Fotbalisté Sparty odsouhlasili snížení platů. Dostanou až o třicet procent méně

Sport ČTK Sport, ČTK
2. 4. 2020 12:22
Fotbalisté Sparty se s vedením klubu dohodli na snížení základních platů. Podle internetových stránek letenského celku půjde o 20 až 30 procent podle výše fixní části měsíční mzdy.
Smutek Sparty po zápase 23. kola Sparta - Zlín
Smutek Sparty po zápase 23. kola Sparta - Zlín | Foto: Milan Kammermayer

Opatření zavedené kvůli dopadům pandemie koronaviru na klub bude v platnosti do obnovení běžného tréninkového režimu.

"Díky vstřícnému přístupu kabiny došlo 1. dubna ke snížení fixních částí výplat fotbalistů A-týmu a vybraných hráčů B-mužstva," uvedla Sparta na webu. Klub k úsporným opatřením sáhl poté, co byly kvůli koronaviru přerušeny fotbalové soutěže v České republice a kvůli nařízení vlády je možné trénovat pouze individuálně.

"Vedení klubu, reprezentované generálním ředitelem Františkem Čuprem a sportovním ředitelem Tomášem Rosickým, s hráči učinilo dohodu, že snížení bude v platnosti do doby, než bude obnoven standardní tréninkový režim," oznámil letenský celek, který jako pátý tým první ligy po Ostravě, Jablonci, Mladé Boleslavi a Zlínu sáhl ke snížení platů.

V Ostravě vedení prvoligového Baníku ve středu oficiálně oznámilo, že v důsledku zachování ekonomické stability zkrátilo o 25 procent mzdy nejen hráčům, ale i všem zaměstnancům klubu a poskytovatelům služeb.

"Dalo se čekat, že něco podobného přijde, ale je to pochopitelný krok. Člověk nemůže nevnímat, co se děje a že problémy s financováním dopadají i na fotbal," řekl kapitán Milan Baroš na webu Baníku.

"S majitelem klubu jsme o tom několikrát diskutovali. Považuju za přirozené, že v této nejednoduché situaci je na nás, na hráčích, abychom ukázali a projevili k Baníku vstřícnost a uskromnili se," doplnil zkušený útočník.

"Takové kroky nikdy nejsou příjemné, ale jsem rád, že jsme se dokázali dohodnout. Fotbal je ve složité situaci, potýká se s výpadky příjmů a celková nálada je v tomto segmentu vzhledem k nejisté budoucnosti momentálně spíše skeptická. Určitá opatření byla nevyhnutelná," uvedl výkonný ředitel klubu Michal Bělák.

Podle něj se krácení mezd v případě hráčů týká prozatím tří měsíců, u ostatních zaměstnanců platí do odvolání. "S hráči si po třech měsících řekneme, co dále. Věřím, že to nebude trvat dlouho a že se nám společnými silami podaří toto nepříjemné období překlenout," podotkl Bělák.

Ke snižování platů podle všeho sáhnou také v Příbrami. "V nejbližších dnech se chci spojit s hráči, těmi staršími i mladšími. Chtěl bych se dohodnout s těmi, kteří mají vyšší platy, na nějaké formě snížení," citoval příbramský web klubového prezidenta Jaroslava Starku.

"U těch, kteří mají minimální příjmy a živí rodiny, by snížení mělo být menší, nebo žádné. Musíme dojít k nějakému rozumnému řešení, je to velice citlivé a individuální," dodal Starka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy