Senzace v Plzni. Viktoria doma nestačila na Slovácko, podlehla mu 0:2

11. 8. 2019 18:31
O senzaci 5. kola Fortuna:Ligy se postarali fotbalisté Plzně, když coby úřadující vicemistři podlehli doma Slovácku 0:2. To zopakovalo překvapení z úvodu ročníku, kdy stejným výsledkem pokořilo v Praze i Spartu. Slavia tak jde po sobotní výhře 1:0 nad Libercem v čele tabulky do trháku, tři body na ni ztrácí Plzeň a také Jablonec, který doma díky přesilovce jen těsně udolal 2:1 Opavu.
Fotbalisté Plzně se proti Slovácku vůbec neprosadili
Fotbalisté Plzně se proti Slovácku vůbec neprosadili | Foto: Milan Kammermayer

Plzně v lize na svém stadionu prohrála po 24 zápasech. Hosty poslal do vedení ve 42. minutě Ondřej Šašinka a pojistku přidal po pauze Tomáš Zajíc.

Domácí nastoupili před čtvrteční odvetou třetího předkola s Antverpami bez několika opor a ve čtvrtém soutěžním duelu po sobě neskórovali. Na vedoucí celek tabulky Slavii ztrácí Viktoria tři body, soupeř je o bod zpět. Slovácko porazilo Plzeň v nejvyšší soutěži po 22 duelech.

Plzeňský kouč Vrba udělal sedm změn v základní sestavě oproti čtvrtečnímu duelu v Belgii, který Viktoria prohrála 0:1. Hrošovský a Limberský nebyli ani na střídačce. Úvodní minuty v sezoně si naopak připsal uzdravený Procházka a poprvé v ročníku nastoupili od začátku i Hořava s Chorým.

Plzni se v improvizované sestavě od úvodu nedařilo a hosté měli první vážnější možnost. Havlík však pálil v sedmé minutě mimo. O tři minuty později zahrozili i domácí, když Procházkova tečovaná střela skončila těsně vedle.

Hosté byli na půdě favorita odvážní a měli v první půli více šancí. V 39. minutě protáhl Hruška bývalý hráč Viktorie Petržela, s nímž se před zápasem západočeský klub rozloučil, a z dorážky Šašinka minul. O tři minuty později si ale hostující útočník už počínal lépe. Po Zajícově střílený přihrávce na malé vápno doklepl míč zblízka do sítě a připsal si první gól v dresu Slovácka. Krátce nato v další šanci pálil Navrátil mimo.

Kouč Vrba po pauze poslal na trávník dvojici opor Kopice s Krmenčíkem a přešel na hru s dvěma útočníky. Domácí na chvíli ožili, Krmenčíkův gól ale neplatil kvůli ofsajdu a Hlouškova střela šla těsně vedle.

Po hodině hry zmrazili hosté Doosan Arenu podruhé. Petržela vyslal kolmicí do úniku Zajíce a ten zkušeně přehodil gólmana Hrušku. Navázal tak na vítěznou branku z minulého duelu se Zlínem a ideálně oslavil pondělní 23. narozeniny.

Na opačné straně Chorý v dobré pozici vystřelil jen nedůrazně. Ve zbytku utkání se už domácí jen nevídaně trápili a dohrávali v naprosté křeči a beznaději. Mohli dokonce inkasovat potřetí, kdyby střídající Kalabiška hlavou neminul.

Jablonci pomohla sudí Adámková, za protesty vyloučila Jurečku

Fotbalisté Jablonce v pátém kole první ligy porazili Opavu 2:1 a doma v nejvyšší soutěži zvítězili podeváté za sebou. Vše podstatné se na Střelnici událo až ve druhém poločase. Po vyloučení hostujícího Václava Jurečky se jako první prosadil Jan Sýkora, po vyrovnání Pavla Zavadila vrátil Severočechům vedení Jan Matoušek. Jablonec slezského soupeře v lize porazil poprvé po čtyřech zápasech.

Domácí začali lépe a už ve čtvrté minutě byli blízko vedoucí brance. Sýkora našel přesným centrem Matouška a ten hlavičkoval do břevna. Opavští ale brzo hru vyrovnali a po půlhodině hry dvakrát zahrozili. Zapalačovu hlavičku zblízka zneškodnil Hrubý a poté jablonecký brankář vytáhl na břevno Dedičovu ránu.

Hostům vstup do druhé půle vůbec nevyšel. Jurečka po neodpískaném souboji s Krobem protestoval směrem k rozhodčí Adámkové, která opavského záložníka po druhé žluté kartě v 52. minutě vyloučila. Adámková ve čtvrtém prvoligovém zápase v roli hlavní sudí udělila druhou červenou kartu.

Severočeši využili přesilovku už za dvě minuty. Hübschman prodloužil Jovovičovu přihrávku na Sýkoru, nejlepší jablonecký střelec ustál střet s obráncem a zblízka zaznamenal čtvrtý gól v sezoně.

Slezané ale i v deseti drželi s domácími krok. Dediče ještě vychytal jablonecký gólman, ale v 63. minutě se veterán Zavadil postavil k přímému kopu a z velké dálky do té doby výborného Hrubého překvapil. Jablonec doma v lize inkasoval poprvé po 516 minutách.

Domácí si vzali vedení zpátky v 71. minutě. Matoušek se těsně před pokutovým územím opřel do míče a poslal ho bezmocnému brankáři Fendrichovi přesně k tyči. Jeho protějšek Hrubý měl chvíli nato štěstí, když ho při Žídkově ráně zachránilo břevno. V nervózním závěru mohl Jablonec přidat pojistku, ale střídající Chramosta v nastaveném čase zahodil dvě velké šance.

5. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko 0:2 (0:1)

Branky: 42. Šašinka, 61. Zajíc. Rozhodčí: Julínek - Caletka, Podaný - Orel (video). ŽK: Procházka - Reinberk, Navrátil. Diváci: 8790.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Pernica, Hloušek - Procházka, Kalvach (74. Janošek) - Kayamba, Hořava (46. Krmenčík), Mihálik (46. Kopic) - Chorý. Trenér: Vrba.

Slovácko: Trmal - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Divíšek (13. Šimko) - Havlík, Daníček - Petržela (79. Krejčí), Šašinka (73. Kalabiška), Navrátil - Zajíc. Trenér: Svědík.

FK Jablonec - SFC Opava 2:1 (0:0)

Branky: 56. Sýkora, 71. Matoušek - 63. Zavadil. Rozhodčí: Adámková - Moláček, Vodrážka. ŽK: Jurečka, Svozil (oba Opava). ČK: 52. Jurečka. Diváci: 2843.

Jablonec: Hrubý - Holík, Jugas, Plechatý, Krob - Jovovič (87. Pilík), Hübschman, Považanec, Sýkora (90.+3 Petrovič) - Matoušek (83. Chramosta), Doležal. Trenér: Rada.

Opava: Fendrich - Hrabina, Simerský, Schaffartzik (78. Juřena), Žídek - Zavadil, Jursa (64. Mondek) - Svozil, Jurečka, Zapalač (76. Stáňa) - Dedič. Trenér: Kopecký.