Sparta po derby padla i v Jablonci, Plzeň porazila Zlín a stoupá tabulkou

Aktualizováno 14. 4. 2021 20:13
Fotbalisté Plzně v dohrávce 24. kola první ligy doma porazili Zlín 2:0 a na pátém místě neúplné tabulky vystřídali Liberec. Třináctí "Ševci" nebodovali potřetí za sebou. V druhém středečním dohrávaném duelu prohrála Sparta v Jablonci 0:1 a po druhé porážce v nejvyšší soutěži za sebou přepustila soupeři druhé místo v tabulce.
Vojtěch Kubista a Ladislav Krejčí.
Vojtěch Kubista a Ladislav Krejčí. | Foto: ČTK

O vítězství Jablonce rozhodl v 88. minutě Ivan Schranz. Severočeši zdolali v lize Pražany po devíti vzájemných utkáních a oplatili jim čtvrtfinálové vyřazení z domácího poháru. V neúplné tabulce je předstihli o bod, Letenští mají k dobru odložený duel s Plzní.

"Jablonec udělal pro vítězství víc, i když se štěstím. Je pravda, že měl víc šancí. Výkon si nedokážu vysvětlit, byl špatný. Asi nám vadilo, že hřiště bylo složitější, než jsme zvyklí. Nechci se ale vymlouvat na hřiště. Jablonec byl důraznější, přímočařejší, využíval svoji větší agresivitu, a proto i zaslouženě vyhrál," řekl na on-line tiskové konferenci trenér Pražanů Pavel Vrba.

Zápas se v původním březnovém termínu nehrál kvůli koronaviru v týmu Sparty, která Jablonec před týdnem doma porazila v domácím poháru 4:1. Úvodní dějství nenabídlo výraznější šanci. V desáté minutě si Hanuš poradil s Karlssonovou střelou. Poté Dočkal hledal před brankou Krejčího staršího, ale obránce Štěpánek odvrátil míč do bezpečí. Na druhé straně Jovovič vystihl "malou domů" Krejčího mladšího, ale Pilařovu ránu z voleje zblokoval stoper Čelůstka.

V 61. minutě sparťanský útočník Hložek přepadl ve vápně přes Kubistu, ale rozhodčí Hrubeš penaltu neodpískal. Poté hostující stoper Vitík ve snaze odkopnout míč trefil ve vápně jen Pilaře, od něhož se míč odrazil do boční sítě. Sparťanský brankář Nita si poté nadvakrát poradil se Schranzovou střelou zpoza vápna, která před ním skočila. Následný Jovovičův roh proletěl vápnem. Za hosty zahrozil Krejčí starší, jehož pokus z hranice vápna Hanuš vyrazil.

Utkání směřovalo k remíze, jenže dvě minuty před koncem základní hrací doby přišel rozhodující moment. Krob, který nastoupil do 250. ligového zápasu, odcentroval do vápna a Schranz hlavičkou k tyči zařídil Jablonci cennou výhru. Slovenský reprezentant devátým gólem v ligové sezoně potvrdil pozici nejlepšího střelce týmu.

"Je to hodně cenná trefa. Hodně se z ní těšíme. Honza mě fantasticky našel, kopací techniku má výbornou. Potom už bylo jenom na mně to usměrnit a chválabohu se to podařilo," prohlásil Schranz, který vstřelil Spartě gól i před týdnem v poháru. Vzápětí po jeho brance Nita vyrazil ránu střídajícího Pleštila z úhlu.

Hosté si nespravili náladu po nedělní prohře 0:2 v ligovém derby na hřišti Slavie a venku v nejvyšší soutěži neskórovali potřetí za sebou. Severočeši v lize bodovali pošesté za sebou.

"Dneska to bylo z naší strany povedené utkání. Hráli jsme na hraně nejen svých možností, co se týče nasazení, přístupu a agresivity, ale v neposlední řadě fotbalovosti. Tu bych stavěl na první místo," uvedl jablonecký trenér Petr Rada, který v minulosti Spartu vedl.

Plzeň už je pátá

Plzeň i Zlíny před výkopem podpořily speciálními tričky iniciativu "Nechme děti sportovat", která apeluje na to, aby děti znovu mohly organizovaně a společně trénovat, což kvůli koronavirovým omezením v ČR už prakticky rok není možné.

První větší šanci zápasu si vytvořil v 18. minutě plzeňský Falta a pohotovou křížnou střelou těsně minul branku. Na druhé straně gólman Staněk zneškodnil Poznarovu ránu pod břevno.

Po půlhodině hry domácí otevřeli skóre. Šulc sice ještě tváří v tvář brankáře Dostála nepřekonal, ale Ba Loua po rohu nacentroval do šestnáctky, míč propadl k Beauguelovi a francouzský útočník zblízka nezaváhal. Nejlepší střelec Viktorie se trefil proti bývalému týmu a připsal si jedenáctý ligový gól v sezoně.

"Víme, jak je silný, těžko se dostává od balonu. Párkrát jsme ho tam dobře vyblokovali. Ale to je moment, setina sekundy, kdy míč prolítne. Kdo dřív zareaguje, tak to dohraje," upozornil zlínský trenér Bohumil Páník.

Plzeňští mohli první poločas vyhrát i vyšším rozdílem, ale Beauguelův přímý kop vyrazil Dostál a zlínského brankáře po další standardní situaci a Brabcově střele zachránila tyčka.

Hosté vstoupili do druhého dějství aktivně, ale druhý gól vstřelili v 53. minutě Západočeši. Vraštil nechtěnou tečí vyslal do úniku Káčera, který vybídl Ba Louu, a křídelní hráč z Pobřeží slonoviny se snadno trefil do odkryté branky.

"Výborná asistence, byl to pro mě dárek. Už jsem Mirovi asi pětkrát děkoval. Jsem rád, že jsem po dlouhé době skóroval," uvedl v nahrávce pro média Ba Loua, jenž v nejvyšší soutěži dal gól po čtyřech měsících.

V 67. minutě naskočil do hry domácí záložník Kopic, který po zranění a operaci kolena nastoupil v lize poprvé od loňského prosince. "Těšil jsem se moc, s týmem už trénuju asi měsíc, v sobotu jsem si byl zahrát za béčko, takže jsem měl i trošku herní praxi. Cítím se čím dál tím líp, byl jsem stoprocentně připravený, koleno je dobré a jsem spokojený," řekl Kopic.

Čtvrt hodiny před koncem Plzeň podržel Staněk, když zlikvidoval hlavičku střídajícího Fantiše. "Plzeň má v závěrečné fázi víc zkušených hráčů, kteří si to tam dovedou nachystat a hlavně dohrát. Nám tohle chybělo. Byli jsme tam dvakrát třikrát, domácí nějakým nasazením života nám zblokovali střely, které už možná šly do brány," prohlásil Páník.

V 86. minutě domácí byli blízko třetímu zásahu. Kalvach z dálky napálil tyčku a volný Šulc z dorážky přestřelil. Viktoria na svém hřišti v lize porazila Zlín počtvrté za sebou a domácí vítěznou sérii protáhla na sedm soutěžních utkání. "Byly tam věci, o které se půjde dát opírat, ale i věci, které jednoznačně musíme posunout dále, protože v sobotu nás čeká další zápas (s Jabloncem)," dodal Guľa.

24. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 31. Beauguel, 53. Ba Loua. Rozhodčí: Lerch - Hock, Leška - Adam (video). ŽK: Kaša - Matejov, Janetzký. Bez diváků.

Sestavy:

Plzeň: Staněk - Havel, Kaša, Brabec, Limberský - Káčer (75. Hořava), Kalvach, Šulc - Ba Loua (67. Mihálik), Beauguel (75. Ondrášek), Falta (67. Kopic). Trenér: Guľa.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Buchta, Matejov - Vraštil (87. Procházka), Hlinka, Janetzký (71. Martínez) - Dramé (55. Potočný), Poznar (71. Fantiš), Jawo (55. Čanturišvili). Trenér: Páník.

22. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 88. Schranz. Rozhodčí: Hrubeš - Mokrusch, Hrabovský - Klíma (video). ŽK: Kratochvíl - Polidar, Plavšič. Bez diváků.

Sestavy:

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Kubista, Zelený, Krob - Pilař (81. Smejkal), Považanec, Kratochvíl, Jovovič (72. Pleštil) - Schranz (90.+3 Chramosta) - Doležal (81. Hübschman). Trenér: Rada.

Sparta: Nita - Sáček, Vitík, Čelůstka, Hancko (26. Polidar) - Karlsson (58. Plavšič), Pavelka, Ladislav Krejčí II, Dočkal (86. Trávník), Ladislav Krejčí I - Hložek. Trenér: Vrba.