Slavia začala nadstavbu senzační porážkou, od Hradce schytala čtyři góly

Aktualizováno 24. 4. 2022 23:06
Slavia v prvním kole nadstavby Fortuna:Ligy prohrála s Hradcem Králové 3:4 a klesla na druhé místo tabulky o dva body za vedoucí Plzeň. Ta si poradila se Slováckem a v příštím kole se utká v Edenu právě se Slavií. Pražané, kteří obhajují titul z posledních tří sezon, prohráli počtvrté v tomto ročníku nejvyšší soutěže a nebodovali po pěti kolech.
Ondřej Kúdela sice vstřelil gól, porážce Slavie ale nezabránil.
Ondřej Kúdela sice vstřelil gól, porážce Slavie ale nezabránil. | Foto: ČTK

Slavia prohrávala od 13. minuty po proměněné penaltě Daniela Vašulína. Potom sice vyrovnal David Jurásek, ale Východočechům v jejich domácím azylu v Mladé Boleslavi získali brankami v rychlém sledu vedení 3:1 Filip Kubala s Jakubem Kučerou. Před přestávkou snížil Daniel Fila, ale v 58. minutě vrátil nováčkovi soutěže dvougólový náskok kapitán Adam Vlkanova. Za hosty už jen zkorigoval výsledek střídající Ondřej Kúdela. Slavia v lize inkasovala čtyřikrát v jednom utkání poprvé od března 2015.

Trenér Pražanů Jindřich Trpišovský odmítl, že by jeho tým cokoliv podcenil. "Víme, že hrajeme o titul. Máme zkušenosti z nadstavby a víme, jak ten první zápas rozhoduje. Spíš bych řekl, že jsme se v prvním poločase špatně rozhodovali v defenzivě," řekl na tiskové konferenci Trpišovský, jehož svěřenci za týden doma přivítají Plzeň.

"Je to ztráta v nadstavbě, nemáme ani bod. Komplikace to je. Tlak je ale furt stejný, my bychom utkání s Plzní stejně museli vyhrát. Samozřejmě bychom do něj vstupovali v lepší pozici, než je teď. Ale ty zápasy musíte zvládat, hrajete o šest bodů. Tlak je stejný, jako by byl ve 29. nebo 30. kole," doplnil Trpišovský.

Pražané oproti domácímu duelu se Zlínem (3:0), ve kterém si pojistili vítězství v základní části, nastoupili od začátku bez obránce Kúdely a útočníka Tecla. Nahradil je Kačaraba a Fila. Královéhradecký kouč Miroslav Koubek, jenž v minulosti vedl celek z Edenu a na lavičku se vrátil po dvouzápasové pauze způsobené virózou, udělal tři změny oproti utkání na hřišti Bohemians.

Východočeši byli od začátku nebezpečnější než favorit. Jako první se dostal do nadějné pozice po rohu hlavičkující Král a ve 13. minutě už Hradec vedl. Vlkanonovu střelu totiž zblokoval ve skluzu Hovorka rukou, takže domácí nijak nemuselo mrzet, že následnou střelu Kodeše kryl Kolář. Sudí Szikszay se šel po konzultaci s videorozhodčím Fraňkem podívat k obrazovce a nařídil pokutový kop, který proměnil střelou po zemi k levé tyči do protipohybu Koláře Vašulín.

"Cítím se skvěle. Málokdo čekal, že Slavii porazíme. Všichni si mysleli, že sem jedou pro tři body. My jsme chtěli hrát bez tlaku a ty zápasy zvládnout. Slavia se neporáží každý den. Je to pro nás snový začátek nadstavby. Věříme, že dokážeme i ty další těžké zápasy zvládat," prohlásil Vašulín.

Slavia odpověděla v 19. minutě. Bahův centr trefil v šestnáctce z voleje levou nohou Jurásek a svým prvním gólem v osmém ligovém utkání za Slavii po příchodu z Mladé Boleslavi vyrovnal. Hradec i tak pokračoval v aktivitě. Ve 32. minutě Kolář ještě vyrazil Kučerovu střelu mířící k pravé tyči, ale potom v rychlém sledu vstřelil Koubkův tým dvě branky.

Nejprve ve 34. minutě po Klímově přihrávce za obranu nedal slávistickému gólmanovi šanci Kubala a potom Kučera z hranice šestnáctky trefil přesně levou šibenici Kolářovy branky. Pražané do poločasu snížili. Ve 40. minutě proměnil Schranzův centr Fila a zapsal se v červenobílém dresu poprvé mezi střelce v devátém ligovém duelu po příchodu také z Mladé Boleslavi jako Jurásek. Před pauzou se nedostal k zakončení na malém vápně Lingr.

"Klíčový moment byl inkasovaný gól na 1:2 po našem vyrovnání na 1:1. Ten nemůžeme dostat, byl po strašné chybě," zlobil se Trpišovský. "Myslím, že jsme byli dobře připraveni jak psychicky, tak fotbalově. Ale bohužel oni dali první gól, pak to měli o něco jednodušší. Pak dali další a už to bylo. Dostali jsme rychlé góly a už se nám to nedařilo otočit," doplnil Jurásek.

Slavia se tlačila i po poločase za vyrovnáním, měla převahu, ale Vízka poprvé vážněji ohrozil až v 55. minutě hlavičkou Lingr. Za čtyři minuty se naopak radovali z gólu opět Východočeši. Zdálo se, že Kubala v přečíslení tří na dva prováhal ideální okamžik na přihrávku, ale potom uvolnil patičkou Vlkanovu, jenž levačkou poslal míč k tyči. Slavia měla dosud nejlepší obranu ligy, v předchozích 30 kolech inkasovala jen 19 branek.

Favorit se snažil eliminovat nečekanou ztrátu v boji o titul, ale po Lingrově pokusu se proti střídajícímu Sorovi vyznamenal Vízek, který převedl další skvělý zákrok i proti zakončení Traorého. V 73. minutě už Slavia snížila, protože další střídající hráč Pražanů Kúdela se trefil povedenou střelou z dálky o levou tyč a skóroval při svém 350. ligovém startu.

Jenže další tlak Pražanů už srovnání nepřinesl. Největší šanci měl v nastavení Traoré, který ale královéhradeckého gólmana hlavičkou z malého vápna také nepřekonal. Hradec zvítězil nad Slavií teprve potřetí z 31 vzájemných ligových duelů a osm kol po sobě bodoval.

"Určitě je to komplikace, chtěli jsme tři body. Teď už si nemůžeme dovolit žádnou další ztrátu. Určitě tam byly nějaké chyby, které si v týdnu ukážeme. Zhodnotíme si to na tréninku, v čem byl problém. Tlak na nás teď určitě bude větší, než kdybychom to dnes zvládli. Ale myslím, že to společně všichni zvládneme," mínil Jurásek.

"Je to pro nás senzační, nádherné a sladké vítězství. Když už jsme se dostali do té první skupiny, což docela hezky zní, že její účastník je Hradec Králové, tak jsme tam nechtěli dělat nějaká ořezávátka. Hned v prvním zápase s největším favoritem na titul jsme chtěli ukázat, že tam patříme oprávněně. To se nám povedlo," řekl trenér Koubek.

1. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul (hráno v Mladé Boleslavi):

FC Hradec Králové - Slavia Praha 4:3 (3:2)

Branky: 13. Vašulín z pen., 34. Kubala, 35. Kučera, 58. Vlkanova - 19. Jurásek, 40. Fila, 73. Kúdela. Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Vodrážka - Franěk (video). ŽK: Kučera, Leibl - Hovorka, Talovierov. Diváci: 2907.

Sestavy:

Hradec: Vízek - Klíma, Král, Leibl - Mejdr, Kučera, Vlkanova (83. Rada), Kodeš, Novotný - Kubala (90. Prekop), Vašulín (77. Soukeník). Trenér: Koubek.

Slavia: Kolář - Bah, Kačaraba, Hovorka (72. Kúdela), Jurásek (84. Talovierov) - Holeš, Provod (59. Sor) - Schranz (46. Traoré), Lingr, Olayinka (59. Plavšič) - Fila. Trenér: Trpišovský.