Baník už není poslední, Ostrava doma zdolala Klokany. Na dno padlo po prohře se Slováckem Brno

14. 4. 2018 19:02
Jablonec po vítězné šňůře znovu neuspěl, po remíze v Boleslavi plichtil i na svém stadionu s Olomoucí.
Lukáš Pazdera svým gólem pojistil výhru Baníku nad Bohemians
Lukáš Pazdera svým gólem pojistil výhru Baníku nad Bohemians | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Baník Ostrava opustil poslední příčku tabulky fotbalové ligy. Na svém stadionu zdolal ve 24. kole tým Bohemians 2:0 a posunul se před Brno, které prohrálo 0:1 se Slováckem. V boji o záchranu si pomohla Dukla, jež porazila 2:0 Liberec. Jablonec doma remizoval s Olomoucí 0:0.

Povzbuzena krátkou sérií tří utkání bez porážky zahájila Ostrava svůj další existenční zápas iniciativně. Tlak Baníku přinesl rychlé první šance a Klokany už v 7. minutě po hlavičce dezorientovaného stopera Hůlky zachránila tyč.

Domácí měli celou první půli navrch a většina jejich nebezpečných akcí šla přes záložníka Hrubého. Ten v 19. minutě jedovatým volejem z velkého vápna jen těsně minul a v 32. minutě se neujala ani příležitost Baroše, který nezvládl zakončení z malého vápna. Procházkův pokus vyškrábl Fryšták a už v nastavení měl i pořádný díl štěstí, když se balon od břevna odrazil na čáru a zpátky do pole.

Hosté ani po obrátce nepřipomínali tým, který před týdnem impozantně setnul lídra. Aktivitě soupeře odolávali do 52. minuty. Pak si ale Fleišman zpracoval ve vápně Fillův pas, navedl si míč na střed a pravačkou zamířil pod břevno.

Baník ještě zvyšoval frekvenci svých ataků. Fillův pokus vytlačil Fryšták, ale v 59. minutě se po přetaženém rohu do propadlého míče výstavně z voleje opřel Pazdera a jeho bomba zaplula na zadní tyč. V závěru mohl přidat třetí razítko na výhru Baroš, ale tak dlouho kličkoval, až o míč přišel. Ostrava si i tak připsala třetí vítězství z posledních čtyř zápasů a posunula se na předposlední místo.

Střelecký zmar Brna pokračuje

Fotbalisté Slovácka zvítězili v duelu sestupem ohrožených týmů nad Zbrojovkou Brno 1:0. Branku vstřelil v 58. minutě obránce Jan Juroška. Brňané už 490 minut nevstřelili v lize branku.

Duel provázela oboustranná nervozita se snahou neudělat zbytečnou chybu. Opatrnost se odrážela hlavně při zakládání útočných akcí. Brňané s výjimkou úvodní čtvrthodiny pouze nakopávali míče na polovinu soupeře.

Dostat se do šance se jim za první poločas podařilo pouze dvakrát. V 10. minutě po trestném kopu Kryštůfka stačil Škodovu střelu pod břevno brankář Heča vytáhnout. Druhou příležitost promarnil ve 33. minutě Bazeljuk, kterému se nepodařilo z bezprostřední blízkosti dostat míč do sítě.

Slovácko kombinovalo přesněji. V 17. minutě vyzkoušel brankáře Melichárka střelou z hranice trestného území Daníček. O šest minut později Sadílek mířil jen do hostujících zadáků. V závěru poločasu domácí Petr mířil nad branku a Juroškovu střelu Melichárek vyrazil.

Pasívní výkon Brňanů se pokusil trenér Pivarník rozhýbat střídáním. Útočná aktivita Zbrojovky se díky tomu zvýšila a právě po akci Zikla se dostal do vyložené šance Juhar, jehož přízemní střela těsně minula branku.

Z následného protiútoku prošel po pravé straně Juroška, který přesnou střelou k tyči zaznamenal úvodní gól. I když se Brňané snažili ofenzivní hrou o zvrat, v koncovce se přes pozorné domácí zadáky s brankářem Hečou neprosadili a potvrdili svou střeleckou nemohoucnost, neboť v osmi jarních kolech vstřelili jen dva góly.

Liberec hrál, Dukla dávala góly

Fotbalisté Dukly porazili Liberec 2:0, uspěli po předchozí sérii čtyř porážek. První velkou šanci si až po dvaceti minutách hry vypracoval Liberec. Bartl utekl po levé straně a našel v pokutového území Ševčíka, který však ranou z první minul branku. Tu o chvíli později z těžké pozice přestřelil také Kerbr.

Hosté získávali převahu a Dukla prakticky jen bránila na vlastní polovině. Ševčík pasem za obranu vyslal do úniku Bartla, ale ten přízemní ranou nepřekonal Radu. Brankář Pražanů poté chytil i slabou střelu Ševčíka.

Liberečtí začali aktivněji i druhý poločas, když Bartlův tečovaný centr musel Rada vytáhnout na roh. V 54. minutě domácí ze své první větší šance v zápase skórovali. Néstor přistrčil míč do úniku Schranzovi a slovenský útočník přehodil Hladkého. Efektivní Dukla v 82. minutě přidala pojistku. Schranz posunul míč do šestnáctky na střídajícího Kušníra, jeho přihrávku Hladký tečoval k volnému Holíkovi a ten ho i mezi dvěma obránci dostal do sítě.

Jablonečtí střelci na famózního Buchtu nevyzráli

Po senzačním vstupu do jara a sérii šesti vítězství podruhé za sebou nedosáhli na všechny body hráči Jablonce. V minulém kole remizovali s Mladou Boleslaví, tentokrát se rozešli smírně doma s Olomoucí.

Jablonec byl celý zápas aktivnější, ale nedařilo se mu v koncovce. V několika šancích zbytečně váhal se střelou a v dalších případech Severočechy vychytal olomoucký gólman Buchta. Dvě největší šance zahodil Chramosta, jenž nastoupil ke 200. utkání v české lize. Ve 14. minutě jeho střelu Buchta vyrazil na roh a v nastavení první půle si s ním jablonecký útočník neporadil ani při samostatném úniku.

V 63. minutě se z úhlu řítil sám na branku i Masopust, ale Buchtu opět nepřekonal. Severočeši s blížícím se koncem vystupňovali tlak, Kubista a po něm Chramosta ale v dobré pozici nepropálili obranu. V 87. minutě postupoval do brejku domácí Hanousek, bez úmyslu hrát ho zezadu sestřelil Texl a rozhodčí Orel bez váhání olomouckého záložníka vyloučil, ale Sigma už bod ubránila.

24. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 2:0 (0:0)

Branky: 52. Fleišman, 59. Pazdera. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Pochylý. ŽK: Pazdera, De Azevedo. Diváci: 8664.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Šindelář, Fleišman (65. Granečný) - Fillo, Hrubý, Hlinka, De Azevedo - Baroš (80. Diop), Poznar (87. Jirásek). Trenér: Páník.

Bohemians 1905: Fryšták - Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič - Reiter (60. Záviška), Jindřišek, Mašek (60. Nečas), Hašek ml., Bartek - Tetteh (73. Kabajev). Trenér: Hašek st.

1. FC Slovácko - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0)

Branka: 58. Juroška. Rozhodčí: Ardeleanu - Blažej, Arnošt. ŽK: Juroška - Vraštil, Polák, Melichárek. Diváci: 5048.

Slovácko: Heča - Juroška, Krejčí, Břečka, Divíšek - Daníček - Navrátil (83. Šimko), Havlík, Sadílek, Petr (61. Rezek) - Zajíc (78. Kubala). Trenér: Kordula.

Brno: Melichárek - Vraštil, Pavlík, Kryštůfek, Sukup - Acosta, Polák (70. Ashiru), Sedlák, Juhar (71. Pilík)- Škoda - Bazeljuk (46. Zikl). Trenér: Pivarník.

FK Jablonec - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Orel - Kotík, Dresler. ŽK: Považanec, V. Kubista - Jemelka. ČK: 87. Texl (Olomouc). Diváci: 3115.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Pernica, Lischka, Zelený - Masopust (86. Diviš), V. Kubista, Považanec, Jovovič (46. Hanousek) - Chramosta, Doležal. Trenér: Rada.

Olomouc: Buchta - Hála (89. Sladký), Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (79. Moulis), Houska, Kalvach, Texl, Falta (69. Manzia) - Plšek. Trenér: Jílek.

Dukla Praha - Slovan Liberec 2:0 (0:0)

Branky: 54. Schranz, 82. Holík. Rozhodčí: Hrubeš - Dobrovolný, Pfeifer. ŽK: Schranz, Holík - Pulkrab, Ševčík. Diváci: 2796.

Dukla: Rada - Miloševič, Ostojič, Jiránek, Podaný - Hanousek, Bezpalec - Douděra (64. Brandner), Néstor (80. Kušnír), Holík (89. Djuranovič) - Schranz. Trenér: Hynek.

Liberec: Hladký - Coufal, Mikula, Karafiát, Kerbr - Breite (46. Oscar), Folprecht - Bosančič, Bartl (71. Da Silva) - Ševčík - Pulkrab (73. Graiciar). Trenér: Holoubek.