Slezské derby pro Baník, Opavu sestřelil Zajíc. Slovácko udrželo třetí místo

Aktualizováno 10. 4. 2021 20:52
Fotbalisté Ostravy porazili ve 26. kole první ligy Opavu přesvědčivě 3:0. Baníku ve slezském derby zařídil výhru dvěma góly v úvodním dějství Tomáš Zajíc, po pauze se trefil David Buchta. Slovácko zvítězilo nad Libercem 1:0. Jedinou branku vstřelil v 66. minutě z penalty Václav Jurečka. Tým z Uherského Hradiště bodoval ve 13 z posledních 14 ligových zápasů a dál drží třetí místo v neúplné tabulce.
Fotbalisté Baníku Ostrava oslavují gól v derby proti Opavě.
Fotbalisté Baníku Ostrava oslavují gól v derby proti Opavě. | Foto: ČTK

Ostravští po pětigólovém vítězství nad Příbramí doma podruhé za sebou naplno bodovali. Naopak Opava potřetí po sobě prohrála a zůstala v tabulce předposlední.

Takřka u všeho podstatného byl v první půli Zajíc. Ve třetí minutě si ještě ostravský útočník po rohovém kopu seřizoval mířidla a hlavičkoval vedle, ve 13. minutě už dotáhl sólo do gólové koncovky, ale rozhodčí po poradě s asistentem u videa odhalil a následně odpískal ofsajd.

Rozruch z neuznané branky ale ještě ani neutichl, domácí vypíchli hostující rozehrávku a Zajíc si ve vápně navedl balon na přesnou ránu pod břevno. "Oni nás nedostoupili potom, co jsme jim to vypíchli v rozehrávce. Rychlý gól nám samozřejmě pomohl," řekl novinářům Zajíc.

Opavští se v první půli jedinkrát dostali k ohrožení branky Baníku, Laštůvka však své vlastní zaváhání proti Holíkovi napravil dobrým zákrokem. Vzápětí prošel ze strany sólově až do vápna ostravský Kaloč, přeloboval z úhlu i Fendricha, ale jeden z opavských obránců míč těsně před brankou odkopl.

Vedení Baníku navýšil až ve 28. minutě znovu Zajíc, jenž sólo na gólmana zakončil hokejovou kličkou do prázdné branky. Zdánlivě ofsajdovou situaci rozluštil znovu videorozhodčí, když odhalil dotek hostujícího obránce před převzetím míče domácím střelcem.

"Byl jsem si jistý, že to ofsajd není. Viděl jsem jasně, že to opavský hráč tečoval. Takže jsem si vzal balon a šel jsem na bránu," uvedl Zajíc, který dal podruhé v ligové kariéře dva góly v jednom utkání. Na hattrick v nejvyšší soutěži stále čeká.

"Soupeř si na nás chytře počkal a my jsme mu první dva góly doslova darovali. Tam se ukázalo, že někteří hráči nerozeznají míru riziky, kdy hrát konstruktivně a kdy jednodušeji," řekl opavský trenér Alois Skácel.

Opava udělala o poločase rovnou tři změny, které přinesly krátkodobý efekt do ofenzivy. Smola se hned během první desetiminutovky dostal dvakrát do nebezpečného zakončení, ale v obou případech mu gólovou radost překazil Laštůvka.

Šance hostům na vyrovnání definitivně uzmul střídající Buchta. Po dvou minutách na trávníku se levačkou trefil přesně do horního rohu Fendrichovy brány. Zda se míč odrazil až zpoza brankové čáry, musel opět určit videorozhodčí.

"Zvládli jsme zápas podle našeho plán. Chtěli jsme být kompaktní, otevřít si nahoře prostor pro rychlý protiútok a myslím, že nám to vycházelo. Dostávali jsme se do brejkových a nebezpečných situací," pochvaloval si trenér Baníku Ondřej Smetana, který je při zápasech kvůli chybějící licenci oficiálně veden jako asistent.

Před koncem mohl zvýšit další střídající hráč Kuzmanovič, ale z přímého kopu orazítkoval břevno. Ostrava vyhrála nad Opavou i druhé derby v této sezoně.

"Ve druhém poločase jsme udělali změny v sestavě i v rozestavení a měli jsme šance Smolou. Nepovedlo se dát kontaktní gól a soupeř přidal třetí. Představovali jsme si to trošku jinak. Bohužel těsně před utkáním jsme museli vyřadit ze základní sestavy Žídka, který měl zdravotní problémy. Možná se to podepsalo na tom, že první poločas z naší strany nebyl dobrý," mínil Skácel.

