Šňůra Plzně skončila, Viktoria remizovala v Karviné. Jablonec a Olomouc mají tři body

10. 4. 2021 18:01
Fotbalisté Plzně ve 26. kole první ligy remizovali v Karviné 1:1 a zaváhali po sérii šesti soutěžních výher. Jablonec porazil Zlín 3:1, přičemž všechny branky padly po změně stran. Příbram prohrála s Olomoucí 0:2.
Plzeň po gólu Jeana-Davida Beauguela (na snímku) v Karviné jen remizovala.
Plzeň po gólu Jeana-Davida Beauguela (na snímku) v Karviné jen remizovala. | Foto: Reuters

Svěřenci trenéra Adriana Guľy zůstali na šestém místě neúplné tabulky, ale mají dva zápasy k dobru. Slezané ani ve druhém utkání pod staronovým koučem Jozefem Weberem neprohráli a poskočili na 12. příčku. Domácí poslal do vedení ve 13. minutě kapitán Michal Papadopulos, krátce po změně stran odpověděl střídající Jean-David Beauguel. Karvinou výrazně podržel brankář Jiří Ciupa.

"Pro nás výsledková ztráta. Obzvlášť kvůli množství šanci, které jsme si opět dnes vytvořili. Hlavně v první části. Velmi nízká produktivita nás dnes stála vítězství," řekl slovenský trenér Guľa na on-line tiskové konferenci. "Máme bod, s kterým jsme moc nepočítali. Jsme samozřejmě za něj všichni rádi, ale nebylo jednoduché ho získat," doplnil karvinský kouč Weber.

V plzeňské sestavě chyběli zranění záložníci Bucha s Čermákem nebo odpočívající obránce Limberský. Šanci v zahajovací jedenáctce dostali středopolaři Káčer s Šulcem či levý bek Hybš v ligové premiéře za Viktorii. Od začátku tentokrát v útoku nastoupil Ondrášek místo nejlepšího týmového střelce Beauguela.

Západočeši i se změnami začali aktivně a už v první minutě Šulcovu střelu vyrazil gólman Ciupa, kterého při další Kalvachově ráně na brankové čáře zastoupil stoper Šindelář.

Domácí hned z první šance dali ve 13. minutě gól. Čmelík našel v šestnáctce Papadopulose a ten se prosadil přes bránícího Brabce. Karvinský útočník, který rozhodl o prosincové výhře 1:0 v Plzni, zaznamenal osmou ligovou branku v sezoně.

Plzeňští mohli rychle vyrovnat, ale výborný Ciupa zblízka znovu vychytal Šulce a Havlovu dorážku vykopnul na břevno. Dvaadvacetiletý gólman pak zneškodnil také Ondráškův pokus.

"Jsem rád, že jsem konečně něco chytil. Hrál jsem pátý zápas a v těch předchozích moc práce neměl. Dnes jsem prošel ohněm a těší mě, že jsem klukům taky trochu pomohl," uvedl Ciupa. Na druhé straně se předvedl brankář Staněk, když Qoseho ránu vyrazil na tyč.

"Co máte udělat víc, když si mužstvo vypracuje šest obrovských šancí a hraje velmi dobře? Hlavně na začátku zápasu to byl výborný výkon a soupeř to zázračně ustál," řekl Guľa.

Do druhého poločasu naskočil i Beauguel, který hned v 52. minutě po Šulcově přihrávce a otočce v šestnáctce vyrovnal. Francouzský útočník si připsal jubilejní 10. branku v ligovém ročníku. "Beauguel to při vyrovnání udělal skvěle, my mohli líp bránit krajní prostor. Ale kvalita Viktorky se projevila, i v proměnění té šance," ocenil Weber soupeře.

Jiný hostující náhradník Mihálik za čtvrt hodiny napálil břevno, ale do další větší šance už se Západočeši nedostali ani v dlouhém nastavení. "Jak se čas krátil, tak jsme méně využívali křídelní prostory a tlačili se středem, který byl slušně pokrytý. Nedovolilo nám to dnes jít do takového tempa a intenzity, že bychom soupeře potom dorazili. Možností v závěru bylo méně," uvedl Guľa.

Karvinští potřetí za sebou v nejvyšší soutěži s Plzní neprohráli. "V závěru mužstvo takovým obrovským odhodláním a bojovností uhájilo bod. Když chceme uhrát výsledek s takovým soupeřem, musí hráči podat maximální výkon a mít ohromný kus štěstí. To se dnes splnilo, plus vynikající výkon brankáře," prohlásil Weber.

Jablonci se proti Zlínu mimořádně daří

Jablonec rozhodl o výhře v rozmezí 48. až 51. minuty, kdy se trefili Vojtěch Kubista a Vladimir Jovovič. V 87. minutě zvýšil Jakub Považanec, konečné skóre stanovil v nastavení hostující Jakub Janetzký.

