Rozhodnuto: Haškova výpověď nebyla oprávněná, Spartě má zaplatit téměř 22 milionů

Sport Sport
23. 10. 2020 11:50
Martin Hašek mladší, který v zimě jednostranně vypověděl smlouvu Spartě, má za tento krok zaplatit klubu pokutu 800 000 eur, tedy v přepočtu kolem 22 milionů korun. Sbor rozhodců FAČR své rozhodnutí doručil oběma stranám v pátek, Jak Hašek, tak Sparta se mohou proti verdiktu odvolat.
Martin Hašek mladší
Martin Hašek mladší | Foto: Milan Kammermayer

Sparta o verdiktu rozhodců informovala na svém oficiálním webu a doručení rozhodnutí už potvrdil i sám Hašek. 

"Vedení ACS dokument v následujících dnech důkladně prostuduje, nicméně po prvním nahlédnutí je podstatné, že Sbor rozhodců FAČR potvrdil právní výklad ACS, že hráč jednostrannou výpovědí porušil smluvní podmínky mezi ním a klubem," píše se v prohlášení klubu. 

"Rozhodnutí mi přišlo, v pátek odpoledne mám schůzku se svou právničkou (Markétou Haindlovou, pozn. redakce). Jak už jsme avizovali, je to teprve začátek a budeme bojovat dál," uvedl Hašek pro Aktuálně.cz. 

Spor Haška se Spartou se táhne od konce ledna, kdy fotbalista odmítl odcestovat na soustředění do Španělska. O bývalého hráče Bohemians 1905 se v té době ucházelo Maccabi Haifa, na jehož nabídku Sparta posléze přistoupila. Hašek však poté odmítl podepsat smlouvu, na které se s izraelským klubem domluvil.

Od té doby trénoval s rezervním týmem, ale po čase dal podle klubového webu Spartě ultimátum, aby byl vrácen do áčka. Vedení klubu ho vyzvalo, aby v B-týmu nadále plnil uložené úkoly. Po další písemné komunikaci se Hašek 12. března nedostavil na trénink B-mužstva a podal výpověď. Sparta se proti takovému jednání ohradila s tím, že hráč se tím vystavil možným vysokým sankcím.

Sparta dále reagovala několika pokutami pro hráče a u FAČR výpověď napadla jako neopodstatněnou. Sbor tří rozhodců jí nyní dal za pravdu, i když požadované odstupné snížil z 55 milionů korun na dvaadvacet. 

Hašek uspěl alespoň v jednom z dílčích sporů, neboť arbitři uznali jednu z klubových pokut jako přehnaně vysokou, a Sparta tak musí Haškovi vrátit 150 000 korun. Naopak nárok na bezmála šest milionů, které Hašek od Sparty požadoval za to, že mu neumožnila trénovat s A týmem, soudci zamítli. 

Jedná se už o druhý podobný verdikt, který letos sbor rozhodců vynesl. V květnu arbitři uložili Pavlovi Buchovi, že za neoprávněný odchod do Viktorie Plzeň musí zaplatit Slavii deset milionů korun. 

Fotbalová republika, díl pátý: Rváčov | Video: Sport
 

Právě se děje

před 14 minutami

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Schillerová chce nižší DPH na menstruační pomůcky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Uvedl to dnes server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně posunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Dalších 80 zatčených. V Turecku vydali nové zatykače na vojáky kvůli puči z roku 2016

Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených sil o puč v roce 2016 a 850 dalších členů armády, včetně důstojníků, má být z armády vyloučeno. Informovala o tom agentura Anadolu.

Nynější zatýkání se odehrálo v polovině z osmi desítek tureckých provincií. Kauzu vede prokuratura v jihoturecké provincii Izmir, která viní vojáky z podpory hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije od roku 1999 v USA a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho viní ze snahy jeho vládu svrhnout. Gülen obvinění ze zosnování puče odmítá.

Od neúspěšného pokusu o puč z července 2016, při jehož potlačování zemřelo na 250 lidí, je v osmdesátimilionovém Turecku vedeno soudní řízení proti 80 000 lidem. Dalších 150 000 státních zaměstnanců, včetně soudců, policistů i učitelů, bylo od té doby kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí vyhozeno z práce. Z armády bylo za čtyři roky vyloučeno přes 20 000 vojáků, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy