Glosa: Favorité na kolenou. Slávisté vyhlíží konec dubna, Rosického čeká velká výzva

Marek Janoš Marek Janoš
23. 4. 2019 6:10
Velikonoční kolo fotbalové Fortuna:Ligy přineslo přinejmenším tři velká překvapení. Slavia, Plzeň i Sparta ztratily body. Sešívaným došel po extrémně náročném programu dech, Viktoria herně navázala na předchozí utkání a Sparta ukázala, že se ze svých problémů ještě zdaleka nevyléčila.
Smutní slávisté po zápase 28. ligového kola Slavia - Sparta
Smutní slávisté po zápase 28. ligového kola Slavia - Sparta | Foto: Milan Kammermayer

Předposlední kolo základní části nejvyšší soutěže nabídlo osmičku zápasů hraných v jednu chvíli. Sázkaři tak nejspíš nevěřili svým očím, když viděli průběžné výsledky. Všichni největší favorité klopýtali a trojice Slavia, Plzeň, Sparta uhrála dohromady jediný bod.

Slavia není nezničitelná

Sešívaní odehráli v neděli šestý zápas za devatenáct dní. To znamená, že v dubnu hráli téměř každý třetí den utkání. Navíc cestou potkali Spartu a dvakrát Chelsea. Když se proti nim postavil namotivovaný Zlín plný energie, měl vedoucí tým tabulky co dělat.

Trenér Jindřich Trpišovský v posledních týdnech míchá sestavou, snaží se ji vyvážit tak, aby základní jedenáctka byla co nejblíže ideálu, ale zároveň nechce hráče extrémně přetěžovat.

Proti ševcům udělal pět změn oproti utkání v Londýně. Nelze říci, že by měl špatnou ruku. Hráči jako Baluta či Zelený si odehráli své, ale Slavii v utkání chyběla dravost a dynamika, které ji tuto sezonu zdobí.

Navíc svěřenci trenéra Trpišovského vypracované šance nedokázali proměnit v gól. Zčásti právě proto, že jim chyběla agresivita a v pokutovém území větší důraz. Sami hráči po utkání uznali, že únava hrála roli.

Zkrátka se ukázalo, že i fyzicky výborně vybavená Slavia není nezničitelná. A duben ještě neskončil. Už ve středu čeká červenobílé druhé derby v jednom měsíci a v sobotu poslední kolo proti Olomouci. V dubnu tak odehraje za 25 dní 8 zápasů. Pak si budou Vršovičtí moct týden oddechnout a přijde klíčová část sezony - nadstavba.

Suchopárná Plzeň a zostuzená Sparta

V případě nejbližších pronásledovatelů Slavie poslední kolo obnažilo jejich problémy. Plzeň i Sparta na jaře střídají lepší výkony s těmi horšími. Viktorii chybí někdejší lehkost a rychlost v přechodové fázi, a také góly zraněného Michaela Krmenčíka.

Toho zatím nedokázal nikdo z dalších hráčů plnohodnotně nahradit a Plzeň tím trpí. Víc než jeden gól dokázala dát pouze ve čtyřech z deseti jarních utkání a jediný gól v utkání jí oproti podzimu přinesl výhru jen ve dvou případech.

Letenští se dokázali na jaře dostat z nejhoršího. Trenér Zdeněk Ščasný ustálil sestavu a začalo se mu výsledkově dařit. Porazil Baník i Plzeň, ale herní projev hned v několika utkáních naznačoval, že některé problémy Sparty stále přetrvávají.

Domácí prohra se zachraňujícím se týmem se na Spartě neodpouští nikdy. Navíc, když Karviná s trenérem Františkem Strakou vedla v poločase 2:0. Franz se opět ukázal jako vynikající motivátor a spasitel týmů bojujících o záchranu. A sparťané to od tribun zaslouženě schytali.

Při absenci Dočkala se projevila horší organizace hry ve středu hřiště, dlouhodobě nepřesvědčivé jsou výkony obrany. A to jak při tvorbě hry, rozehrávce, tak v defenzivních činnostech.

Řešení potíží může tkvět právě v obraně. Příkladem mohou být velké evropské kluby jako Liverpool nebo Dortmund. Reds museli koupit Virgila Van Dijka jako nejdražšího obránce historie, aby zlepšili rozehrávku a zvýšili počet vyhraných obranných soubojů, BVB po rozpadu dvojice Hummels - Subotič nakonec musela stoperskou dvojici dvakrát kompletně vyměnit. Obrana bude pro sportovního ředitele Tomáše Rosického v letním přestupovém okně největší výzvou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy