Slavia zametla s Hradcem a nahání vedoucí Plzeň. V Boleslavi padlo osm gólů

Aktualizováno 26. 9. 2021 21:10
Fotbalisté Slavie zvítězili v 9. ligovém kole nad Hradcem Králové 4:1. Obhájce titulu rozhodl zápas s jediným nováčkem nejvyšší soutěže už v úvodním dějství, kdy se trefili Jan Kuchta a Daniel Samek. V 50. minutě podruhé skóroval Kuchta a v 59. minutě se prosadil Ibrahim Traoré. V 90. minutě snížil další střídající hráč Jiří Kateřiňák.
Radost fotbalistů Slavie.
Radost fotbalistů Slavie. | Foto: Reuters

Slávisté protáhli rekordní sérii bez ligové porážky na 54 utkání a zůstali jediným týmem této sezony nejvyšší soutěže, který ještě neprohrál. "Červenobílí" mají k dobru odložený duel s Olomoucí a z druhého místa tabulky ztrácejí dva body na vedoucí Plzeň. Hradec nebodoval po třech ligových vítězstvích za sebou a je sedmý.

"Důležité vítězství. Výsledek vypadá jednoznačně, ale nerodil se lehce. Hradec má aktuálně velice dobrou formu, předtím pět soutěžních zápasů za sebou vyhrál a neinkasoval," řekl trenér Pražanů Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci.

Slávisté začali aktivně a k vedoucí brance jim pomohl velkou chybou brankář Fendrich. Královéhradecký gólman neudržel lehký centr z pravé strany od Ševčíka a Kuchta míč pohodlně doklepl do sítě. Domácí útočník pak v 21. minutě neproměnil únik a chvíli nato Stanciu z přímého kopu z ideální pozice těsně minul.

Hradec se snažil hrát v Edenu otevřenou partii a především v pasáži po 30. minutě byl nebezpečný. Největší šanci měl Soukeník, jehož střelu vyrazil Mandous. "Pokud jsme měli mít nějakou naději, měli jsme v téhle fázi dát gól," uvedl kouč Hradce Miroslav Koubek, který v minulosti vedl Slavii.

Pět minut před pauzou Pražané zvýšili. Po kombinační akci Ševčík přiťukl před vápnem Samkovi a ten přízemní střelou s pomocí tyče překonal Fendricha. Sedmnáctiletý mladík si připsal třetí ligový gól, vzhledem k tomu, že začínal s fotbalem v Hradci, ale příliš neslavil.

"V první chvíli jsme si to neuvědomil. Ale jak byl míč v síti a běžel jsem, uvědomil jsem si, že mě Hradec vychoval po fotbal. I tak jsem za gól rád. Trefil jsem to hezky, ale nevím, jestli to nebyla náhoda," řekl Samek s úsměvem.

Do druhé půle v královéhradecké brance Fendricha nahradil Vízek, který naskočil do své premiéry v nejvyšší soutěži. Čisté konto udržel jen necelých pět minut, než ho po Masopustově přihrávce překonal Kuchta. Slávistický útočník si připsal pátou branku v ligové sezoně a na čelo tabulky kanonýrů ztrácí jeden gól.

Kuchta poté mohl završit svůj druhý hattrick v nejvyšší soutěži, vychytal ho však Vízek. V 59. minutě už slávisté přidali další branku. Střídající Traoré byl na trávníku jen pár sekund, než na zadní tyči prvním dotykem s míčem doklepl hlavou do sítě.

Hradec se gólu nedočkal ani v 63. minutě, kdy Novotný z úhlu trefil Mandouse. Na opačné straně proti Kuchtovi znovu zasáhl Vízek. Východočeši naopak v Edenu přece jen skórovali, když v 90. minutě přizvedl Kateřiňákovu střelu zpoza vápna mimo dosah Mandouse bránící Tecl. Hostující záložník skóroval v nejvyšší soutěži poprvé.

"Bylo to příjemné. Doufám, že gól bude můj. Šlo to na bránu, bylo to lehce tečované. Škoda toho výsledku. Myslím, že jsme nepodali úplně špatný výkon," uvedl Kateřiňák. "Nepůsobili jsme nějakým trapným dojmem, ale udělali jsme v obraně příliš mnoho chyb," dodal Koubek.

Slavia bodovala i v 15. domácím ligovém utkání s Hradcem. "Zápas se zlomil po čtvrtém gólu a posledních 20 minut jsme dohráli hrozně. Výkon v závěru se mi vůbec nelíbil a vyvrcholilo to inkasovaným gólem," konstatoval Trpišovský.

Boleslav v přestřelce podlehla Slovácku

Teplice doma remizovaly 0:0 s Olomoucí a posunuly se na předposlední místo tabulky o bod před Karvinou. Hanáci v nejvyšší soutěži potřetí za sebou uhráli nerozhodný výsledek a jsou šestí. Severočeši na ligovou výhru čekají pět zápasů. Tepličtí v domácí soutěži neporazili Olomouc ve 12. utkání po sobě, poslední čtyři vzájemné souboje skončily remízou.

Krátce po utkání skončil na teplické lavičce trenér Radim Kučera.

Liberec zvítězil v Jablonci 1:0. Podještědské derby rozhodl povedenou střelou z přímého kopu v 37. minutě Lubomír Tupta. Slovan pod vedením trenéra Luboše Kozla nenašel přemožitele ani ve třetím ligovém utkání a podruhé za sebou naplno bodoval. Svého rivala zdolal v nejvyšší soutěži po třech zápasech. Jablonečtí nevyhráli dvě kola po sobě a doma v lize prohráli poprvé od února po 11 duelech.

Slovácko přestřílelo Mladou Boleslav na jejím hřišti 5:3 a upevnilo si páté místo v tabulce. Dvě branky hostů dal Václav Jurečka, po jedné trefě přidali Michal Kohút, Jan Kalabiška a Milan Petržela. Středočechům nestačil ani hattrick Brazilce Ewertona.

9. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FC Hradec Králové 4:1 (2:0)

Branky: 7. a 50. Kuchta, 40. Samek, 59. Traoré - 90. Kateřiňák. Rozhodčí: Petřík - Nádvorník, Kubr - Štěrba (video). ŽK: Rada, Urma, Mejdr, Král (všichni Hradec). Diváci: 10.213.

Slavia: Mandous - Bah (78. Tecl), Ousou, Holeš, Bořil - Ševčík (59. Traoré), Samek - Masopust (59. Lingr), Stanciu (67. Krmenčík), Schranz - Kuchta (78. Ekpai). Trenér: Trpišovský.

Hradec: Fendrich (46. Vízek) - Donát (53. Klíma), Král, Urma - Mejdr, Rada (61. Kateřiňák), Soukeník, Novotný - Dvořák (79. Kubala), Vašulín (46. Prekop), Vlkanova. Trenér: Koubek.

FK Teplice - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Vodrážka. ŽK: Fortelný, Laňka - González, Breite. . Diváci: 2120

Teplice: Čtvrtečka - Laňka, Mazuch (28. Krunert), Chlumecký, Vondrášek - Jukl, Knapík - Moulis (72. Succar), Trubač, Fortelný - Černý (84. Kodad). Trenér: R. Kučera.

Olomouc: Macík - Chvátal, Poulolo, Jemelka, Zmrlý - Sedlák, Breite - Zahradníček (46. Žifčák), González (67. Daněk), Hála (67. Šíp) - Růsek (81. Matoušek). Trenér: Jílek.

FK Jablonec - Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branka: 37. Tupta. Rozhodčí: Hrubeš - Antoníček, Dobrovolný - Adam (video). ŽK: Krob, Čvančara - Havelka, Mikula, Tiéhi, Kozel (trenér). Diváci: 3811.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec - Pleštil (66. Čvančara), Kratochvíl (70. Malínský), Houska, Pilař (81. Nešpor) - Doležal. Trenér: Rada.

Liberec: Knobloch - Fukala, Chaluš, Plechatý, Mikula - Tiéhi, Havelka (83. Purzitidis) - Matoušek (67. Hilál), Faško (57. Frýdek), Tupta (57. Nečas) - Rondič (83. Rabušic). Trenér: Kozel.

FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 3:5 (1:3)

Branky: 45.+2, 73. a 87. Ewerton - 23. a 57, Jurečka, 17. Kohút, 26. Kalabiška, 61. Petržela. Rozhodčí: Julínek - Kotík, Lakomý - Ondráš (video). ŽK: Matějovský, Karafiát, Fila, Suchý (všichni M. Boleslav). Diváci: 2223.

M. Boleslav: Halouska - Douděra, Suchý, Karafiát, Jurásek - Dancák (28. Fila), Matějovský (65. Smrž) - Ewerton, Hlavatý, Stránský (28. Ladra) - Škoda (65. L. Mašek). Trenér: Jarolím.

Slovácko: Nguyen - Reinberk, Kadlec, Hofmann, Kalabiška - Petržela (74. Navrátil), Havlík, Sadílek (90.+1 Šimko), Kohút (74. Mareček), Holzer (79. Vecheta) - Jurečka (79. Tomič). Trenér: Svědík.