O krok blíže pohárové Evropě. Slovácko vyhrálo v Karviné a upevnilo si čtvrté místo

9. 5. 2021 17:24
Fotbalisté Slovácka vyhráli v 31. ligovém kole v Karviné 2:0 díky gólům Vlastimila Daníčka z penalty a Milana Petržely. Tým z Uherského Hradiště porazil slezského soupeře v nejvyšší soutěži pošesté za sebou stejným výsledkem. České Budějovice porazily Pardubice také 2:0.
Radost fotbalistů Slovácka.
Radost fotbalistů Slovácka. | Foto: ČTK

Slovácko si upevnilo čtvrtou příčku a vzdálilo se svým konkurentům o místa v pohárové Evropě Plzni a Liberci. Karviná prohrála třetí z posledních čtyř kol a zůstala v tabulce dvanáctá, ale už mimo sestupové ohrožení.

Trenér vítězů Martin Svědík na on-line tiskové konferenci řekl, že utkání bylo důležité pro pohárovou Evropu, ale hlavně pro psychiku hráčů. "Po nepodařených zápasech a výkonech i na tréninku bylo vidět, že mužstvo není v optimální pohodě. Někteří hráči, co přišli po covidu, nemají formu. Chtěli jsme to zlomit vůlí a týmovým výkonem. Začali jsme od první minuty mnohem líp," uvedl Svědík.

Slovácko prohrálo čtyři z pěti posledních ligových zápasů, ale dnes začalo drtivým náporem a deset minut prakticky nepustilo domácí za polovinu hřiště. Vytěžilo z toho čtyři rohové kopy, první velkou šanci i penaltu. Signál dal hned v úvodu Hofmann, když po Divíškově centru protáhl hlavičkou brankáře Ciupu.

V desáté minutě stopeři Santos a Šindelář v šestnáctce doslova zalehli nabíhajícího Klimenta a tým z Uherského Hradiště dostal potřinácté v sezoně šanci zahrát pokutový kop. Tolik penalt nikdo jiný na kontě nemá a všechny skončily gólem. Zkušený exekutor Daníček se ani při svém sedmém pokusu nemýlil a s jistotou poslal míč pod břevno.

Trenéra domácích Jozefa Webera mrzel nevydařený start. "Někteří hráči si zpočátku mysleli, že to bude zápas na pohodu. Potřebujeme hráče, kteří budou chtít pořád vyhrávat. Slovácko bylo lepší, obdivuji jejich chuť vyhrát a agresivitu. Dvacet minut vyhrávali všechny osobní souboje," poznamenal Weber.

Inkasovaný gól domácí probudil a vyrovnali alespoň obraz hry, když už ne skóre. Blíž ke změně výsledku měli ale znovu hosté. Tři minuty před přestávkou ukončil závar před vlastní brankou až Papadopulos, který vykopl míč z brankové čáry.

Trenér Weber reagoval o přestávce dvojnásobným střídáním a zvláště Brazilec Tavares hru oživil. Hned po restartu měla Karviná velkou šanci. Čmelíkovu střelu brankář Bajza jen lehce tečoval, ale to stačilo, aby na něj dobíhající Papadopulos nedosáhl.

Hosté se na rozdíl od prvního poločasu nechali zatlačit a spoléhali jen na brejky. Při jednom z nich nebezpečně vypálil z dálky Navrátil, ale brankář Ciupa si poradil a to i s následnou Klimentovou dorážkou z úhlu.

Karviná na vyrovnání nedosáhla a jen se štěstím přežila bez úhony další šance hostí. Petržela byl sám před brankářem a při Jurečkově střele domácí zachránila tyč. Šest minut před koncem ale zkušený Petržela druhou nabídku nepromarnil a načal druhou padesátku svých ligových gólů.

"Popravdě ani nevím, jak se ke mně míč dostal, ale reakce byla dobrá. Nijak jsem nemířil, chtěl jsem trefit bránu a bylo štěstí, že to prošlo mezi nohama," popsal svůj pátý ligový gól v sezoně Petržela. Při té předchozí šanci prý dlouho váhal, jestli vystřelit pravou, nebo levou, až mu brankář zmenšil úhel.

Slovácko udrželo s Karvinou nulu v devátém z dosavadních jedenácti ligových utkání. "Potvrdili jsme statistiku, že doma nehrajeme dobře. Myslel jsem, že se to po Plzni a Budějovicích zlepšilo, ale poslední dva zápasy nás vrátily do reality. Nějaké šance tam byly, ale nezasloužili jsme si bod," zhodnotil zápas Weber.

Alvir a Čolič zařídili vítězství Dynama

Fotbalisté Českých Budějovic zvítězili nad Pardubicemi 2:0 a doma naplno bodovali po šesti zápasech. Ve 36. minutě otevřel skóre Marko Alvir po přihrávce Benjamina Čoliče, který z dalšího přímého kopu těsně před koncem přidal druhý gól. Východočeský nováček podlehl po pěti kolech a v neúplné tabulce zůstal sedmý, jedenácté Dynamo vyhrálo podruhé za sebou.

"Jsem rád, že jsme to doma prolomili a vyhráli na svém hřišti po šesti kolech. Mám radost, že u toho mohli být i diváci, kteří nás od první minuty povzbuzovali. Byla utkání, která jsme odehráli lépe, ale nedotáhli jsme je k vítězství," řekl českobudějovický trenér David Horejš na on-line tiskové konferenci.

Hosté byli především v prvním poločase nebezpečnějším týmem a vytvořili si i několik nadějných příležitostí. Největší měl po půlhodině hry Kostka, jehož střelu českobudějovický brankář Vorel vyrazil.

Jihočeši se dlouho směrem dopředu trápili a spíš se soustředili na to, aby zvládli tlak soupeře. Jenže hned z první nebezpečné situace skórovali. Ve 36. minutě Čolič z přímého kopu našel přesně Alvira, jehož neubránil Čelůstka, a českobudějovický útočník zblízka nezaváhal.

"V první půli jsme byli lepší mužstvem, akorát nám chybělo v předfinální a finální fázi větší klid a schopnost lépe si tu situaci připravit. První poločas jsme zvládli dobře, až na ten moment, kdy jsme ze standardní situace nepokryli Alvira," uvedl pardubický trenér Jaroslav Novotný.

"Do zápasu vstoupily Pardubice aktivněji než my, dělali jsme chyby v přechodu středního pásma. Nakopla nás branka, kterou vstřelil Marko Alvir," přidal Horejš.

Zatímco v první části měli převahu hosté, po přestávce se hra vyrovnala a aktivněji působili Českobudějovičtí. Ve velké příležitosti jim však v koncovce chyběl větší důraz. V 66. minutě po rohu Čoliče hlavičkoval Talověrov, následně střílel ještě Čavoš, ale celou akci akci ukončil zákrokem na brankové čáře odkopem pardubický Surzyn.

Do konce utkání si už Pardubice nevypracovaly příležitost, která by vedla ke gólu. České Budějovice mohl uklidnit střídající Diop, ale v 87. v dobré pozici přestřelil. Domácí se tak pojistky dočkali v první minutě nastavení. Všichni očekávali, že Čolič bude z přímého kopu centrovat, ale bosenský obránce vystřelil přímo na branku a nachytal tak pardubického gólmana Hrnčíře.

"Je to chyba brankáře. Mrzí mě to protože Štěpán (Hrnčíř) nepodal špatný výkon. Rád bych ho za něj pochválil, ale tohle prostě chyba je," prohlásil Novotný, jehož tým venku zaváhal po sérii tří ligových výher.

31. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - 1. FC Slovácko 0:2 (0:1)

Branky: 11. Daníček z pen., 84. Petržela. Rozhodčí: Pechanec - Hock, Leška - Proske (video). ŽK: Mikuš, Čmelík - Divíšek. Diváci: 287 (omezený počet).

Sestavy:

Karviná: Ciupa - Mikuš, Šindelář (46. Tavares), Santos, Bartošák - Smrž (70. Haša), Mangabeira - Čmelík, Qose (46. Jursa), Herc - Papadopulos. Trenér: Weber.

Slovácko: Bajza - Tomič (77. Srubek), Hofmann, Kadlec, Divíšek - Daníček, Mareček (68. Šimko) - Petržela (89. Rezek), Sadílek, Navrátil (77. Jurečka) - Kliment (76. Cicilia). Trenér: Svědík.

Dynamo České Budějovice - FK Pardubice 2:0 (1:0)

Branky: 36. Alvir, 90.+1 Čolič. Rozhodčí: Hrubeš - Mokrusch, Kubr - Petřík (video). Bez karet. Diváci: 623 (omezený počet).

Sestavy:

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Havel, Talověrov, Novák - Brandner (46. Ekpai), Javorek (79. Diop), Valenta (38. Čavoš), Havelka (90. Kladrubský), Mršič - Alvir. Trenér: Horejš.

Pardubice: Hrnčíř - Surzyn, Šejvl, Toml, Čelůstka (87. Sychra) - Jeřábek (78. Pfeifer) - Kostka, Tischler, Ewerton (78. Šimek), Cadu (87. Sláma) - Černý (61. Huf). Trenér: Novotný.