Boj o poháry se zamotává. Liberec prohrál s Jihlavou, Sigma jen remizovala

5. 5. 2018 18:03
Z favoritů nezaváhal pouze Jablonec, který vyhrál na půdě Zbrojovky Brno 0:3. Liberec podlehl doma Jihlavě 1:3, Olomouc remizovala s Bohemians 1:1. V dalších zápasech remizoval Baník s Mladou Boleslaví 0:0 stejně jako Teplice se Slováckem a Karviná podlehla Dukle 1:3.
Liberec ztrácí na pohárové příčky už pět bodů.
Liberec ztrácí na pohárové příčky už pět bodů. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalová liga se tři kola před koncem pořádně zamotává. V sobotních zápasech 27. kola prohrál Liberec a jen remizovala Olomouc, takže boj o poháry je otevřený i pro další týmy, například Jablonec, který dnes vyhrál 3:0 v Brně a už je čtvrtý, nebo Spartu, jež si už v pátek poradila se Zlínem.

Zamotává se také boj o udržení v nejvyšší soutěži. Výrazně si pomohla Jihlava, která na jaře skolila dalšího favorita, když porazila Slovan na jeho hřišti 1:3. Bodovaly také Baník a Mladá Boleslav, jež ve vzájemném duelu hrály 0:0. Ostravští díky tomuto bodu opustili sestupové pozice, kam spadla po prohře 1:3 s Duklou Karviná. Bez branek hrály také Teplice se Slováckem.

Zaváhání pohárových soupeřů využila Slavia, která porazila Plzeň 2:0, a stále tak může chovat naději na titul i Ligu mistrů.

Jihlava zaskočila Slovan

Vysočina v duelu s Libercem zvítězila poprvé šesti zápasech a zvýšila svůj náskok před sestupovými příčkami na tři body. Slovan vedl od závěru první půle po trefě Matěje Pulkraba, ale po pauze otočil stav dvěma góly Pavel Dvořák a pojistku přidal David Ikaunieks. Liberec pět kol po sobě nezvítězil, z toho počtvrté prohrál a z šestého místa se mu vzdalují pohárové příčky. "Myslím, že už o Evropu v tuhle chvíli nehrajeme. Je to tak, je to realita. Musíme se s tím smířit," řekl na tiskové konferenci domácí trenér David Holoubek.

V liberecké zahajovací jedenáctce se překvapivě objevil záložník Pilař, který nastoupil od začátku k soutěžnímu utkání téměř po roce. Do domácí sestavy se také vrátil po trestu za vyloučení nejlepší střelec Pulkrab.

Severočeši byli v první půli aktivnější, ale do gólových šancí se dlouho stejně jako soupeř nedostávali. Folprecht v dobré pozici hlavičkoval nad a následně dobrý centr zprava jen prolétl jihlavským malým pokutovým územím.

Minutu před přestávkou už domácí otevřeli skóre. Folprechtův rohový kop prodloužil na bližší tyči Karafiát a Pulkrab hlavou zblízka nezaváhal. Připsal si devátou trefu v ligové sezoně. Liberec skóroval po 347 minutách.

"V kvalitě naší hry byl velký rozdíl v prvním a druhém poločase. V první půli jsme nehráli až tak špatně v obranné činnosti, jenže jsme byli ustrašení vepředu a chyběla nám přesnost. Za stavu 0:1 jsme si řekli, že jestli chceme hrát o záchranu, musíme být daleko lepší směrem dopředu," uvedl jihlavský trenér Martin Svědík.

Jihlava po pauze přidala. Ve 48. minutě domácí gólman Hladký vytáhl Štěpánkovu hlavičku a poté si poradil i s velkou šancí Fulneka. V 58. minutě už ale Vysočina srovnala, když se po centru zleva hlavou obloučkem pod břevno trefil Dvořák.

Liberci se v druhém poločase vůbec nedařilo a v 72. minutě hosté otočili stav. Hladký ještě stihl vyrazit Ikaunieksovu střelu, ale na Dvořákovu dorážku už nedosáhl. Dva góly v jednom ligovém utkání dal potřetí v kariéře a poprvé po více než třech letech.

Slovan byl po přestávce bezradný a deset minut před koncem inkasoval potřetí. Ikaunieks přízemní střelou propálil Hladkého a zaokrouhlil počet svých branek v této ligové sezoně na deset. Jihlava potvrdila, že na Liberec umí, se Severočechy bodovala posedmé za posledních osm utkání nejvyšší soutěže.

"Z naší strany to byl výborný poločas. Jsme rádi, že jsme dokázali výsledek otočit, neboť boj o záchranu není lehký. Jsou to pro nás nesmírně důležité body," pochvaloval si Svědík. "Byly to dva rozdílné poločasy, jako den a noc. První poločas za mě slušný, vedli jsme 1:0 a měli jsme zápas pod kontrolou. Druhý poločas nastal takový kolaps našich nejzkušenějších hráčů. Dostat tři góly doma není dobré," dodal Holoubek.

Zaváhala i Olomouc

V 27. kole ztratili i fotbalisté Olomouce, kteří doma remizovali 1:1 s Bohemians 1905. Pražané se ujali vedení díky vlastní brance Václava Jemelky, ale Sigmě se v závěru podařilo po zásahu Jakuba Plška zachránit alespoň bod.

Zápas začal opatrně, ale ve 14. minutě Vaníček pronikl po pravé straně do vápna a jeho centr po zemi si srazil do vlastní branky Jemelka."Bohužel mi to trefil přímo do kroku a pověsil jsem to 'krásně'. Bohemka měla spoustu brejků. Měli jsme s tím problémy," uvedl Jemelka.

Dobrý zákrok poté předvedl na druhé straně i Fryšták, který si poradil s nebezpečnou hlavičkou Řezníčka. Před poločasem opět byli Bohemians blízko druhého gólu, ale Tetteh napálil míč do tyče.

"Nevstoupili jsme do utkání dobře a celá první půle v tom pokračovala. Byla tam i naše nekvalita. Bod musíme brát, ale hráli jsme doma, tak je to málo," prohlásil olomoucký kouč Václav Jílek. "Podali jsme nadprůměrný výkon, možná nejlepší výkon venku na jaře, navíc s velmi dobrým týmem. Jsem zklamání z výsledku, protože jsme měli zápas vyhrát.," dodal trenér hostů Martin Hašek.

Do druhého poločasu vstoupil domácí výběr náporem, ale jako první zahrozili Bohemians. V 61. minutě se do šance dostal Hašek, ale Buchta domácí podržel a střelu vyrazil na tyčku. Olomouc měla i nadále navrch, ale hru Sigmy dlouho srážely nepřesnosti.

Až v 80. minutě vystřelil Vepřek a Fryšták míč vytěsnil nad břevno. Dvě minuty nato už Olomouc vyrovnala, když se z přímého kopu prosadil Plšek. Domácí záložník skóroval ve třetím utkání po sobě. Sigma tak má na třetím místě dvoubodový náskok před Jabloncem a od páté Sparty, která už je mimo pohárové příčky, ji dělí tři body.

Zbrojovka míří k sestupu, trápí se i Karviná

Fotbalisté Brna prohráli v sobotu doma s Jabloncem 0:3 a přiblížili se sestupu, když tři kola před koncem je na posledním místě tabulky dělí od příček zajišťujících záchranu šest bodů. Severočeši díky dvěma gólům Jakuba Považance a trefě Lukáše Masopusta stále drží čtvrté místo, které jako poslední zaručuje účast v pohárech.

Zbrojovka tak z posledních osmi kol získala jediný bod a zůstala ji pouze teoretická naděje na záchranu. Jablonec udržel čtvrtou příčku a před pátou Spartou má tři kola před koncem náskok jednoho bodu.

Naopak Baník dnes uhrál bezbrankovou remízu na hřišti Mladé Boleslavi a poprvé od 15. kola se dostal mimo sestupové pásmo. Baník má 26 bodů a díky lepšímu skóre je v tabulce před Karvinou. Třináctá Boleslav zůstává v ohrožení, k dobru má pouze dva body.

Ostrava, která bodovala v šestém z posledních sedmi zápasů, byla blíže gólu, ale Milan Baroš neproměnil penaltu. Středočeši protáhli čekání na domácí vítězství na sedm zápasů a na gól čekají 274 minut.

Karviné dnes doma podlehla Dukle 1:3. V první lize nevyhrála podeváté za sebou a v tabulce se propadla na předposlední místo o skóre za Ostravu. Pražané vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů a s 32 body mají téměř jistotu setrvání v nejvyšší soutěži. Hosty v duelu 27. kola poslal do vedení v prvním poločase Uroš Djuranovič, krátce po změně stran sice vyrovnal Jan Kalabiška, ale Lukáš Holík a Branislav Miloševič rozhodli o triumfu Dukly.

Slovácka v sobotu remizovalo 0:0 s Teplicemi a sérii bez porážky a inkasované branky natáhlo už na pět zápasů. Domácí díky tomu mají tříbodový odstup od sestupového pásma, zatímco severočeský celek už čtyři utkání za sebou nevyhrál.

27. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Vysočina Jihlava 1:3 (1:0)

Branky: 44. Pulkrab - 58. a 72. Dvořák, 80. Ikaunieks. Rozhodčí: Houdek - Boček, Koval. ŽK: Potočný, Wiesner, Kerbr - Mara. Diváci: 3902.

Sestavy:

Liberec: Hladký - Coufal, Mikula, Karafiát, Kerbr - Wiesner, Folprecht, Breite (79. Bosančič), Pilař (79. Bartl) - Pulkrab, Potočný (66. Oscar). Trenér: Holoubek.

Jihlava: Rakovan - Vaculík, Buchta, Štěpánek, Schumacher - Mara - Fulnek (85. Keresteš), Urblík (79. Ljovin), Dvořák, Zoubele (73. Popovič) - Ikaunieks. Trenér: Svědík.

MFK Karviná - Dukla Praha 1:3 (0:1)

Branky: 48. Kalabiška - 30. Djuranovič, 50. Holík, 61. Miloševič. Rozhodčí: Julínek - Pelikán, M. Podaný. ŽK: Kalabiška, Letič - Holík, Ostojič, Holenda. Diváci: 3117.

Sestavy:

Karviná: Le Giang - Štěrba, Dreksa, Hošek, Eismann - Panák, Janečka (77. Voltr) - Lingr (46. Letič), Budínský, Kalabiška - Ramírez (61. Šisler). Trenér: Mucha.

Dukla: Rada - Miloševič, Ostojič, Jiránek, J. Podaný - Hanousek, Holík (90. Douděra), Bilovský - Brandner, Djuranovič (61. Holenda), Néstor (72. Kušnír). Trenér: Hynek.

Zbrojovka Brno - FK Jablonec 0:3 (0:2)

Branky: 27. z pen. a 67. Považanec. 21. Masopust. Rozhodčí: Královec - Paták, Pochylý. ŽK: Lutonský, Juhar (oba Brno). Diváci: 2216.

Sestavy:

Brno: Melichárek - Sukup, Vraštil, Pavlík, Lutonský - Polák - Acosta, Kratochvíl (75. Pilík), Škoda (46. Bazeljuk), Ashiru (28. Juhar) - Růsek. Trenér: Pivarník.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Pernica, Lischka, Hanousek - Hübschman - Masopust (82. Diviš), Trávník, Považanec, Jovovič (54. Zelený) - Doležal (73. Chramosta). Trenér: Rada.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Fimmel. ŽK: Valenta, Rada - Fillo, Fleišman, Hrubý, Procházka, Azevedo. Diváci: 4390.

Sestavy:

M. Boleslav: Polaček - Pauschek, Chaluš, Takács, Křapka - Jánoš, Rada (59. Magera) - Konaté (72. Přikryl), Valenta, Mareš (82. Fabián) - Ladra. Trenér: Weber.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Šindelář, Procházka, Fleišman - Fillo, Hlinka, Hrubý, Azevedo (76. Granečný) - Poznar (68. Diop), Baroš (90. Azackij). Trenér: Páník.

Sigma Olomouc - Bohemians Praha 1905 1:1 (0:1)

Branka: 82. Plšek - 13. vlastní Jemelka. Rozhodčí: Ardeleanu - Hrabovský, Blažej. Bez karet. Diváci: 5206.

Sestavy:

Olomouc: Buchta - Hála, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (71. Yunis), Houska (59. Texl), Plšek, Kalvach, Falta (84. Moulis) - Řezníček. Trenér: Jílek.

Bohemians 1905: Fryšták - Dostál, Bederka, Hůlka, Švec - Záviška (69. Reiter), Jindřišek, Mašek (85. Kabajev), Hašek ml., Vaníček - Tetteh (74. Nečas). Trenér: Hašek st.

1. FC Slovácko - FK Teplice 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Wilczek. ŽK: Jakub Rezek - Žitný. Diváci: 4075

Sestavy:

Slovácko: Heča - Juroška, Břečka, Krejčí, Divíšek (46. Reinberk) - Machalík, Janošek - Navrátil, Sadílek, Petr (82. Jakub Rezek) - Zajíc (53. Kubala). Trenér: Kordula.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Ljevakovič, Jeřábek, Krob - Soungole, Kučera - Hora (69. Trubač), Jan Rezek (88. Kodeš), Žitný - Vaněček. Trenér: Šmejkal.