Fukal: Sparta sbírá body, ale herně tápe. Rozpory v kabině si nemůže dovolit

Milan Fukal Milan Fukal
25. 1. 2021 12:49
Jablonec zaslouží obdiv, jak pod trenérem Petrem Radou jede. Nečekal jsem, že bude před Spartou, byť jen o skóre, a ohrožovat Slavii, říká ve svém komentáři k Fortuna:Lize obránce Milan Fukal.
Sparta brala další tři body, tentokrát vydřela výhru nad Mladou Boleslaví.
Sparta brala další tři body, tentokrát vydřela výhru nad Mladou Boleslaví. | Foto: Reuters

V Jablonci byl terén příšerný, ale rozhodčí označil hrací plochu za regulérní, hrálo se. Je leden, za mých časů bývaly ještě horší podmínky, pro oba mančafty byly ovšem stejné. Lze namítnout, že Jablonec je na tyto terény trochu víc zvyklý, umí na nich. Dobře pamatuju, jak jsme tam hrávali na sněhu, měli namalované pod očima černé pruhy, aby nás neoslňoval a na ničem jiném jsme v této roční době netrénovali.

Ale to už tak úplně není. Dneska jsou všude vyhřívané trávníky, umělky, příprava mančaftů je hodně podobná, skoro stejná. A když někde začne sněžit, nikdo s tím nic nenadělá. Proto říkám, nyní je to pro oba mančafty stejné. Spíš si Jablonec zaslouží obdiv, jak pod trenérem Petrem Radou jede. Nečekal jsem, že bude po zimní přestávce před Spartou, byť jen o skóre, a ohrožovat Slavii.

Slavia vyhrála v Karviné docela přesvědčivě. Závěr utkání přinesl věc zvláštní, při možnosti pěti střídání vysloveně nepředvídatelnou - po vyloučení domácího brankáře musel mezi tři tyče hráč z pole. Naštěstí pro něj jenom na závěrečné okamžiky. Ujal se toho slovenský obránce Marek Janečka.

V každém mužstvu se najde někdo, kdo by si v případě nutnosti troufnul navléct brankářské rukavice. Většinou urostlí hráči, vzpomínám si, jak v německé bundeslize v dresu Dortmundu se toho chopil Honza Koller. Ten ale dřív opravdu chytal. Jinak většinou to odnesou vysocí stopeři. Já se také na tréninku občas do branky postavil, ale v mistrovském utkání bych se rozhodně nehlásil.

Nebo někdo, kdo nemá žádné psychické zábrany. V Jablonci i trochu z legrace to byl Pavel Horváth a byl schopný i něco chytit. Na tréninku tam lezl pořád, ale jak říkám, spíš ze srandy. Ale on by tam šel i v lize, o tom jsem přesvědčený.

Sparta si rozepře nemůže dovolit

Sparta výsledkově jede, ještě po zimní přestávce nedostala gól, ale hra tak úžasná rozhodně není. Přiznává to i trenér Václav Kotal, že vidí nedostatky.

Objevily se náznaky, že jeho vztahy se staršími hráči nejsou v pořádku. Já si to nemyslím. Kdyby v kabině nějaké mezilidské potíže nastaly, hodně by ji to srazilo. Maká na tom, aby se přiblížila Slavii, rozepře v šatně si nemůže dovolit. Jak se má spolehnout jeden na druhého, když by to vzájemně nefungovalo. Trápení na hřišti pořád pokračuje, ale nedostává laciné góly, nyní už vůbec žádné, to je krok správným směrem, z toho se dá vycházet.

Nováček Pardubice přijel do Plzně sebevědomě, věděl, že se domácí nenacházejí zrovna v pohodové době. Vyloučení všechno změnilo. I v deseti jsem jim ale věřil, že nemusejí prohrát, že nedostanou gól. Tohle je pro ně snad nejhorší zápas, jedeš na půdu favorita, snažíš se, dlouho odoláváš, pak to tam spadne. A je to skoro jako bys dostal bůra.

Často se říká, že přesilovka žádná výhoda není, ale je to klišé, výmluva, když se zápas nepodaří. Samozřejmě to výhoda je. Je pravda, že oslabený tým se semkne, hráči začnou víc makat. Pokud to však mužstvo s početní výhodou zvládne, především v hlavě, kdy nikdo nic podvědomě nepodcení, mělo by toho využít.

Milan Fukal

Milan Fukal - komentátor

Věk: 45 let

Někdejší důrazný stoper. Se Spartou získal dva ligové tituly, skvělé jméno si udělal v německé bundeslize, kde strávil celkem šest sezon - nejdříve v Hamburku, pak v Borussii Mönchengladbach. Z národní tým nastoupil k 19 reprezentačním zápasům.   

Většinou bývalí útočníci říkají, že by penalty měli kopat útočníci, kteří jsou připravovaní na to, dávat góly. Slovácký Kliment to potvrdil, proměnil spolehlivě na Bohemce obě, naopak domácí Necid a teplický kanonýr Řezníček neuspěli. Mám na určení exekutora jiný názor. Když se v mužstvu najde hráč, který má kopací techniku, věří si a umí vzít odpovědnost na sebe, má na to nervy, tak je jedno, na jakém nastupuje postu. To nyní prokázali budějovický obránce Čolič nebo jablonecký záložník Kratochvíl, kolo před tím slávistický stoper Kúdela.

V těžké pozici se nachází Tomáš Necid a je mi ho moc líto. Odmalička vyslovený střelec, který to prokazoval i v reprezentaci, se teď neskutečně trápí. Neproměnil proti Slovácku penaltu, mohl dostat mužstvo ještě do hry o body, něco je v pozadí. Šel do Bohemky, aby se znovu v kariéře, která je hodně úspěšná, našel, ale nedaří se mu to. Chce to zlomit, nejde to.

Vzpomínám na Horsta Siegla, který často říkal: Jakmile o tom moc přemýšlíš, moc to řešíš, tak je to vždycky horší. Ale tenhle zákon pro útočníky asi pořád platí. Tomáš je citlivý kluk, hodně o všem přemýšlí, chce se spoluhráčům za všechno odvděčit, pomoci týmu, a ono to nejde. Moc bych mu přál, aby to prolomil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy