval míč do branky.

Krátce po změně stran mohl Plzni vrátit vedení Mosquera, ale z dobré pozice vystřelil nad břevno. Kolumbijského křídelníka po hodině hry vystřídal útočník Bassey, jenž do Viktorie oficiálně přišel v pátek z Ferencvárose na roční hostování s opcí.

Hradec byl blízko druhému gólu v 68. minutě. Staňkovi vypadl z náručí míč po standardní situaci, ale Ryneš z dorážky vysoko přestřelil.

Hosté se dlouho nedostávali do tlaku ani velkých šancí. Až v 81. minutě Bassey po Buchově akci nedokázal dobře zakončit. O tři minuty později však střídající Kopic obešel dva protihráče a předložil míč dalšímu náhradníkovi Pilařovi, který zblízka zakončil. Královéhradecký odchovanec první soutěžní gól po návratu do Plzně neslavil a gestem ruky se Východočechům omlouval.

Plzeň vyhrála čtvrtý soutěžní zápas po sobě 2:1. Západočeši od příchodu trenéra Bílka loni v květnu tímto výsledkem triumfovali už v 16. soutěžním duelu.

3. kolo první fotbalové ligy (hráno v Mladé Boleslavi):

FC Hradec Králové - Viktoria Plzeň 1:2 (1:1)

Branky: 44. Kubala - 39. Chorý, 84. Pilař. Rozhodčí: T. Klíma - Paták, Antoníček - Štěrba (video). ŽK: Rada, Novotný, Čech, Koubek (trenér) - Tijani. ČK: 29. Smrž (Hradec). Diváci: 1900.

Hradec: Reichl - J. Klíma, Čech, Smrž - Kučera (65. Harazim), Rada, Kodeš (87. Prekop), Ryneš (83. Novotný) - Kubala, Vašulín, Vlkanova. Trenér: Koubek.

Plzeň: Staněk - Havel, Tijani, Pernica, Jemelka - Sýkora (46. Čermák), Bucha, Ndiaye (63. Pilař), Mosquera (63. Bassey) - Kliment (46. Kopic), Chorý (72. Jirka). Trenér: Bílek.