Historický triumf Bohemians. Klokani vyhráli v Liberci a poskočili na páté místo

5. 3. 2023 16:18
Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili ve 22. kole Fortuna:Ligy v Liberci 3:1, Slovácko doma porazilo Mladou Boleslav 2:1.
Souboj Jana Matouška z Bohemians (vlevo) a Lukáše Červa
Souboj Jana Matouška z Bohemians (vlevo) a Lukáše Červa | Foto: ČTK

Bohemians ve 21. ligovém utkání v Liberci v samostatné historii poprvé zvítězili. Pražané naplno bodovali po třech kolech a posunuli se do elitní šestky tabulky. Naopak Slovan v lize čtyřikrát po sobě nezvítězil, z toho třikrát prohrál a je devátý.

Pražany poslal do vedení v 16. minutě po sporném gólu z hranice ofsajdu Václav Drchal a další dvě branky "Klokanů" přidal bývalý ofenzivní univerzál Slovanu Jan Matoušek. Za domácí na průběžných 1:2 snížil v 54. minutě Filip Prebsl.

"Velmi důležité body, nerodily se lehce. Na držení míče asi bude lepší Liberec, ale vyložených šancí jsme možná měli víc my. Výhry si hodně cením, protože tabulka se teď láme a podařilo se nám Liberec odrazit," řekl na tiskové konferenci trenér Pražanů Jaroslav Veselý.

Zatímco Bohemians ve středečním čtvrtfinále domácího poháru zvítězili na půdě obhájce trofeje Slovácka 2:1, Liberec v MOL Cupu vypadl po penaltovém rozstřelu se Spartou. Severočeši v týdnu odehráli o 30 minut více než Pražané, přesto vstoupili do zápasu o poznání aktivněji. V šesté minutě ve vápně Tupta přiťukl Rondičovi, ale ten ve velké šanci pálil jen do brankáře Jedličky.

Hosté na těžkém terénu spoléhali na brejky a po jednom z nich otevřeli skóre. Kovařík potáhl balon středem hřiště, posunul na Prekopa a jeho přihrávku zužitkoval sám před Vliegenem z hraniční pozice Drchal. Domácí marně reklamovali, že gól padl z ofsajdu, neuspěli ani se stížnostmi, že Kovařík v zárodku akce obral Prebsla o míč rukou.

"Začali jsme poměrně aktivně a měli jsme první velkou šanci. Ale hráli jsme naivně a dovolili Bohemce po našich ztrátách ve středu hřiště realizovat protiútoky. Přitom jsme věděli jsme, že v tom je její síla. Měla na to typologicky vhodné hráče," zlobil se liberecký trenér Luboš Kozel.

Severočeši i za nepříznivého stavu byli nadále lepší, ale nevedlo se jim v koncovce. Valenta hlavičkoval v nadějné pozici mimo. Na opačné straně Prekop vyřešil v 29. minutě přečíslení dvou na jednoho ukvapenou střelou nad.

V úvodu první nastavené minuty už Pražané přidali pojistku. Exliberecký Matoušek se ve středu pole zmocnil míče, nasprintoval do pokutového území, i se štěstím se zbavil obránce a sám před Vliegenem poslal míč k tyči. V lize skóroval za Bohemians poprvé, za gól bývalému klubu se gestem omluvil. "Honza Matoušek tyhle situace taky měl, když tady u nás byl. Chodil sám na bránu a góly spíš nedával. Dnes ano," řekl Kozel.

Trenér Slovanu v poločase dvakrát vystřídal a na trávník poslal Frýdka s Olatunjim. Domácí pokračovali v náporu a v 54. minutě snížili. Jedlička vyrazil Tuptovu ránu z přímého kopu jen před sebe a dobíhající Prebsl z dorážky poslal balon do sítě. Zadák Slovanu se prosadil poprvé v ligové kariéře a dal si dodatečný dárek k sobotním 20. narozeninám.

Severočeši se hnali za vyrovnání, ale Tuptovu střelu z úhlu po hodině hry vyrazil Jedlička. Pak na chvíli přidali Bohemians a domácí se štěstím přestáli velký závar. Kozel ještě více posílil ofenzivu, jeho svěřenci ale po vlastním rohovém kopu zaspali v defenzivě a v 74. minutě znovu inkasovali.

Matoušek od svého vápna podnikl rychlý brejk, který zakončil kličkou Vliegenovi a střelou do prázdné branky. Čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál dal dva góly v jednom utkání nejvyšší soutěže počtvrté v životě.

"Ty situace mi hrály do karet, byl jsem rozběhnutý," podotkl Matoušek. "K Liberci mám nějaký vztah. Pomohl mi v nejtěžších chvílích, mám tu spoustu kamarádů. Takže mi přišlo blbé slavit, i když to byly moje první góly v Bohemce. Samozřejmě jsem ale měl zvýšenou motivaci. Zažívali jsme s klukama souboje na trénincích, teď to přišlo v zápase. Jsem rád, že se to až takhle povedlo," doplnil.

V závěru v další šanci neuspěl Köstl, ale hosty už to mrzet nemuselo. Bohemians potvrdili, že se jim více daří venku, na hřištích soupeřů v této ligové sezoně získali 22 z celkových 32 bodů.

"Udělali jsme nějaké změny v poločase a vrátili jsme se do zápasu. Když to bylo otevřené, naivitou po našem rohu jsme dovolili Honzovi Matouškovi sólo přes celé hřiště a Bohemka odskočila na dvoubrankový rozdíl. I když jsme měli větší držení míče a více zakončení, Bohemka vyhrála zaslouženě," uvedl Kozel, který hrával za Bohemians.

Slovácko je čtvrté

Fotbalisté Slovácka porazili Mladou Boleslavi 2:1 a jsou čtvrtí. Za domácí otevřel skóre Vlasij Sinjavskij, ještě v úvodním dějství vyrovnal Lamin Jawo. Plný bodový zisk vystřelil celku z Uherského Hradiště kapitán Michal Kadlec po Sinjavského asistenci.

Svěřenci trenéra Martina Svědíka zvítězili po dvou soutěžních prohrách a v nejvyšší soutěži bodovali v šestém z posledních sedmi utkání. Naopak Středočeši nevyhráli páté z šesti jarních kol a patří jim osmá pozice.

Slovácku, které jakožto obhájce trofeje vypadlo ve středu ve čtvrtfinále domácího poháru po prohře 1:2 s Bohemians 1905, se po třízápasovém disciplinárním trestu vrátil na lavičku Svědík. Duel byl pro něj o to významnější díky tomu, že Středočechy v minulosti vedl. "Pohled z vrchu byl pro mě dobrý, mělo to určitě i něco do sebe. Trenér ale chce být na lavičce a u mužstva. Bylo super, že jsem se vrátil," řekl Svědík na tiskové konferenci.

Domácí se ujali vedení v 10. minutě. Rekordman v počtu ligových startů Petržela se před vápnem zbavil Šimka, Sung-pinova střela z otočky se od bránícího Kubisty odrazila na zadní tyč k Sinjavskému a ten v pádu s pomocí břevna dostal míč do sítě. Estonský reprezentant zaznamenal druhý gól v probíhající ligové sezoně.

Ve 20. minutě po rohovém kopu domácí brankář Nguyen vyrazil Suchého pokus. O dvě minuty později ale po dalším Žitného rohu hosté srovnali. Míč se odrazil na hranici malého vápna k Jawovi a gambijský útočník ho ze vzduchu nekompromisně napálil pod břevno. V aktuálním ročníku nejvyšší soutěže se zapsal mezi střelce počtvrté, premiérově však v dresu Středočechů. Předchozí branky dal na podzim za Zlín.

"Naší bolestí v posledních třech utkáních jsou standardní situace, zase jsme z toho inkasovali. Potom jsme byli 15 minut v útlumu," uvedl Svědík.

V závěru úvodního dějství útočník Slovácka Mihálik vypálil z otočky z nadějné pozice slabě a navíc vedle. V nastavení Havlíkovu dalekonosnou dělovku vytáhl gólman Mikulec na roh a po něm Mihálikovu hlavičku zastavil na brankové čáře stoper Šimek. "V prvním poločase to byl vyrovnaný souboj. Měli jsme několik šancí, dobrých náběhů a akcí," mínil hostující kouč Pavel Hoftych.

Tým z Uherského Hradiště vstoupil aktivně i do druhé půle a odměnou mu bylo opět vedení. Sinjavskij nacentroval do vápna a Kadlec se hlavou nemýlil. Osmatřicetiletý stoper zaznamenal v české lize první trefu od 28. února 2021. Utkání se poté dohrálo bez větších šancí na obou stranách.

"Po gólu na 2:1 jsme si to s přehledem pohlídali až do konce. Výhru beru jako zaslouženou, protože druhý poločas byl z naší strany kvalitnější. Jsem moc rád, že jsme to zvládli, protože jsme prohrávali v lize na Slavii a v poháru s Bohemkou," prohlásil Svědík.

Slovácko doma v lize neprohrálo pošesté za sebou, z toho popáté zvítězilo, a získalo tam 20 z celkových 35 bodů v sezoně. S Mladou Boleslaví bodovalo v osmém z posledních devíti duelů v nejvyšší soutěži.

Slovan Liberec - Bohemians 1905 1:3 (0:2)

Branky: 54. Prebsl - 45.+1 a 74. Matoušek, 16. Drchal. Rozhodčí: Černý - Antoníček, Volf - Hocek (video). ŽK: Červ, Prebsl, Valenta, Frýdek, Kozel (trenér) - Matoušek, Jánoš, Drchal, Nový. Diváci: 1432.

Liberec: Vliegen - Plechatý, Prebsl, Purzitidis (46. Olatunji) - Ndefe (71. Mészáros), Červ (71. Kozák), Doumbia (46. Frýdek), Preisler - Valenta - Rondič (80. Rabušic), Tupta. Trenér: Kozel.

Bohemians: Jedlička - Kadlec, Vondra, Hůlka - Köstl, Jindřišek, Jánoš (58. Beran), Kovařík (70. Dostál) - Matoušek (82. Nový) - Drchal (70. Mužík), Prekop (82. Necid). Trenér: Veselý.

1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

Branky: 10. Sinjavskij, 54. Kadlec - 22. Jawo. Rozhodčí: Petřík - Nádvorník, Matoušek - Starý (video). ŽK: Trávník - Suchomel, Mašek, Mareček. Diváci: 3512.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Doski - Daníček, Havlík - Sinjavskij, Kim Sung-pin (65. Trávník), Petržela (76. Vecheta) - Mihálik (89. Kalabiška). Trenér: Svědík.

M. Boleslav: Mikulec - Šimek (46. Ladra), Karafiát, Suchý - Tomič, Kubista (63. Matějovský), Mareček, Žitný (70. Dancák), Suchomel - Jawo (62. Mašek), Kušej (79. Ekpai). Trenér: Hoftych.