Plzeň zvítězila v Brně zásluhou Beauguela, Jablonec se vrátil na čtvrté místo

Aktualizováno 27. 2. 2021 21:53
Fotbalisté Plzně vyhráli ve 21. kole první ligy v Brně 1:0. Jedinou branku dal v 68. minutě ve svém 150. utkání v české nejvyšší soutěži Jean-David Beauguel. Jablonec zvítězil stejným poměrem v Opavě, vyrovnaný duel rozhodl v 51. minutě Martin Doležal.
Jean-David Beauguel.
Jean-David Beauguel. | Foto: Reuters

Viktoria podruhé za sebou zvítězila, neprohrála v šesti ze sedmi jarních ligových zápasů a v tabulce zůstala šestá dva body za pátým Libercem. Brněnský nováček získal z posledních čtyř kol jediný bod, doma je nadále nejhorším týmem soutěže a patří mu první nesestupová 15. příčka.

Zbrojovka nastoupila bez zkušené stoperské dvojice Pernica, Dreksa a pevnost své obrany jistila hlubokým defenzivním blokem. "Dreksa je v karanténě a nemohl hrát. Ale všichni, co nastoupili, odvedli dnes dobrou práci," uvedl na on-line tiskové konferenci brněnský trenér Richard Dostálek.

Za Viktorii nastoupil do svého 400. ligovému zápasu Limberský. "Jsme rádi, že jsme mu mohli pogratulovat třemi body a vítězstvím. Těší mě, že naše hra má stoupající tendenci," řekl novinářům trenér Západočechů Adrian Guľa.

Plzeň si od prvních minut vytvořila územní převahu a získala řadu rohových kopů. Nejblíže k vedoucímu gólu měl v úvodu po centru Kayamby Beauguel, ale jeho skluz zlikvidoval dobře postavený brankář Šustr. Ve 23. minutě po rychlé akci vypálil technicky Falta a těsně minul.

Brno se do ofenzivy dostávalo sporadicky, ale mělo i gólovou šanci. Zblokovanou střelu Hladíka poslal dezorientovaný Brabec na vlastní branku, ale Staněk vytáhl míč nad břevno. Tlak Plzně sílil před pauzou. Po střelách Buchy a Havla měl nejslibnější pozici Šulc, ale mířil těsně mimo.

I po přestávce pokračovala Plzeň v dobývání brněnské defenzivy. Zbrojovka se snažila hrozit z brejků, v 60. minutě jeden z nich pokazil nepřesnou finální přihrávkou Přichystal.

Když se Brno vymanilo z největšího plzeňského sevření, paradoxně inkasovalo. Na hranici pokutového území se uvolnil Beauguel a ránou pod břevno otevřel při svém jubilejním zápase skóre.

"Dnes jsem šťastný. Věděl jsem, že na tomhle těžkém terénu budu mít možná jen jednu šanci za zápas a že ji musím proměnit. To se přesně stalo. Jsem šťastný za celý tým i za Limbu (Limberského), který také hrál jubilejní zápas. Dnes bylo vše perfektní," řekl Beauguel.

"Byl tam závar na hranici šestnáctky, měli jsme to odkopnout. Herně to dnes nebylo z naší strany špatné, ale nemáme bod," litoval kapitán Zbrojovky Jakub Šural.

Vzápětí mohl vedení Západočechů navýšit Bucha, ale pálil vysoko nad. Brno otevřelo hru a nedaleko vyrovnání bylo po hlavičce Šurala, který ovšem mířil jen do náruče Staňka. Plzeňskou výhru mohl pojistit střídající Ondrášek, proti němuž se zaskvěl Šustr. Brněnského gólmana nepřekonal ani Ba Loua.

Viktoria už tři body udržela a v lize porazila Brno posedmé za sebou. Venku v této sezoně nejvyšší soutěže zvítězila teprve potřetí, ale zároveň podruhé z posledních tří duelů. Brno neskórovalo už 334 minut. "Je to pro nás další prohra o gól, která hrozně moc mrzí. Body nesbíráme především v domácím prostředí, o to je to horší," podotkl Dostálek.

Kováče rozčílila opavská nešikovnost

Severočeši po čtyřech ligových zápasech vyhráli a vrátili se zpět na čtvrté místo tabulky. Opava nenavázala na minulé vítězství v Českých Budějovicích, po dvou kolech nebodovala a zůstala poslední.