Severočeši neprohráli v nejvyšší soutěži popáté za sebou a v neúplné tabulce se posunuli na třetí místo o dva body před Slovácko, které večer nastoupí proti Liberci. "Ševci" po druhé ligové porážce za sebou klesli na 13. pozici.

"Celkově jsme spokojení. Zlín poslední utkání prohrál, ale pořád je to tým, který nemůžete podcenit, to bychom určitě neudělali. Tři body jsou pro nás hodně důležité," řekl na on-line tiskové konferenci jablonecký trenér Petr Rada.

Už po necelých dvou minutách po Jovovičově přihrávce vypálil z hranice vápna Kratochvíl, brankář Dostál si však bez problémů poradil. Na druhé straně v 10. minutě Hanuš vyrazil Potočného prudkou ránu zpoza šestnáctky.

Těsně vedle pak vystřelil i zlínský záložník Janetzký. Někdejší hráč Jablonce o chvíli později našel před brankou Janoška, který v ideální pozici hlavičkoval mimo tři tyče. Domácí znovu zahrozili na konci prvního poločasu, jenže Doležal hlavičkoval pouze do Dostálovy náruče.

Krátce po přestávce se Severočeši prosadili. Kubista po Jovovičově rohu předčil v hlavičkovém souboji Procházku a pomocí odrazu od tyče otevřel skóre.

Brzy poté domácí znovu udeřili. Míč se po Pilařově nahrávce odrazil ve vápně k volnému Jovovičovi a černohorský reprezentant se nemýlil. Vzápětí Dostál překazil Schranzův samostatný únik, Doležal zase poté hlavičkoval nad.

"O výsledku rozhodl hrozný vstup do druhého poločasu. Prospali jsme úvodních pět minut, kdy nám domácí dali dvě branky. Zápas byl prakticky rozhodnutý, těžko jsme se prosazovali v koncovce," konstatoval zlínský trenér Bohumil Páník.

Třetí branky se ale Jablonečtí přece jen dočkali. V 87. minutě střídající Pleštil neprostřelil vyběhnutého hostujícího gólmana, akce však pokračovala a do gólového konce ji dotáhl Považanec.

"V prvním momentu po gólu jsem čekal, jestli video náhodou neukáže ofsajd nebo hru rukou. V minulosti se mi už stalo, že jsem oslavoval gól, ale zbytečně. Proto byly oslavy mírné," řekl slovenský záložník Považanec, kterému chybí jediný zápas ke 200. ligovému startu.

Ve druhé minutě nastavení snížil střelou před šestnáctkou Janetzký. "Mrzí mě inkasovaná branka. Hráčům jsem říkal, že je to zbytečné, když 92 minut dřou jako koně. Na druhou stranu musím říct, že Zlín si za aktivitu ke konci branku zasloužil," prohlásil Rada.

Jablonec od dubna 2008 neprohrál v lize se Zlínem ve 14. utkání po sobě a porazil ho popáté za sebou, doma dokonce v sedmém zápase po sobě.

Oba týmy čeká ve středu dohrávka. Jablonec doma vyzve druhou Spartu, s níž ve středu vypadl ve čtvrtfinále domácího poháru (1:4). Zlín se představí v Plzni.

Příbram čeká na výhru patnáct kol

Sigma rozhodla v Příbrami až v posledních 20 minutách po vlastní brance Filipa Zorvana a gólu Davida Housky. Středočeský celek ani ve třetím ligovém utkání pod trenérem Jozefem Valachovičem nezvítězil, na tři body čeká už 15 kol a v tabulce zůstal poslední. Sigma po dvou zápasech skórovala a podruhé za sebou v nejvyšší soutěži vyhrála venku.

Opatrný úvod ukončila akce z 15. minuty, kdy se chybný výlet domácího gólmana Šimana mimo pokutové území pokusil potrestat lobem z 20 metrů Chytil, jenže dobíhající Kingue stačil míč ještě před prázdnou brankou odkopnout do bezpečí. Nastartoval tím ofenzivu Hanáků, ta však nevyústila ve vedení ani po Benešově přesné hlavičce k tyči, při které Šiman napravil předchozí minelu.

Domácí se dostali k šanci ve 20. minutě, ale Treglerova hlavička nad břevno jen podtrhla ofenzivní nemohoucnost Příbrami. Hosté byli aktivnější. Další možnost měli pět minut před poločasem, ale ránu Zmrzlého z přímého kopu zmařil dalším výborným zákrokem Šiman.

"Přijeli jsme sem s vědomím, že proti Příbrami v posledních zápasech ztrácíme příliš bodů, není to pro nás zrovna oblíbený soupeř. Hrací plocha zde navíc neumožňovala kombinaci. Tak jsme tomu přizpůsobili hru a zjednodušili přechod do ofenzivy," řekl při on-line tiskové konferenci olomoucký trenér Radoslav Látal.

Také po přestávce byl příbramský gólman dlouho klíčovým mužem svého týmu a v 54. minutě vytlačil na roh šikovnou hlavičku Yunise pod břevno.

Příbram se po pauze přece jen snažila častěji probít před branku soupeře. Po hodině hry Nový ranou z ostrého úhlu hodně vystrašil gólmana Mandouse, tvrdá rána Rezka z přímého kopu pak mířila mimo.

Zdálo se, že zápas spěje k bezbrankové remíze, ale v 74. minutě Hanáci otevřeli skóre. Z pravé strany šestnáctky vypálil Sladký a i když domácí Zorvan ještě dokázal na míč putující do branky dosáhnout, jeho teč gólu nezabránila.

"Jsme hodně zklamaní. Chtěli jsme potvrdit výsledek z Mladé Boleslavi a nastartovat sérii, která by nám v naší situaci hodně pomohla. Do gólu to bylo přitom i vyrovnané utkání, obě mužstva měla šance. Ale my pak udělali velkou chybu a bylo rozhodnuto," litoval Valachovič.

Definitivní rozhodnutí přišlo osm minut před koncem, kdy se trefil Houska po přihrávce Gonzáleze. "Trochu jsem měl z té své střely obavy. Dával jsem si velký pozor, abych to usměrnil placírkou," poznamenal Houska.

Olomouc v lize zvítězila v Příbrami poprvé po pěti zápasech a částečně napravila předchozí dva domácí duely, v nichž neskórovala. "Dokázali jsme už hodně zápasů ztratit v závěru, o to více si ceníme, že zde jsme to naopak dotáhli do vítězného konce," uvedl Látal.

"Zda jsme v bezvýchodné situaci? V kabině to s hráči nerozebíráme, 34. kolo je stále daleko a koukáme proto vždy jen na nejbližší zápas," konstatoval Valachovič.

26. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Viktoria Plzeň 1:1 (1:0)

Branky: 13. Papadopulos - 52. Beauguel. Rozhodčí: Hocek - Blažej, Šimáček - Ginzel (video). ŽK: Mazáň, Čmelík - Kovařík. Bez diváků.

Sestavy:

Karviná: Ciupa - Mikuš, Santos, Šindelář, Mazáň - Qose (70. Dramé), Mangabeira - Čmelík (90.+3 Haša), Herc (85. Ostrák), Bartošák (90.+3 Sinjavskij) - Papadopulos (85. Jursa). Trenér: Weber.

Plzeň: Staněk - Havel, Kaša, Brabec, Hybš (46. Mihálik) - Káčer (84. Hořava), Kalvach, Šulc (77. Matějka) - Ba Loua (84. Kovařík), Ondrášek (46. Beauguel), Falta. Trenér: Guľa.

FK Jablonec - Fastav Zlín 3:1 (0:0)

Branky: 48. Kubista, 51. Jovovič, 87. Považanec - 90.+2 Janetzký. Rozhodčí: Machálek - Dohnálek, Flimmel - Julínek (video). ŽK: Procházka, Janošek (oba Zlín). Bez diváků.

Sestavy:

Jablonec: Hanuš - Štěpánek (84. Podaný), Kubista, Zelený, Krob - Pilař (75. Pleštil), Považanec, Kratochvíl (81. R. Hrubý), Jovovič - Schranz (75. Hübschman) - Doležal. Trenér: Rada.

Zlín: Dostál - Fantiš, Simerský, Buchta, Procházka (67. Cedidla) - Vraštil, Janetzký, Janošek (73. Martínez) - Dramé, Poznar, Potočný (67. Jawo). Trenér: Páník.

1. FK Příbram - Sigma Olomouc 0:2 (0:0)

Branky: 74. vlastní Zorvan, 82. Houska. Rozhodčí: Proske - Kotík, Matoušek - Lerch (video). ŽK: O. Kingue - Zmrzlý, Poulolo. Bez diváků.

Sestavy:

Příbram: Šiman - Nový, Kvída, O. Kingue, Cmiljanovič (77. Mezera) - Tregler - Pilík (78. Edrisa), Zorvan, Rezek (89. Obdržal), Lalkovič (21. Antwi) - Voltr. Trenér: Valachovič.

Olomouc: Mandous - Radek Látal, Hubník (33. Poulolo), Beneš, Zmrzlý - González (87. Mihalík), Sladký, Breite, Houska - Chytil (84. Štěrba) - Yunis. Trenér: Radoslav Látal.