Liga má nového lídra, Zlínu fantastický závěr stačil jen na bod. A Slavia už dohnala Spartu

Aktualizováno 1. 10. 2016 21:57
Ještě v 84. minutě prohrávali fotbalisté Zlína doma s Jabloncem 0:2, nakonec ale dokázali vyrovnat u udržet si domácí neporazitelnost. Do čela tabulky jde ale Mladá Boleslav, která v sobotu přehrála Duklu 1:0. Stejným výsledkem zvítězilo i Slovácko v Příbrami a Slavia nad Karvinou.
Stanislav Klobása
Stanislav Klobása | Foto: Milan Kammermayer, ČTK

Zlín - Fotbalová ePojištění.cz liga bude mít po devátém kole nového lídra. V sobotu totiž zaváhal poslední čtyř kola vedoucí Zlín, který doma jen remizoval 2:2 s Jabloncem. Ještě šest minut před koncem ale ztrácel dvě branky, takže může být rád alespoň za prodloužení domácí ligové neporazitelnosti.

Na čelo tabulky se tak díky dnešní výhře 1:0 nad Duklou vyšvihla Mladá Boleslav, tu ale ještě v neděli může v případě vysoké výhry nad Hradcem předběhnout Viktoria Plzeň.

V třetím odpoledním duelu porazilo Slovácko 1:0 Příbram a stejným výsledkem přehrála večer i Slavia Karvinou.

Zlín předvedl fantastický comeback

Marodkou sužovaný Jablonec postavil svou hru ve Zlíně na precizní defenzivní hře, kterou prokládal rychlými protiútoky. Zlín si s touto taktikou nevěděl rady, jelikož sám je brejkovým týmem. Snaha o přenášení hry do stran byla pomalá, nakopávané míče na hrotové útočníky Diopa s Harbou postrádaly přesnost, stejně jako pokusy o kombinační hru středem pole.

První vážnější příležitost měl v 19. minutě Harba, jehož střela ale mířila přímo na brankáře Hrubého. Severočeši v závěru poločasu postupně převzali převahu. Ve 38. minutě po Jiráčkově trestném kopu Kouřil přihrál před zlínskou branku a Harba ve snaze odkopnout míč si dal vlastní gól. Těsně před koncem poločasu rozhodčí Jílek místo ponechané výhody necitlivě odpískal faul a tím připravil hosty o brejk tří hráčů do otevřené obrany.

Po změn stran Zlín zvýšil důraz, který mu vynesl výraznou územní převahu. I když se domácí fotbalisté dostávali častěji ke střelbě, neporadili si ale s brankářem Hrubým. Jablonec se na chvíli otřepal a z ojedinělého protiútoku využil zmatky v domácí obraně Mihálik, který přidal druhý gól Jablonce.

Vzápětí střela stopera Hájka tečovala břevno. Zlín se nadechl k závěrečnému náporu, v 84. minutě vykřesal naději střídající Vukadinovič skákavou střelou ze 30 metrů a o tři minuty později vyrovnal hlavou Harba, který se tentokráte trefil i do té správné branky. Jablonec dohrával poslední minuty bez vyloučeného Doležala za šlapák.

"Prohrávali jsme o dvě branky, proto je tento výsledek pro mě morálním vítězstvím, neboť tým dokázal takový průběh zápasu zvrátit. A naši hráči potvrdili, že mohou hrát i na jiných postech, než jsou zvyklí. Ukázali jsme, že umíme produkovat i jinou hru než brejkovou," uvedl po zápase domácí kouč Bohumil Páník.

Boleslav spasil Klobása

Fotbalisté Mladé Boleslavi díky výhře nad Duklou bodovali pošesté za sebou. Boleslav se přitom herně trápila, ovšem v 84. minutě Dukla nechala zcela volného Stanislava Klobásu a reprezentant do 21 let z první vyložené šance domácích rozhodl.

"Velice si toho vážím a dnes to jsou pro nás zlaté bod," uvedl po utkání domácí kouč Leoš Kalvoda. "Musím říct, že hlavně druhý poločas byla Dukla kombinačně lepší, byla lepší v pohybu. My jsme to, i trochu se štěstím, ubránili a vstřelili jsme šťastný gól."

Ukončil tak ligovou neporazitelnost nového trenéra Dukly Jaroslava Hynka, který v předchozích třech startech na lavičce Pražanů vždy bodoval. "Těsně před vstřelenou brankou jsme měli čtyři šance, kde jsme mohli rozhodnout, ale bohužel se tak nestalo. Maximální produktivita domácích jim přinesla vítězství. Na krásu se ale nehraje," uvedl Hynek.

Slavia znovu pod Šilhavým neprohrála

Ani v pátém utkání pod novým trenérem Jaroslavem Šilhavým neprohrála Slavia, která v sobotu porazila doma v Edenu 1:0 Karvinou. Jediný gól zápasu vstřelil  hrdina derby Muris Mešanovič.

Jeho první střelu po přihrávce Šventa přitom Laštůvka ještě vyrazil, ale k bosenskému útočníkovi se po Škodově skluzu míč vrátil a na dorážku už byl hostující gólman krátký. Mešanovič si tak připsal už pátou branku v ligové sezoně. Ani tentokrát se přitom nevešel do základní sestavy.

Karviná, která se v utkání soustředila především ne pečlivou defnezivu, v závěru přidala a neměla daleko k vyrovnání. V 81. minutě vyslal dalekonosnou ránu nejlepší střelec hostující týmu Jurčo a Pavlenka s obtížemi vyrazil balon mířící pod břevno na roh. Další závar pak domácí odvrátili.

"My chceme fotbal"

Dlouho velmi nudné utkání v Příbrami, které glosovali fanoušci pokřikem "My chceme fotbal", nabídlo šance až v poslední půlhodině. Tu první měl v 65. minutě záložník Slovácka Civič, jenž se dostal k odraženému míči, ale sám před Hruškou trefil jen nohy domácího brankáře. Toho o chvíli později zachránila tyčka po střele Diviše z malého vápna. V koncovce zaváhal i příbramský Trapp a hlavou zblízka zamířil nad branku.

V 80. minutě hosté ukončili bezbrankový stav. Diviš po průniku na pravé straně našel zpětnou přihrávkou střídajícího Ťoka a ten se ranou z první trefil přesně. Záložník Slovácka si v sedmém ligové utkání kariéry připsal premiérový gól. Příbram už se v závěru nevzpamatovala a opět vyšla naprázdno.

"Prohráli jsme opět doma, nedali jsem branku a už je to hodně vážné," uvedl na tiskové konferenci Petr Rada. "Nemůžeme dostávat tak hloupé branky. Je nepříjemné prohrát před repre pauzou, hráči se v tom pak babrají. Je to nepříjemné."

Tým z Uherského Hradiště ukončil čtyřzápasovou sérii bez vítězství. Naopak Středočeši nebodovali a neskórovali v osmém utkání v sezoně nejvyšší soutěže.

FK Mladá Boleslav - Dukla Praha 1:0 (0:0)

Branka: 84. Klobása. Rozhodčí: Julínek - Paták, Kubr. ŽK: Magera - Hanousek, Olayinka. Diváci: 3789

Sestavy:

M. Boleslav: Diviš - Pauschek, Da Silva, Takács, Fleišman - Kúdela, Mareš - Vukadinovič (46. Klobása), Chramosta (55. Magera), Přikryl (72. Matějovský) - Mebrahtu. Trenér: Kalvoda.

Dukla: F. Rada - Kušnír, Štetina, Bezpalec, Miloševič - Hanousek, Daniel Tetour, Považanec (46. Olayinka) - Juroška (66. Čajič), Beauguel (74. Preisler), Néstor. Trenér: Hynek.

Fastav Zlín - FK Jablonec 2:2 (0:1)

Branky: 84. Vukadinovič, 87. Harba - 38. vlastní Harba, 70. Mihálik. Rozhodčí: Jílek - Koval, Kotalík. ŽK: Kopečný, Diop - Končal, Hybš. ČK: 90. Doležal (Jablonec). Diváci: 4723.

Sestavy:

Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov - Kopečný, Janíček (52. Vukadinovič), Hnaníček, Holík (71. Traore) - Diop, Harba. Trenér: Páník.

Jablonec: Hrubý - Masopust, Kouřil, V. Kubista, Končal (84. Hanousek) - Hübschman - Mehanovič (62. Doležal), Trávník (54. Pospíšil), Jiráček, Hybš - Mihálik. Trenér: Frťala.

1. FK Příbram - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0)

Branka: 80. Ťok. Rozhodčí: Houdek - Dobrovolný, Hájek. ŽK: Divíšek, Pilík - Koné.

Sestavy:

Příbram: Hruška - Pecháček (22. Brandner), Jiránek, Tregler, Krameš (82. Kacafírek) - Pilík, Trapp, Divíšek, Rezek - Majtán (74. Casado) - Mahmutovič. Trenér: P. Rada.

Slovácko: Heča - Reinberk (67. Ťok), T. Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski, Daníček - Diviš, Havlík, Civič - Koné (46. Zajíc). Trenér: Levý.

Slavia Praha - MFK Karviná 1:0 (0:0)

Branka: 77. Mešanovič. Rozhodčí: Machálek - Urban, Fišer. ŽK: Barák, Frydrych - Košťál. Diváci: 6513.

Sestavy:

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Bílek, Deli, Bořil - Ngadeu - Mingazov, Hušbauer, Barák (57. Mešanovič), Zmrhal (69. Švento) - Škoda (88. Souček). Trenér: Šilhavý.

Karviná: Laštůvka - Dreksa (87. Galuška), Košťál, Hošek, Zelený - Janečka, Šisler - Moravec, Budínský, Puchel (54. Eismann) - Jurčo. Trenér: Weber.