Derby odhalí velikost Trpišovského, říká Fukal. Spartu podle něj sráží vlastní chyby

Michal Muzikant
8. 3. 2020 7:04
Poslední vítězství v derby slavila Sparta v březnu roku 2016. V neděli bude mít šanci ukončit třízápasovou nadvládu Slavie, protože, jak se shodují experti, ani jeden z týmů není v optimálním rozpoložení.
Dojde v derby na souboj Stanciu versus Kanga?
Dojde v derby na souboj Stanciu versus Kanga? | Foto: Milan Kammermayer

"Situace je jiná než na podzim. Zápas může vrátit Slavii do správných kolejí, nebo naopak posunout Spartu po zápase s Ostravou zase o něco dál," myslí si někdejší fotbalista Sparty Milan Fukal.

"Favoritem není nikdo. Je to padesát na padesát," shodují se Fukal a Pavel Kuka, který dodává, že jediné, co hraje pro Slavii, je domácí prostředí a podpora fanoušků.

A i kdyby některý z týmů byl favoritem, v derby to nehraje takovou roli. "Jedná se o specifický zápas, který rozhodují momenty, na něž se nedá připravit, a hlava. Někteří hráči jsou náchylní na vypjatost utkání. Očekávám vyrovnaný zápas, který rozhodnou detaily," myslí si bývalý hráč Slavie Kuka.

Oba celky si představovaly odlišný vstup do jarní části soutěže. Slavii opustily hvězdy v čele se Součkem, Škodou a Hušbauerem a na jaře hned dva ze tří zápasů prohrála. "Teď se ukáže velikost kouče Trpišovského a jeho realizačního týmu, protože se hráčům tolik nedaří a trenéři to musí stmelit," míní Fukal.

Místo opor přišli mladí a nezkušení hráči, kteří se mohou představit v jejich prvním derby. "Z vlastní zkušenosti vím, že je to pro mladé hráče těžký zápas, ale zkušené mužstvo nemá ani Sparta," ví Kuka.

V minulých soubojích pražských "S" těžili sešívaní hodně ze standardních situací. "Ale s odchodem zmiňovaných hráčů už tam taková síla není," míní jednapadesátiletý bývalý útočník. S tím však Fukal nesouhlasí: "Sparta se sráží sama svými chybami. Musí být koncentrovaní od začátku do konce při každé banální situaci. Jedině tak mohou uspět."

Pokud se jejím hráčům utkání povede, mohou navázat na povedené středeční utkání s Baníkem Ostrava. "Byly tam už momenty, kdy mi přišlo, že hráči pochopili, co po nich trenér Kotal chce," přiznává Fukal. Proto společně s Kukou očekává totožnou sestavu Letenských: "Sparťanský kouč je tradiční a dbá na to, když se hráčům daří. Málokdy sestavu výrazně mění."

Ani jeden si však nemyslí, že by kvůli pohárovému zápasu měla mít Sparta navrch. Naopak u Slavie změny v základní jedenáctce očekávají. "Neznám zdravotní stav hráčů, ale věřím, že se ti, co chyběli, dali dohromady. Trenér Trpišovský nasadí to nejlepší, co bude mít k dispozici," doufá Kuka.

A co tedy rozhodne? "Hráči se musí vyvarovat nekoncentrovanosti, různých diskuzí a hrubých faulů," popisuje Kuka, který věří ve výhru Slavie. Fukal zase nabádá k jednoduchosti, obzvláště ve chvílích, kdy se nedaří: "V derby nerozhodují ideální fotbalové akce, ale bojovnost a to, že chci soupeře za každou cenu porazit. Hráči musí ukázat, že bojují za Spartu."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy