Hotovo, smlouva uzavřena. Videosystém, co pomůže rozhodčím, teď bude rok a půl testovat i česká liga

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 11. 2016 6:00
Ligová fotbalová asociace přistoupila k třístranné dohodě s FIFA a IFAB, Mezinárodním výborem pro pravidla. Rozhodčí se začnou školit na pomoc videa.
"Tak se, chlapi, nebudeme hádat. Videorozhodčí nám hned řekne, jak to viděl on."  Možná zažijeme něco podobného už zanedlouho i v české lize
"Tak se, chlapi, nebudeme hádat. Videorozhodčí nám hned řekne, jak to viděl on." Možná zažijeme něco podobného už zanedlouho i v české lize | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Moment, kdy se hlavní sudí některého z utkání nejvyšší české fotbalové soutěže poprvé poradí s videotechnologií, třeba o oprávněnosti nařízení pokutového kopu, se přiblížil.

Na dosavadní sliby a proklamace už totiž navázal zcela konkrétní čin. "Ve vedení Ligové fotbalová asociace jsme se v úterý usnesli podepsat dohodu, kterou se zapojujeme do mezinárodního projektu testujícího možnosti zapojení videotechnologie do rozhodování fotbalových zápasů," řekl deníku Aktuálně.cz šéf ligy Dušan Svoboda.

Smlouva je třístranná, vedle Ligové fotbalové asociace (LFA), jíž Svoboda předsedá, ji podepíší i představitelé Mezinárodní fotbalové asociace (FIFA) a především Mezinárodního výboru pro pravidla (IFAB), který mezinárodní projekt koordinovaně spouští a organizuje. Velkým fanouškem a podporovatelem zavádění videotechnologií do fotbalu je Gianni Infantino, současný šéf FIFA. Zatím se ale vše bude teprve testovat.

"Jsme nyní jedinou východoevropskou zemí, která do projektu vstupuje," zdůrazňuje Svoboda. "Projekt testování poběží rok a půl. A tomu, co se pak stane v létě 2018, nechci předbíhat. Třeba si na FIFA a IFAB na konci toho procesu vyhodnotí, že video je slepá cesta, a ustoupí od něj. Ale takové možnosti dávám opravdu jen jedno procento pravděpodobnosti."

Naopak, vše má zřetelně směřovat k tomu, aby se videotechnologie naplno použila na MS 2018 v Rusku. A pak by se asi logicky měla nabízet varianta spojená s ostrým a plným využitím systému, v první řadě v zemích, jež jej nyní budou testovat.

"Ale já bych žádná data rozhodně slibovat nechtěl. Teď začíná testovací proces, k němu jsme se přihlásili, ač se to tu mnohým nelíbilo, co vám budu povídat... Ale už nám běží první termíny, už plníme první úkoly, všechno se rozbíhá – a já jsem sám za sebe velmi rád tomu, že se český profesionální fotbal přímo a aktivně podílí na přípravách velké pozitivní změny, kterou  zavedení technologie do rozhodování tohoto sportu po mém soudu přinese," podotýká Dušan Svoboda.

V první fázi bude na IFAB nahlášeno jméno českého šéfa projektu, tím bude Tomáš Bárta, sportovní ředitel ePojisteni.cz ligy. Jako hlavního školitele videorozhodčích pak Listkiewiczova komise rozhodčích FAČR vybrala ze svého středu Romana Hrubeše.

Ten začne neprodleně vybírat z listiny sudích pro profesionální fotbal vhodné kandidáty právě pro roli videorozhodčího. Následně je pak začne školit a spolu s tím technické zařízení a možnosti jeho uplatnění v praxi testovat.

Blatter připustil jen hlídání brankové čáry

Jak známo, stará blatterovská FIFA pustila technologii do řízení fotbalu jen prostřednictvím systémů na bázi tenisového "jestřábího oka". Ty ovšem hlídají jen brankovou čáru a skutečnost, zda přes ni přešel balon plným objemem.

Nový systém za použití běžných televizních kamer by podle předpisu IFAB směl pomáhat při rozhodování následujících situací: zda padla branka, zda měl být nařízen pokutový kop, zda je namístě udělit červenou kartu, případně vyjasnit situaci, dojde-li ke zmatkům ohledně identifikace hráčů při jejich napomínání kartami.

Vybraní sudí dostanou oddělené místo v televizním přenosovém voze, kde si bez  jakéhokoli vlivu vnějšího prostředí, tedy i bez zvukové linky komentátora, budou moci sami přepínat mezi záběry z jednotlivých kamer a sami situaci vyhodnocovat.

A tím to ovšem v této první fázi víceméně skončí. Půjde totiž o tzv. režim "off-line", to znamená, že videorozhodčí v ligových zápasech, kdy bude zařízení testováno, nebude mít možnost přímého kontaktu s hlavním sudím utkání. Tomu své poznatky případně sdělí až po utkání. A hlavně sepíše report z celé testovací akce, který se pošle na univerzitu v Lovani.

"Právě tam se budou z rozhodnutí IFAB sbíhat všechny poznatky z testování v soutěžích zemí, jež se projektu účastní," vysvětluje Tomáš Bárta. Na základě posbíraných dat lze pak od analytiků univerzity v Lovani očekávat návrhy, jak ideálně posléze video používat v "ostré" praxi. Například jestli má být videosudí s hlavním v permanentním kontaktu, nebo jen na jeho vyžádání, jestli bude mít hlavní sudí zároveň k dispozici vlastní obrazovou kontrolu... To vše se patrně bude teprve dolaďovat podle testovacího provozu.

Přímá komunikace videorozhodčího s hlavním sudím, tedy "on-line" model testování systému, smí zatím z rozhodnutí IFAB probíhat výhradně v přípravných a přátelských zápasech.

Zhruba na tomto principu bylo video otestováno v nedávném přípravném utkání Itálie–Francie (1:3), kde si v režimu "semi-live", tedy v propojení k videosudímu na vyžádání, řekl hlavní rozhodčí Björn Kuipers o radu a posouzení, zda francouzský obránce Kurzawa nezahrál rukou uvnitř šestnáctky.

„Byli jsme svědky historického momentu. Viděli jste sami. Rozhodčí zastavil jen na pár sekund hru a dva asistenti mimo stadion v přenosovém voze ověřili, že o penaltu nešlo. Je rok 2016, takže je na čase takové věci zkoušet,“ řekl televizi RAI nadšený Gianni Infantino, současný prezident FIFA.

Jak vidno, jedním z videorozhodčích v přenosovém voze byl v onom historickém večeru, který se odehrál 1. září v italském Bari, i slavný Pierluigi Collina.

 

Právě se děje

Další zprávy