Fenomenální Hložek čtyřmi góly dostihl Kuchtu. Slavia je bez porážky, Plzeň v Evropě

29. 5. 2021 19:10
Pražská Slavia v posledním kole Fortuna:Ligy potvrdila neporazitelnost. Druhá Sparta rozstřílela Brno, Adam Hložek vstřelil čtyři branky, přestože hrál pouze první poločas a v tabulce střelců dohonil slávistu Jana Kuchtu.
Slávisté v Edenu převzali mistrovský pohár.
Slávisté v Edenu převzali mistrovský pohár. | Foto: Milan Kammermayer

Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v závěrečném 34. kole první ligy nad Českými Budějovicemi 2:1 a v celé sezoně nejvyšší soutěže ani jednou neprohráli. Již jistý mistr rozhodl už v úvodním dějství, kdy se trefili Ondřej Lingr a nejlepší střelec Jan Kuchta. V 76. minutě snížil Lukáš Skovajsa. Po zápase červenobílí převzali trofej pro šampiona.

Slavia protáhla vlastní rekordní sérii bez ligové prohry na 46 utkání a sezonou prošla bez porážky jako teprve druhý tým v samostatné historii nejvyšší soutěže. Předtím se to podařilo jen Spartě v ročníku 2009/10.

Slávisté soutěži kralovali a uspěli i mezi kanonýry. O pomyslnou korunu pro nejlepší střelce ligové sezony se podělili útočník červenobílých Kuchta se sparťanským talentem Adamem Hložkem, kteří zaznamenali shodně 15 branek.

Fotbalisté Sparty díky čtyřem trefám Hložka rozstříleli sestupující Brno 6:1. Pražané vyhráli v nejvyšší soutěži popáté za sebou a sérii neporazitelnosti natáhli na devět duelů. Zbrojovka vedla od páté minuty po gólu Jana Hladíka, mezi devátou až 42. minutou však Letenští nastříleli všech šest branek. Vedle Hložka se prosadil i Matěj Polidar, konečné skóre stanovil po vlastní brance Jan Sedlák.

Osmnáctiletý ofenzivní univerzál Hložek na čtyři zásahy, z nichž první dal z penalty, potřeboval pouze 23 minut. Sparťanský odchovanec se stal spolu s Kuchtou nejlepším střelcem ligové sezony, přestože na slávistického útočníka před zápasem ztrácel tři trefy. Hložek navíc kvůli zranění vynechal více než čtyři měsíce a odehrál jen 19 duelů, o osm méně než Kuchta.

Slovácko se rozloučilo s prvoligovým ročníkem vítězstvím v regionálním derby nad Zlínem 2:0. O góly se postarali v deváté minutě Lukáš Sadílek a v závěru Václav Jurečka. Slovácko bodovalo počtvrté za sebou, naopak "Ševci" si do příští sezony protáhnou šňůru 11 zápasů bez výhry.

Slovácko si upevnilo čtvrté místo v tabulce, které je historicky nejlepším umístěním klubu v nejvyšší soutěži. Dosud byl tým z Uherského Hradiště nejlépe pátý v ročníku 2003/2004. Zlín po prohře zůstal na 14. příčce.

Plzeň zvítězila v Opavě 3:1 a zajistila si páté místo v tabulce, které znamená účast v kvalifikaci Evropské konferenční ligy. Hosté rozhodli už v prvním poločase po gólech Aleše Čermáka, Pavla Buchy a Milana Havla. Sestupující Slezané pouze zmírnili porážku díky Aleši Nešickému.

Liberec na závěr doma podlehl Olomouci 1:2 a skončil šestý. Slovan v konečné tabulce ztratil šest bodů na pátou Plzeň, která vybojovala poslední místo zaručující účast v kvalifikaci Evropské konferenční ligy. Sigma s loučícím se trenérem Radoslavem Látalem obsadila devátou příčku.

Hanáky ve 32. minutě poslal do vedení Ondřej Zmrzlý, za domácí v 83. minutě odpověděl Michal Sadílek, ale střídající Milan Kerbr v nastavení rozhodl z pokutového kopu. Olomouc v nejvyšší soutěži porazila Liberec popáté za sebou.

Jablonečtí v pražském Ďolíčku porazili domácí Pardubice 1:0. Zápas rozhodl v 56. minutě Martin Doležal, který vstřelil čtrnáctý ligový gól v sezoně a od koruny krále střelců ho dělil jediný zásah. Jablonec měl bez ohledu na dnešní výsledek zajištěné třetí místo v tabulce a s ním účast ve 3. předkole Evropské ligy. Místo v pohárové Evropě si vybojoval pojedenácté. Ligový nováček z Pardubic obsadil sedmou příčku.

Ostrava remizovala ve slezském derby s Karvinou 1:1. Baník poslal ve 48. minutě do vedení jedenáctým gólem v sezoně nejvyšší soutěže Dyjan Carlos de Azevedo, ale hosté za 10 minut srovnali premiérovou branku Vlasije Sinjavského v české lize.

Díky jubilejní 50. ligové brance Jakuba Mareše zachránili fotbalisté Teplic remízu s Příbramí 2:2. Severočeši prohrávali po trefách Radka Voltra a Karla Soldáta už o dva góly, v závěrečných 22 minutách však stihli díky Lukáši Marečkovi a Marešovi srovnat. "Skláři" tak bodovali ve druhém ze tří posledních zápasů a končí sezonu na 15. místě. Příbram, která měla již před zápasem jistý sestup, zůstala sedmnáctá.

Mladá Boleslav vyhrála nad Bohemians 1905 3:1. Za domácí skórovali Václav Drchal, Radim Řezník a střídající Michal Škoda, za hosty snížil rovněž střídající Tomáš Necid, který ještě v nastavení nedal penaltu. Boleslav vyhrála počtvrté z posledních pěti kol a obsadila 11. místo. Pražané zakončili sezonu na 10. příčce.

34. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Dynamo České Budějovice 2:1 (2:0)

Branky: 15. Lingr, 43. Kuchta - 76. Skovajsa. Rozhodčí: Klíma - Hájek, Hock - Adámková (video). ŽK: Havelka, Skovajsa, Valenta (všichni Č. Budějovice). Diváci: omezený počet.

Slavia: Kolář - Bah, Kúdela, Deli, Oscar - Samek (83. Zima), Traoré (84. Kačaraba) - Van Buren (74. Hilál), Lingr (64. Beran), Olayinka (84. Tecl) - Kuchta. Trenér: Trpišovský.

Č. Budějovice: Vorel - Novák, Havel, Králik, Skovajsa - Čavoš, Vais (71. Valenta) - Brandner, Havelka, Mészáros (56. Mršič) - Alvir (63. Vítovec). Trenér: Horejš.

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 6:1 (6:1)

Branky: 9. z pen., 14., 26. a 32. Hložek, 30. Polidar, 42. vlastní Sedlák - 5. Hladík. Rozhodčí: Machálek - Poživil, Pečenka - Denev (video). ŽK: Vitík - Jambor. Diváci: omezený počet.

Sparta: Heča - Vindheim, Čelůstka, Hancko (70. Vitík), Polidar - Karlsson (64. Karabec), Pavelka, Sáček (64. Trávník), Dočkal, Ladislav Krejčí I (82. Minčev) - Hložek (46. Juliš). Trenér: Vrba.

Brno: Floder - Hlavica (46. Endl), Dreksa, Pernica - Štepanovský, Čermák (46. Jambor), Pachlopník (70. Fila), Sedlák (46. Moravec), Reiter (46. Přichystal) - Růsek, Hladík. Trenér: Dostálek.

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 1:2 (0:1)

Branky: 83. Sadílek - 32. Zmrzlý, 90.+1 Kerbr z pen. Rozhodčí: Berka - Kotalík, Vodrážka. ŽK: Rondič, Karafiát, Fukala, Chaluš, Matoušek - Chytil. Diváci: 784 (omezený počet).

Liberec: Knobloch - Fukala, Karafiát, Chaluš, Mikula - Mara (68. Nečas), Matoušek, Sadílek (90.+3 Michal) - Pešek (82. Gembický), Rondič (46. Faško), Mosquera. Trenér: Hoftych.

Olomouc: Macík - Zahradníček, Beneš, Poulolo, Zmrzlý - Zifčák (89. Kerbr), Breite, Houska (80. Slaměna), Chytil (89. Hadaš), Daněk - Nešpor (66. Šíp). Trenér: Radoslav Látal.

SFC Opava - Viktoria Plzeň 1:3 (1:3)

Branky: 39. Nešický - 13. Čermák, 34. Bucha, 43. Havel. Rozhodčí: Lerch - Dobrovolný, Flimmel - Julínek (video). ŽK: Hnaníček, Hellebrand - Hybš, Ba Loua. Diváci: 622 (omezený počet).

