Garant projektu videorozhodčího Hrubeš vstal a odešel. Nepochopil jsem to, říká šéf sudích Chovanec

ČTK Sport ČTK, Sport
17. 7. 2018 12:25
Kolem nové komise se vyrojily spekulace i proto, že na první zasedání dorazili bývalí sudí Dagmar Damková a Miroslav Liba, kteří nejsou členy.
Jozef Chovanec.
Jozef Chovanec. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Ačkoli novou komisi rozhodčích Fotbalové asociace ČR pod vedením Jozefa Chovance od začátku provázejí kontroverze a různé spekulace a dosud se nesešla v kompletním složení, podle jejího šéfa neexistují žádné problémy, které by mohly ohrozit její fungování a také koncentraci sudích při startu první a druhé ligy.

V ohrožení není ani projekt videorozhodčího, i když jeho garant Roman Hrubeš z prvního zasedání komise předčasně odešel a od té doby není s Chovancem v kontaktu.

"Já jeho odchod moc nepochopil. Jeho první dotaz byl, kdo bude dělat zapisovatele a druhý, proč na jednání není pan (Petr) Mlsna, který v tu dobu ještě nebyl kooptován do komise a navíc byl na dovolené. Dostal odpověď na tyto dvě otázky, pak se zvednul a odešel. Od té doby jsem ho neviděl. Je na dovolené a čekám, až se ozve," řekl Chovanec na dnešním setkání s novináři.

"Projekt videorozhodčího to v žádném případě neohrozí. To jsem sám garantoval, když jsem přijal tuto funkci. Chtějí to všechny kluby. Já sám považuji video za jednu z pozitivních myšlenek, které v poslední době zasáhly český fotbal, a věřím, že se nám to bude dařit dále rozvíjet. Je to samozřejmě především otázka financí, ale věřím, že se bude dařit postupně zvyšovat počet zápasů," prohlásil bývalý fotbalista a trenér reprezentace.

Ředitel Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta již zaslal žádost Mezinárodní pravidlové komisi IFAB o udělení povolení na využití videa ve třech zápasech prvního ligového kola. Jde o duely mezi Duklou a Plzní, Spartou a Opavou a Olomoucí a Slavií, které bude vysílat O2 TV Sport, jejíž přenosový vůz se pro videorozhodčí využívá.

"Jsme v úzkém kontaktu s panem Bártou, který je od začátku u tohoto projektu. Neobávám se, že by došlo k nějakému problému," uvedl Chovanec.

Kolem nové komise se vyrojily spekulace i proto, že na první zasedání dorazili také dva členové výkonného výboru FAČR a bývalí sudí Dagmar Damková a Miroslav Liba, kteří nejsou členy komise rozhodčích. Damková je bývalou předsedkyní komise a také životní partnerkou místopředsedy FAČR Romana Berbra. Chovanec chce využít její informace z UEFA a FIFA, kde je Damková v komisích sudích.

"Chci se obklopit odborníky. Paní Damková nám může přinášet informace z FIFA a UEFA hned za čerstva a nemusíme čekat, až k nám se zpožděním přijdou materiály. Proto k nám bude docházet podle naší potřeby. Pan Liba zase školí rozhodčí na nižších úrovních, proto se občas bude účastnit jednání komise. Navíc si myslím, že bude dobře, když výkonný výbor FAČR bude mít přehled, jak komise pracuje," vysvětlil Chovanec.

Věří, že spekulace nenaruší koncentraci sudích na start ligových soutěží. "Chci mít mezi sudími dobré klima. Budu se k nim snažit být maximálně otevřený a informace, které pro ně budou důležité, dostanou přímo od nás. Chci, aby cítili podporu. Samozřejmě musí být pod tlakem a necítit, že mají své jisté, ale chceme jim dát prostor i na vlastní vyjádření," řekl Chovanec s tím, že rozhodčím nebude bránit komentovat vlastní výkony hned po zápasech, pokud sami budou chtít.

Za cíl má také hledání nových talentů a rozšíření základny i větší zapojení sudích do mezinárodní scény včetně vrcholných akcí. "Úroveň českých rozhodčích byla vždy dobrá, vídali jsme je i na vrcholných akcích a na tom bychom chtěli zapracovat, abychom je mohli vidět i na evropské scéně včetně skupinové fáze Ligy mistrů," řekl Chovanec.

"Musíme vychovat nové rozhodčí. Všichni vidí jen ligu, ale nikdo nevnímá, jestli máme sudí i v nižších ligách. Já se budu snažit být v maximálním kontaktu s komisemi v Čechách a na Moravě, abych měl ucelené informace. My jsme jako komise především servis pro rozhodčí a musíme jim vytvářet maximální podmínky pro to, aby mohli ukázat, že na to mají," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy