Válec z Vysočiny semlel i Teplice, Petržela má za sebou strašidelnou premiéru ve Zlíně

Aktualizováno 3. 3. 2018 17:31
Jihlava po vítězstvích nad Slavií a Plzní porazila Teplice 3:1, Zlín doma podlehl 0:4 Jablonci. První jarní výhru slaví Olomouc, Liberec remizoval s Karvinou.
Martin Svědík
Martin Svědík | Foto: ČTK

Praha - Jízda fotbalové Jihlavy jarní částí HET ligy pokračuje. Vysočina v sobotu navázala na výhry nad Plzní a Slavií vítězstvím 3:1 nad Teplicemi. Třetí jarní výhru si připsal také Jablonec, jenž vyhrál ve Zlíně 0:4, a připravil tak velmi hořkou premiéru novému trenérovi Fastavu Vlastimilu Petrželovi.

V dalších odpoledních zápasech remizoval Liberec doma s Karvinou 2:2 a první jarní výhry se dočkala Sigma Olomouc, jež porazila Slovácko 1:0. Dnešní program uzavře večerní (18:00) duel Slavie s Mladou Boleslaví.

Ikaunieks odmítl hattrick

Jihlava se ujala vedení už ve třetí minutě, kdy se po přihrávce Ikauniekse prosadil Fulnek. Domácí útočník využil zaváhání brankáře Diviše při vybíhání, udělal mu kličku a poslal míč do prázdné brány. O čtyři minuty později už Vysočina vedla 2:0 - postaral se o to nejlepší domácí střelec Davis Ikaunieks.

Lotyšský útočník mohl chvíli na to přidat z penalty třetí branku Jihlavy, ale Diviš jeho střelu doprostřed chytil. Ikaunieks se nakonec přeci jen podepsal pod třetí gól v utkání, ale na druhé straně. Ve vápně fauloval Krále a Hora z pokutového kopu snížil na 1:2.

Náladu si však domácí útočník spravil ještě před přestávkou, když ve 44. minutě zvýšil na 3:1. Ikaunieks si rychle zpracoval centr z poloviny hřiště od Ljovina, míč si na hranici vápna přehodil na pravou nohu a sedmou brankou v sezoně stanovil poločasový výsledek.

Po přestávce už se Jihlava zaměřila mnohem víc na obranu a Teplice si proti zhuštěnému bloku nevěděly rady. Hra se odehrávala prakticky jen mezi vápny, takže dlouho byla největší šancí druhé půle situace Ikaunieksova nepřesná hlavička ze 47. minuty.

"Myslím si, že domácí zvítězili zaslouženě. Klíčové bylo, že jsme v prvním poločase dostali tři branky, což bylo vražedné. Pak bylo složité s výsledkem v druhé půli něco dělat," vysekl po utkání Jihlavě poklonu trenér Teplic Daniel Šmejkal.

Jihlava, které po podzimu patřila poslední příčka, nakonec navázala na nečekaná vítězství proti vedoucí Plzni i tehdy druhé Slavii a na jaře je stále stoprocentní. V neúplné tabulce se z předposlední příčky posunula na dvanácté místo a od pásma sestupu ji dělí tři body.

Petrželovo koště nezametlo

V sestavě Zlína sáhl Petržela, který vystřídal ve středu odvolaného Bohumila Páníka, ke třem změnám. Oproti nevydařenému utkání v minulém kole v Karviné se v základní sestavě objevili Janíček, Mehanovič a Železník. Naopak kouč hostí Petr Rada vsadil na osvědčenou sestavu z minulého vítězného zápasu na Dukle.

Ševci drželi krok se svým soupeřem jen necelých deset minut. Postupně převzal iniciativu Jablonec a ve 13.minutě se po Hanouskově akci dostal k míči zcela volný Jovovič, na jehož střelu brankář Dostál nestačil zareagovat. Po vedoucím gólu Severočeši zcela ovládli zápas. Soupeře dobře napadali ve středu hřiště a hodně bezradní domácí ztráceli míče většinou už při založení akce.

Jedinou výjimkou byla ve 22. minutě Mehanovičova střela ze dvaceti metrů, kterou brankář Hrubý vyrazil. Druhý gól přidal ve 32. minutě po Jovovičově přihrávce šestatřicetiletý Hübschman a byl to jeho vůbec první ligový gól ve 201. utkání v nejvyšší soutěži. Kouč Petržela se pokusil ještě před koncem poločasu oživit hru dvojím střídáním a ještě v přestávce využil třetí možnost k výměně.

Tah se střídáním ale Petrželovi nevyšel, protože po změně stran v rychlém sledu přidal Jablonec další dva góly. Nejprve po chybě domácích v rozehrávce skóroval v 50. minutě Masopust a o čtyři minuty později potrestal další chybu soupeře po Pernicově akci Chramosta.

"Horší premiéru jsem ve své kariéře nezažil.Začali jsme sice tak, jak jsme si řekli, ale z toho jsme ustoupili hned po prvním gólu, kdy jsme začali hrát něco jiného. Obránci se navzájem nezajišťují, něco podobného jsem dlouho neviděl. Výsledek nemohl jinak dopadnout. Tady bude kopec práce, hodně se toho musí změnit. Nakopávali jsme míče, což nesnáším. Byl to nohejbal," nebral si po zápase servítky Petržela.

Liberec zachraňoval Pulkrab

Fotbalisté Liberce remizovali s Karvinou 2:2. Hosté na severu Čech po brankách Tomášů Wágnera a Webera dvakrát vedli, za domácí pokaždé srovnal Matěj Pulkrab

Ten tak potvrdil pozici dosud jediného jarního střelce Liberce a odvrátil hrozbu teprve druhé porážky Slovanu v posledních 22 domácích ligových zápasech.

Slezané ve čtvrtém ligovém souboji se Slovanem poprvé skórovali, bodovali počtvrté za sebou a dostali se na deváté místo tabulky. Liberec naopak v případě nedělní výhry Sparty nad Brnem klesne ze čtvrté příčky.

Sigma konečně zabrala

Olomoucká Sigma v sobotu doma porazila Slovácko 1:0 a v první lize po třech utkáních zvítězili a vstřelili gól. Duel 19. kola rozhodl ve 36. minutě Jakub Řezníček.

Hanácký nováček v neúplné tabulce poskočil na druhé místo o bod před Slavii, který má však k dobru večerní zápas v Mladé Boleslavi. Slovácko nenavázalo na minulou remízu 1:1 se Spartou a kleslo na předposlední místo.

Pro Olomouc to byla teprve druhá výhra nad Slováckem z posledních sedmi ligových utkání.

19. kolo první fotbalové ligy:

Fastav Zlín - FK Jablonec 0:4 (0:2).

Branky: 13. Jovovič, 32. Hübschman, 50. Masopust, 54. Chramosta. Rozhodčí: Matějček - Blažej, Antoníček. ŽK: Matejov, Železník - Pernica, Považanec. Diváci: 2102.

Sestavy:

Zlín: Dostál - Kopečný (43. Bartošák), Hnaníček, Gajič, Holzer (46. Ekpai) - Vukadinovič, Jiráček, Janíček, Holzer - Železník, Mehanovič (43. Beauguel). Trenér: Petržela.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Pernica, Lischka, Hanousek (69. Zelený) - Hübschman - Masopust, Trávník, Považanec, Jovovič (88. Kubista) - Chramosta (79. Doležal). Trenér: Rada.

Slovan Liberec - MFK Karviná 2:2 (0:1)

Branky: 54. a 82. Pulkrab - 31. Wágner, 56. Weber. Rozhodčí: Hrubeš - Boček, Flimmel. ŽK: Oscar, Potočný, Breite - Štěpanovský, Hošek, Čolič. Diváci: 2446.

Sestavy:

Liberec: Hladký - Coufal, Köstl, Kačaraba, Kerbr - Breite (67. Da Silva), Folprecht - Oscar (60. Bartl), Bosančič, Potočný (60. Wiesner) - Pulkrab. Trenér: Holoubek.

Karviná: Le Giang - Čolič, Dreksa, Hošek, Eismann - Weber (71. Lingr), Panák - Štepanovský (78. Letič), Budínský (90. Šulek), Kalabiška - Wágner. Trenér: Mucha

Vysočina Jihlava - FK Teplice 3:1 (3:1)

Branky: 7. a 44. Ikaunieks, 3. Fulnek - 27. Hora z pen. Rozhodčí: Houdek - Paták, Podaný. Bez karet. Diváci: 2159.

Sestavy:

Jihlava: Rakovan - Vaculík, Tlustý, Buchta, Schumacher - Fulnek, Ljovin, Urblík (85. Štěpánek), Zoubele (72. Holík) - Dvořák, Ikaunieks (90. Klíma). Trenér: Svědík.

Teplice: Diviš - Hyčka, Král, Čmovš, Rezek - Kučera, Soungole - Trubač (46. Červenka), Hora (84. Haljeta), Vošahlík (75. Díaz) - Vaněček. Trenér:

Sigma Olomouc - 1. FC Slovácko 1:0 (1:0)

Branka: 36. Řezníček. Rozhodčí: Prosek - Pochylý, Poživil. ŽK: Plšek, Falta - Hofmann, Janošek. Diváci. 3087.

Sestavy:

Olomouc: Buchta (75. Reichl) - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Moulis (80. Zahradníček), Houska, Kalvach, Falta - Plšek - Řezníček (65. Texl). Trenér: Jílek.

Slovácko: Heča - Juroška, Hofmann, Břečka, Divíšek - Navrátil (80. Rezek), Janošek, Sadílek (80. Machalík), Daníček, Petr (90.+2 Kubala) - Zajíc. Trenér: Kordula.