Opava: Digaňa - Didiba, Hnaníček, Kulhánek - Tiéhi - Hrabina (45.+2 Mondek, 72. Kramář), Darmovzal, Večerka (62. Juřena), Nešický, Helešic - Holík (62. Hellebrand). Trenér: Skácel.

Plzeň: Staněk - Havel, Hejda, Brabec, Hybš - Bucha, Kalvach, Čermák (77. Mihalík) - Kayamba (63. Ba Loua), Beauguel (84. Ondrášek), Šulc (63. Falta). Trenér: Bílek.

Baník Ostrava - MFK Karviná 1:1 (0:0)

Branky: 48. De Azevedo - 58. Sinjavskij. Rozhodčí: Zelinka - Mikeska, Bureš. ŽK: Čmelík (Karviná). Diváci: 1811 (omezený počet).

Ostrava: Budinský - Ndefe, Pokorný, Stronati, Fleišman - Buchta, Kaloč, Kuzmanovič (72. Sor), Tetour, De Azevedo (87. Fillo) - Šmiga (56. Zajíc). Trenér: Daněk.

Karviná: Neuman - Mikuš, Janečka (62. Smrž), Šindelář, Dramé, Bartošák - Čmelík, Qose, Herc, Sinjavskij (85. Jursa) - Papadopulos (90. Zych). Trenér: Weber.

FK Teplice - 1. FK Příbram 2:2 (0:1)

Branky: 68. Mareček, 89. Mareš - 3. Voltr, 60. Soldát. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler. ŽK: Ljevakovič, Vondrášek - Voltr, Laňka. DIváci: 1005 (omezený počet).

Teplice: Grigar - Vondrášek (77. Vukadinovič), Knapík, Mazuch, Hyčka (63. Droehnle) - Jukl, Ljevakovič (57. Mareš), Fortelný (77. Trubač), Mareček, Moulis - Macej (63. Kodad). Trenér: R. Kučera.

Příbram: Kočí - Mezera, S. Kingue, Soldát, Vilotič - Laňka, Pilík, Zorvan (55. Rezek), Januška (86. Kvída), Vávra - Voltr. Trenér: Valachovič.

FK Pardubice - FK Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 56. Doležal. Rozhodčí: Orel - Blažej, Ratajová. Bez ŽK. Diváci: 555 (omezený počet).

Pardubice: Letáček - Cadu, Šejvl, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Kostka (62. Sláma), Tischler (85. Šimek), Solil, Pfeifer (46. Ewerton) - Černý (46. Huf). Trenér: Novotný.

Jablonec: V. Hrubý - Štěpánek, Martinec, Zelený, Krob - Hübschman - Pleštil (72. Smejkal), Kubista (85. Haitl), Kratochvíl, Pilař (85. Podaný) - Doležal. Trenér: Rada.

FK Mladá Boleslav - Bohemians Praha 1905 3:1 (1:0)

Branky: 17. Drchal, 51. Řezník, 87. Škoda - 71. Necid. Rozhodčí: Hrubeš - Leška, Matoušek. ŽK: Matějovský (M. Boleslav). Diváci: omezený počet.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Řezník, Jakub Klíma, Preisler - Skalák (79. Dufek), Dancák, Matějovský (79. Jirásek), Zmrhal - Drchal (88. L. Mašek), Jiří Klíma (79. Škoda). Trenér: Jarolím.

Bohemians: Le Giang - Bederka (85. Kadlec), Köstl, Krch (61. Schumacher) - Dostál, Květ, Ljovin, Novák (61. Vacek), Vondra - Pulkrab (71. Osmančík), Puškáč (60. Necid). Trenér: Klusáček.

1. FC Slovácko - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 9. Sadílek, 90. Jurečka. Rozhodčí: Marek - Caletka, Novák. ŽK: Jawo (Zlín). Diváci: 1570 (omezený počet).

Slovácko: Bajza - Hofmann, Daníček, Kadlec - Tomič, Sadílek, Mareček (62. Kalabiška), Havlík - Petržela (78. Rezek), Cicilia (69. Kohút), Navrátil (62. Jurečka). Trenér: Svědík.

Zlín: Dostál - Procházka, Kolář (80. Cedidla), Simerský, Matejov (87. Potočný) - Fantiš, Hlinka, Vraštil (72. Jawo), Martínez (72. Janošek), Dramé (80. Čanturišvili) - Poznar. Trenér: Jelínek.