Horváth po roce v kůži trenéra: Je těžké v sobě potlačit kamaráda, naštěstí nerozhoduju o odchodech

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
22. 9. 2016 19:52
Teprve něco málo přes rok tráví v kůži trenéra a už ví, že to není žádný med. Pavel Horváth nyní coby asistent kouče fotbalové Viktorie Plzeň stěží hledá volnou chvíli. Jednu si ale našel aby slavnostně narazil mimořádnou várku ležáku Gambrinus První chmel a při té příležitosti si popovídal s novináři o tom, jaký rozdíl je být na hřišti a na lavičce.
Pavel Horváth
Pavel Horváth | Foto: Tomáš Liška

Jako trenér už nemusíte na životosprávu tolik hledět, změnil se váš vztah k pivu po té roční pauze od fotbalu?

Vztah k pivu mám podobný. Jako hráč jsem pivo používal k tomu, abych dobře usnul. A teď ho používám ke stejnému účelu, protože i jako trenér, byť bych si to dřív nemyslel, jsem taky kolikrát vyčerpaný, ale stejně nemůžu usnou z toho, jak jsem rozjetý. Jedno dvě velká piva tomu pomůžou, aby se dobře usnulo.

Je trenéřina časově náročnější?

Je a věděl jsem od začátku, že časově to náročnější bude, ale je pravda, že teď na stadionu nebo i mimo stadion trávím fotbalem tak osmdesát procent svého dne. Navíc mám syna, který hraje fotbal a to jsou další procenta. Nicméně jako hráč jsem si ani neuvědomoval, kolik toho volného času mám. Teď zjišťuju, že jsem ho měl spoustu a jako trenér musím hledat každou volnou chvilku na jakoukoliv zálibu.

Bylo složité pro vás přepnout do módu "trenér", zvlášť  když jste se musel loučit s letitými kamarády jako Danielem Kolářem nebo Františkem Rajtoralem?

Je to těžké rozdělovat na kamarád a trenér. To nejde. I já jsem ten konec zažil, i když pro mě byl hodně povedený, protože Plzni se dařilo a já se na té vlně svezl. Zažil jsem rozlučkový zápas pár dní po titulu, takže to byl závěr až neskutečný. Když vidím, jak ti kluci z Plzně odchází, tak chápu, že pro ně ty konce nejsou úplně příjemný. Na druhou stranu si myslím, že Dan Kolář s Frantou Rajtoralem před sebou ještě mají pár let kariéry. Pokud chceme udržet Plzeň tam, kde je, tak jsou takové odchody nevyhnutelné. To asi vidíte sami, že přišli noví kluci a týmu to prospělo. Dostalo impuls, který byl potřeba a zatím je to opravdu znát.

Musíte v sobě toho kamaráda hodně potlačovat?

Naštěstí nejsem v té pozici, kdy bych to vyloženě musel ubíjet. Samozřejmě, když je potřeba nějaké objektivní analýzy, tak přispěju svým názorem. Ale je pro mě složitý rozlišovat ty role u kluků, se kterými jsem trávil šest nebo sedm let v šatně. Mám výhodu, že úplně nejsem v pozici toho, kdo by rozhodoval o tom, kdo odejde.

Co vás na trenérské práci nejvíc baví?

Asi nejlepší je, když přijde nějaký trénink, který si naplánujete a ten se potom daří a jeho výsledky jsou vidět i v zápase. Ale kolem je spousta věcí, o kterých jsem neměl ani ponětí, že jsou potřeba, teď do nich pronikám a učím se.

Někdy jste u postranní lajny skoro stejně aktivní jako Roman Pivarník, jak máte rozdělené role?

Tam je to jasný, Roman je hlavní trenér. Já vidím spoustu věcí, které mám v sobě a vzhledem k tomu, že to není tak dávno, co jsem hrál, tak mám potřebu je sdělit. Časem se to asi zklidní, každopádně, když je čas a příležitost ten svůj pocit předat někomu, kdo se přiblíží k lajně, tak neváhám.

Dřív ale byly vaší doménou standardní situace, ze kterých to na začátku sezony Plzni tolik nejde...

My jsme museli standardky zjednodušit, protože nám vůbec nevycházely. Teď ale máme hráče, kteří to dobře kopou, takže věřím, že se to trochu zlepší a budeme z nich zase dávat góly.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

před 40 minutami

Zemřel slavný televizní moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King, informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.

Podle prohlášení mediální společnosti Ora Media zemřel King v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam byl podle CNN převezen na začátku roku kvůli těžkému průběhu covidu-19. Oznámení však příčinu Kingova úmrtí neuvádí.

CNN vysílala Kingův pořad Larry King Live po dobu 25 let, za něž moderátor natočil přes 6000 dílů. Pořad skončil v roce 2010, King se však o dva roky později vrátil na obrazovky na stanici Ora TV, kde třikrát týdně moderoval pořad Larry King Now.

Moderátor měl podle CNN cukrovku 2. typu a za svůj život čelil řadě zdravotních obtíží, včetně několika infarktů, kvůli nimž v roce 1987 podstoupil čtyřnásobný koronární bypass. V roce 2017 oznámil, že trpí rakovinou plic, kterou se mu však po operaci podařilo překonat.

Další zprávy