Slovácku přihrála tři body penalta

Třetí Slovácko má před čtvrtým Jabloncem náskok jednoho bodu. Liberec tři kola po sobě nezvítězil a patří mu pátá příčka se sedmibodovou ztrátou na Slovácko.

"Co se týče pohárových příček, pořád máme do konce devět kol. Chceme vytěžit ze všeho maximum. Čeká nás ale hrozně nabitý program. Máme úzký kádr, ale sázím na morální kredit tohoto týmu," řekl při on-line tiskové konferenci trenér Slovácka Martin Svědík.

Do zápasu vstoupili lépe hosté. V 10. minutě hlavičkoval z dobré pozice Purzitidis, ale míč směřující mezi tyče odvrátil Kadlec. První domácí šanci měl v 21. minutě Petržela. Jurečka mu posunul míč do šestnáctky a sedmatřicetiletý veterán trefil tyč Knoblochovy branky.

Slovácko s přibývajícím časem první půle získalo územní převahu. Blízko ke gólu měl Reinberk, do něhož vyboxoval míč Knobloch, ale balonu v cestě do brány zabránil na poslední chvíli Purzitidis. Severočeši využívali každou možnost k rychlým brejkům, v 36. minutě pálil nad Mosquera. "Takovou šanci jsme měli líp využít," posteskl si kouč Slovanu Pavel Hoftych.

Devět minut po přestávce se po standardní situaci hlavičkou prosadil hostující Rabušic, nicméně gólman Nemrava na brankové čáře míč zastavil a podržel domácí.

Rozhodnutí přišlo v 66. minutě. Domácí Lukáš Sadílek, který v zápase nastoupil proti bratrovi Michalovi z Liberce, nacentroval na nabíhajícího Reinberka, jehož fauloval Knobloch. Jurečka z pokutového kopu nezaváhal a otevřel skóre. Brankář Knobloch z předchozích čtyřech penalt neinkasoval, tentokrát ale nezvolil správnou stranu.

Liberec posílil střídáními ofenzivu, ale taktovku zápasu drželi v rukou domácí. V 78. minutě se prokličkoval do palebné pozice Kalabiška, ale Knobloch jeho střelu špičkou kopačky vyrazil. "Byla to druhá velká šance našeho týmu. Škoda, že ji Kali neproměnil. Gól by si za svůj výkon zasloužil," uvedl Svědík.

Ze závěrečného náporu vytěžili Severočeši šanci Rabušice, který ale po pasu Karafiáta pálil těsně vedle. Slovácko bodovalo i v druhém vzájemném duelu v sezoně a v tomto roce prohrálo v lize jen doma se Slavií.

"Naším problémem poslední doby není to, že dostaneme jeden gól v zápase. Ale že góly nedáváme a vytváříme si málo šancí," prohlásil Hoftych.

26. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - SFC Opava 3:0 (2:0)

Branky: 14. a 29. Zajíc, 57. Buchta. Rozhodčí: Hrubeš - Kotalík, Pečenka - Adámková (video). ŽK: Jánoš - Mondek, Tiéhi, Juřena. Bez diváků.

Sestavy:

Ostrava: Laštůvka - Juroška (77. Holzer), Svozil, Stronati, Fleišman - De Azevedo (54. Buchta), Jánoš (77. Pokorný), Tetour (68. Kuzmanovič), Kaloč, Ndefe - Zajíc (68. Šašinka). Trenér: Daněk.

Opava: Fendrich - Kulhánek, Schaffartzik (46. Večerka), Didiba - Hrabina, Holík (78. Harazim), Tiéhi, Nešický, Helešic (84. Řezníček) - Juřena (46. Smola), Mondek (46. Rataj). Trenér: Skácel.

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 1:0 (0:0)

Branka: 66. Jurečka z pen. Rozhodčí: Marek - Kubr, Antoníček - Adam (video). ŽK: Hofmann, Divíšek - Chaluš. Bez diváků.

Sestavy:

Slovácko: Nemrava - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Havlík, L. Sadílek - Petržela (80. Tomič), Kohút (80. Šimko), Rezek (72. Divíšek) - Jurečka (90.+1 Kubala). Trenér: Svědík.

Liberec: Knobloch - Koscelník, Chaluš, Jugas, Purzitidis - Mara (69. Matoušek), M. Sadílek - Pešek (69. Rondič), Faško (76. Karafiát), Mosquera (76. Nečas) - Rabušic. Trenér: Hoftych.