Plzeň otočila zápas v Jihlavě, v nastavení rozhodl Bakoš. Olomouc rozstřílela Zbrojovku

Aktualizováno 20. 8. 2017 20:16
Plzeň udržela ligovou neporazitelnost. V Jihlavě tým Pavla Vrby prohrával už od 1. minuty 0:1. Ve druhém poločase ale Viktoria otočila po gólech Slováků Hrošovského a Bakoše. Olomouc zase rozstřílela Zbrojovku Brno 3:0. Jablonec se doma rozešel s Duklou Praha po remíze 2:2.
Marek Bakoš.
Marek Bakoš. | Foto: Tomáš Liška

Jihlava - Fotbalisté Plzně ve 4. ligovém kole zvítězili v Jihlavě 2:1. Vysočinu poslal nejrychlejším gólem sezony po 27 sekundách do vedení Lotyš Davis Ikaunieks, ale v 64. minutě vyrovnal Slovák Patrik Hrošovský a v druhé minutě nastavení rozhodl střídající Marek Bakoš. Viktoria stále neztratila ani bod a vede tabulku o tři body před Olomoucí. Západočeši se výhrou naladili na čtvrteční odvetu 4. předkola Evropské ligy v Larnace.

Ani ve 4. kole se fotbalisté Jablonce nedočkali vítězství, když doma nezvládli dobře rozehraný zápas s Duklou a remizovali 2:2. Severočeši přitom vedli po brankách Stanislava Tecla a Mirzada Mehanoviče, ještě v prvním poločase ale snížil Ivan Schranz a po přestávce vyrovnal Jan Holenda.

Sigma Olomouc doma přehrála Brno 3:0. O své třetí výhře v sezoně rozhodli třemi góly v rozmezí pěti minut. Dvakrát se prosadil Jiří Texl, pro kterého to byli premiérové ligové góly kariéry, třetí trefu přidal David Houska. Tři góly v úvodních 15 minutách přitom naposledy v lize dala Sparta v roce 1999. Brno z posledních šesti ligových duelů získalo jediný bod.

Premiéru si odbyl Čermák

"Urvali jsme to v poslední minutě, přiznejme si, že to bylo štěstí. Je teprve začátek ligy, hodnotit něco po čtyřech kolech je absolutní nesmysl. Soutěž spíš začíná. Pokud si vytvoříte nějaký náskok, je to psychologicky výhodnější pro tým, ale vůbec nic to neznamená," řekl na tiskové konferenci plzeňský trenér Pavel Vrba.

Kouč Viktorie poprvé nasadil do základní sestavy posilu ze Sparty záložníka Čermáka a v brance se premiérově v novém ročníku představil uzdravený Kozáčik.

Jihlava jako jediná nedala v úvodních třech kolech gól, ale proti vicemistrovi střelecké trápení nečekaně rychle utnula. Hned v první minutě se po dlouhém nákopu domácích v souboji s Hronkem srazili Limberský a Hájek, Ikaunieks se díky tomu dostal do sóla a už po 27 sekundách překonal Kozáčika. Za nejrychlejší trefou v historii soutěže zaostal o 16 sekund. Viktoria inkasovala první branku v ligové sezoně.

"Nečekal jsem, že takto brzy inkasuji. Bohužel se tam srazili naši dva hráči a soupeř šel sám na branku," podotkl Kozáčik.

Ve 12. minutě mohl srovnat Krmenčík, ale gólman Rakovan jeho střelu po Kopicově centru s pomocí brankové konstrukce vyrazil na roh. Domácí brankář si poté poradil i s Řezníkovou střelou.

Viktoria dělala chyby v obraně a Jihlava toho využívala k nebezpečným brejkům, které jí přinesly tři dobré šance. Hronek v 16. minutě vypálil z úhlu nad, Ikauniekse vychytal Kozáčik a následná Klímova dorážka mířila jen do boční sítě. Ve 38. minutě šel Ikaunieks ze strany sám na branku, ale těsně minul.

Vrba zareagoval na nepříznivý vývoj a hned poté poslal místo Živuliče na trávník Bakoše, který dvěma góly ve čtvrtek přispěl k výhře 3:1 v úvodním duelu 4. předkola Evropské ligy s Larnakou. Hosté před pauzou soupeře zatlačili, ale Krmenčíkovi chyběly na zadní tyči k míči centimetry.

I po pauze domácí hrozili z brejků a ve 48. minutě se marně dožadoval penalty Novotný. "Z mého pohledu byla naprosto jasná. Můžeme se bavit, jestli i Plzeň mohla kopat penaltu, protože oni padali neustále. Z té hry se to těžko posuzuje," uvedl jihlavský kapitán Lukáš Vaculík.

Plzeň postupně zvyšovala tlak a v 64. minutě se dočkala vyrovnání. Odražený míč druhým dotykem napálil za vápnem Hrošovský a přízemní střela zapadla k zadní tyči.

Viktoria měla dál herní převahu, ale k šancím se dostávala těžce. Naopak gól znovu mohla dát Jihlava, kdyby hlavičku střídajícího Dvořáka v 77. minutě nechytil Kozáčik. Vzápětí se domácí hodně zlobili, že rozhodčí Julínek udělil Hájkovi za faul na unikajícího Dvořáka jen žlutou kartu.

"Cítíme se poškozeni. Dívali jsme se na situaci ze záznamu a viděli jsme to jako červenou kartu, protože Dvořák by šel sám na bránu. Sudí řekl, že ho tak blokovali ještě dva hráči, kteří byli tři čtyři metry za ním," uvedl jihlavský trenér Ivan Kopecký.

Už se zdálo, že Vysočina cennou remízu udrží, ale v nastavení rozehrál Zeman roh a Bakoš zblízka překonal Rakovana. "Musíte věřit do poslední minuty, být pozitivně naladěný. Nepodaří se to vždy, ale tentokrát to vyšlo. Jsem rád, že máme tři body," uvedl Bakoš.

"Když dostanete gól v nastavení, je to vždy velmi nepříjemné. Je to velká škoda, s takovým soupeřem si vytvořit tolik šancí a nebodovat. Myslím, že Plzeň dnes byla hratelná, škoda, že jsme to nepotvrdili bodovým ziskem," litoval Kopecký.

4. kolo první fotbalové ligy:

Vysočina Jihlava - Viktoria Plzeň 1:2 (1:0)

Branky: 1. Ikaunieks - 64. Hrošovský, 90.+2 Bakoš. Rozhodčí: Julínek - Pospíšil, Antoníček. ŽK: Zoubele, Vaculík - Hájek, Řezník. Diváci: 4013.

Jihlava: Rakovan - Nový, Tlustý, Krejčí, Keresteš - Vaculík - Hronek, Zoubele (89. Štěpánek), Ikaunieks, Novotný (66. Popovič) - Klíma (73. Dvořák). Trenér: Kopecký.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hájek, Limberský - Hrošovský, Živulič (38. Bakoš) - Kopic (87. Řezníček), Čermák (80. Hořava), Zeman - Krmenčík. Trenér: Vrba.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 3:0 (3:0)

Branky: 9. a 14. Texl, 11. Houska. Rozhodčí: Jílek - Moláček, Mokrusch. ŽK: Jovanovič, Pilík, Šural (všichni Brno). Diváci: 4815.

Olomouc: Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (68. Moulis), Houska, Texl (74. Plšek), Kalvach, Falta - Chorý (84. Romero). Trenér: Jílek.

Brno: Melichárek - Vraštil, Pavlík, Jovanovič, Šural - Polák - Pilík, Škoda (51. Krejčí) - Fortes (64. Přichystal), Koné, Lutonský (76. Ashiru). Trenér: Habanec.

FK Jablonec - Dukla Praha 2:2 (2:1)

Branky: 15. Tecl, 30. Mehanovič - 32. Schranz, 78. Holenda. Rozhodčí: Houdek - Kubr, Koval. ŽK: Masopust - Podaný, Ostojič. Diváci: 2812.

Jablonec: Hrubý - Masopust, Pernica, Hübschman, Hanousek - Tecl, Kubista, Trávník, Mihálik (88. Diviš) - Mehanovič (70. Zelený), Doležal (60. Jovovič). Trenér: Klucký.

Dukla: Rada - Kušnír, Ostojič, Jiránek, Podaný - Bezpalec, Miloševič (88. Bílovský), Tetour - Koval (79. Djuranovič), Holenda, Schranz (67. Mustedanagič). Trenér: Hynek.