Běhal mi mráz po zádech, přiznal Hložek. Je z něj nejmladší střelec v historii ligy

Foto: Milan Kammermayer
Marek Janoš Marek Janoš
9. 3. 2019 21:57
Jeden z prvních momentů šlágru 24. kola fotbalové ligy mezi Spartou a Plzní. Šestnáctiletý Adam Hložek podstoupil tvrdý souboj s o čtrnáct let starším Radimem Řezníkem. O deset minut později stejný hráč předskočil plzeňského obránce, hlavou poslal domácí do vedení a nasměroval je za jednoznačným vítězstvím 4:0.

V soubojích s třiatřicetiletým soupeřem Hložek ukázal své přednosti. Odvahu, tvrdost i tah na branku. Když v 81. minutě střídal, Letnou burácelo jeho jméno.

"Je to krásný pocit. Byl jsem v úplné euforii, běhal mi mráz po zádech," líčil po zápase. V 16 letech, 7 měsících a 15 dnech se stal nejmladším střelcem samostatné české ligy, překonal Tomáše Pilíka.

Jeho branka se nakonec ukázala jako vítězná. "Byl to důležitý gól, ale ještě důležitější jsou tři body a výhra 4:0," držel se po utkání mladý záložník nohama na zemi.

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný na adresu svého svěřence nešetřil chválou. "Hložek je mimořádný talent. Znovu říkám, že hraje, protože si to zaslouží. Ne proto, že je mu šestnáct. To, že je tak dobrý, není najednou. Je stejný na tréninku jako v zápase. Nemá strach, není bázlivý. Naopak je sebevědomý a silný na míči," vyjmenoval Ščasný schopnosti šestnáctiletého talenta.

Bránil se ale srovnání Hložka s mladým Tomášem Rosickým. "Rosický a Hložek jsou podobní jen věkem. Hložek teď hraje z levé strany, Rosický byl zase střední záložník. Tomáš byl zcela mimořádný hráč, měl v sobě něco úplně jiného," porovnal oba hráče Ščasný.

Krajní záložník přiznal, že nečekal, že by se ve Spartě mohl tak brzo dostat do základní sestavy. "Neočekával jsem to. Je to pro mě velká čest a odměna za tvrdou práci," těšilo Hložka.

Nejmladší hráč na trávníku odehrál skvělý zápas, ale Sparta podala i dobrý týmový výkon. Dařilo se Guéloru Kangovi, který se vrátil do sestavy, i Michalu Sáčkovi. Naopak Plzeň byla v zápase velmi nevýrazná a Letenští ji jasně přehráli.

"Už od zimní přestávky jsme dost pracovali na taktice a Bořek Dočkal tomu hodně pomohl. Teď to šlape," pochvaloval si Hložek. K prvnímu gólu mohl přidat i druhý, ale brankář Aleš Hruška jeho pokus tak tak vytáhl nad. "Hraju nalevo, takže si můžu jako pravák míč navádět do středu hřiště na střelu silnější nohou," vysvětlil Hložek své časté pokusy.

Zatímco na hřišti působí tento teenager velmi sebevědomě, mimo něj je tichý. Nezdá se, že by mu úspěšný start do jarní části sezony stoupl do hlavy. "Před zápasem jsem byl i docela dost nervózní, ale od prvního hvizdu to ze mě spadlo," usmál se hrdina utkání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy