Fotbalisté Slovácka a Opavy se přiblížili k záchraně, zvládli klíčové domácí duely

5. 5. 2019 18:52
Fotbalisté Slovácka vstoupili do nadstavbové skupiny o záchranu v první lize vítězstvím 5:1 nad Příbramí, která je tak stále na barážové příčce. Na výhře se třemi góly podílel Jan Kalabiška, po jedné brance dali Dominik Janošek a Stanislav Hofmann, za hosty snižoval Jan Matoušek. Důležitý duel zvládla i Opava, porazila předposlední Karvinou 1:0 díky penaltě Pavla Zavadila ve druhé minutě nastavení.
Jan Kalabiška přispěl ve Fortuna:Lize třemi góly k vítězství Slovácka nad Příbramí ve skupině o záchranu | Foto: ČTK

Trenér Slovácka Svědík udělal oproti poslednímu kolu základní části tři změny v sestavě - v obraně nahradil Šimko Franiče, v záloze nastoupil místo Diviše Kalabiška a nemocného Zajíce vystřídal v útoku Hološko.

A Kalabiška se díky prvnímu hattricku v kariéře stal hvězdou zápasu. "Honza Kalabiška byl v základu od začátku, co jsem přišel. Měl velkou důvěru, ale jeho nasazování se měnilo úměrně jeho produktivitě a výkonům. Asi mu pomohlo, že si sedl na zadek a už s Bohemkou dokázal, že má týmu co dát," prohlásil Svědík.

Poprvé se Kalabiška prosadil v páté minutě, kdy poslal po odraženém míči domácí do vedení. Neuběhlo ani pět minut a Kalabiška, který v lize naposledy skóroval loni v květnu, přidal po Reinberkově centru druhý zásah. Třetí branku dalo Slovácko v 17. minutě, kdy útok do otevřené obrany zakončil Janošek.

"Měli jsme skvělý vstup do utkání a v 18. minutě jsme vedli 3:0. Musím vytknout jen pasáž, kdy jsme byli pasivní mezi 35. a 45. minutou, kdy jsme si zápas zdramatizovali, ale k tomu jsme si řekli něco v poločase a myslím, že druhá půle byla v tomto daleko zodpovědnější," řekl Svědík.

Domácí poté polevili, Příbram toho využila a z první střely na bránu snížila. Postaral se o to Matoušek, který obešel čtyři bránící protihráče. Po přestávce však Slovácko další drama nepřipustilo a v 65. minutě si vzalo tříbrankové vedení zpět, když Kalabiška potrestal chybu hostujícího Chaluše.

"Malinko jsme se zvedli, ale udělali jsme fatální chybu, kterou nevidíte na úrovni žáků. Pokud něco takového uděláte za stavu 1:3 a nahrajete Kalabiškovi, který pak šel sám na brankáře, asi těžko můžeme pomýšlet na lepší výsledek," prohlásil trenér Příbrami Nádvorník.

Záložník Slovácka navíc mohl přidat i čtvrtou branku, když ho mezi obránci našel Navrátil, ale při sólu tak dlouho váhal se zakončením, až ho odzbrojil Kočí. Konečnou podobu výsledku dal po rohovém kopu Hofmann.

Opava porazila Karvinou díky Zavadilově penaltě v nastavení

Opava začala proti Karviné aktivně a Řezníček střelou zpoza vápna jen těsně minul, poté pálil z dvaceti metrů nad Jursa. Na opačné straně se neujala technická střela Ba Louy. Největší šanci v závěru poločasu zahodil domácí Svozil, který trefil břevno. S Žídkovou dorážkou si poté poradil karvinský gólman Berkovec a Svozilova dorážka šla mimo.

"Kdybychom v první půli proměnili nějakou šanci, nemuseli jsme mít nervy do posledních minut," prohlásil opavský trenér Kopecký. "Hráči zaslouží pochvalu, že to nevzdali. Doufám, že nám výhra psychicky pomůže. Takhle se musíme rvát o ligu," přidal.

Po přestávce jako první zahrozili hosté. V 68. minutě střílel Ba Lou, ale jeho ránu vytáhl opavský brankář Šrom. Další šance přišly až v závěru, kdy karvinská obrana nejprve zblokovala dvě rány Simerského a s technickou dorážkou následně neuspěl ani Zavadil.

Domácí záložník se však gólu přeci jen dočkal. V nastavení Rundič ve vápně stáhl Simerského a nařízenou penaltu Zavadil proměnil. Opava tak po dvou porážkách naplno bodovala a v tabulce skupiny o záchranu jí patří druhé místo o bod za Slováckem.

"Prohrát 0:1 gólem z penalty v 90. minutě je brutální, ale takový je fotbal. Neměli jsme štěstí a naše finální koncovka byla žalostná. Domácí byli lepší a vyhráli zaslouženě, předčili nás v agresivitě a napadání. Musíme se oklepat a zvládnout další zápas," uvedl kouč Karviné Straka.

1. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o záchranu:

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 5:1 (3:1)

Branky: 5., 9. a 65. Kalabiška, 17. Janošek, 74. Hofmann - 39. Matoušek. Rozhodčí: Matějček - Moláček, Hock. ŽK: Jan Rezek, Keita (oba Příbram). Diváci: 2823.

Slovácko: Trmal - Juroška, Hofmann, Šimko, Reinberk - Navrátil (86. Jakub Rezek), Havlík, Daníček (76. Sadílek), Janošek, Kalabiška - Hološko (79. Diviš). Trenér: Svědík.

Příbram: Kočí - Nitrianský, Tregler, Chaluš (74. Kingue), Antwi (18. Jablonský) - Mingazov, Soldát, Květ, Jan Rezek (56. Keita) - Matoušek, Fantiš. Trenér: Nádvorník.

SFC Opava - MFK Karviná 1:0 (0:0)

Branka: 90.+2 Zavadil z pen.. Rozhodčí: Rejžek - Caletka, Horák. ŽK: Svozil, Jursa, Hrabina, Smola - Rundič, Wágner. Diváci: 3327.

Opava: Šrom - Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek - Zavadil - Jurečka (71. Juřena), Řezníček (65. Manzia), Zapalač (84. Bernadina) - Jursa - Smola. Trenér: Kopecký.

Karviná: Berkovec - Krivák, Čolič, Rundič, Záhumenský - Smrž, Budínský (83. Faško) - Ba Loua, Lingr (67. Bukata), Guba - Wágner. Trenér: Straka.