"Jsme v těžším období. Nezvládli jsme hlavně Slovácko, navíc Opava byla posilněná vítězstvím v Budějovicích. Potřebovali jsme body, teď máme 14 dní pauzou, protože máme odložený zápas se Spartou," řekl při on-line tiskové konferenci jablonecký trenér Petr Rada.

Oběma týmům se do zahajovací jedenáctky vrátili kapitáni. V domácí sestavě nechyběl uzdravený Žídek, v hostující pak Hübschman. Opavští začali aktivně. Byl to právě kapitán Žídek, který se v úvodu dostal do zakončení, ale jablonecký gólman Hanuš míč po jeho střele chytil.

V 18. minutě po standardce Nešického číhali na zadní tyč Žídek s Březinou, ani jeden z nich ovšem na balon nedosáhl. V závěru vyrovnané první půle zahrozili i hosté. Hübschman nezakončoval z jednoduché pozice, ale balon po jeho střele skončil jen těsně nad břevnem.

"Jablonec první poločas neměl žádnou šanci, i když náš výkon nebyl podle představ. Nicméně jsme se dostali do šance, Žídek měl tutovou hlavičku, ale bohužel netrefil," litoval asistent trenéra Opavy Radoslav Kováč.

Krátce po změně stran mohli otevřít skóre domácí. K odraženému míči se dostal záložník Hellebrand, ovšem jeho prudkou ránu zblokovala jablonecká obrana.

Za chvíli udeřili na druhé straně Severočeši. V 51. minutě Podaný našel přesným centrem Doležala, kterému nechal spoustu prostoru Žídek, a jablonecký útočník hlavičkoval přesně k tyči. Připsal si první gól v jarní části sezony.

"Byla to docela těžká hlavička, jsem rád, že jsem to trefil tak k tyčce, že na to brankář nedosáhnul. Jsem rád, že jsem dnes pomohl týmu zase gólem. Ten gól jsem potřeboval. Doufám, že v tom budu pokračovat," uvedl Doležal.

Opavští krátce nato mohli srovnat. Míč po ráně od Smoly dorazil do prázdné brány střídající Dedič, jenže byl v ofsajdu a gól tak neplatil. Na druhé straně Fendrich zlikvidoval ránu Pleštila z ostrého úhlu.

Slezanům zřejmě nebylo souzeno skórovat. Po centru Kanii se v 73. minutě ke gólové hlavičce probil Smola, míč ještě před brankovou čárou dorazil do sítě Nešický, jenže z ofsajdové pozice.

"Po velmi dobré akci Smola hlavičkoval do brány, ale Nešický do toho nepochopitelně na brankové čáře sáhl a udělali jsme z toho ofsajd. To je na vysílání na Silvestra, tohle jsem dlouho neviděl," podotkl Kováč.

Jablonečtí už těsný náskok. Opava doma v lize popáté za sebou neskórovala. "Nepodařené výsledky na nás trochu ležely, ale přičítám to tomu, že jsme předtím hráli na horších terénech. Mám ohromnou radost, že jsme poprvé na jaře mohli hrát na takovémto skoro anglickém trávníku. Nikdo v lize lepší hřiště nemá, i já jsem měl chuť si zahrát," poznamenal Rada, který odkoučoval 400. utkání v české lize. "Zápas byl dnes hratelný, ale porazil nás Doležal," dodal Kováč.

21. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 68. Beauguel. Rozhodčí: Orel - Kříž, Vaňkát - Franěk (video). ŽK: Záhumenský - Čermák. Bez diváků.

Sestavy:

Brno: Šustr - Moravec (88. Endl), Hlavica, Šural, Záhumenský (77. Fila) - Sedlák, Bariš - Pachlopník (63. Štepanovský), Růsek, Přichystal (88. Šumbera) - Hladík (88. Texl). Trenér: Dostálek.

Plzeň: Staněk - Havel, Kaša, Brabec, Limberský - Čermák, Šulc (90.+1 Káčer), Bucha - Kayamba (60. Ba Loua), Beauguel (78. Ondrášek), Falta (90.+2 Mihálik). Trenér: Guľa.

SFC Opava - FK Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 51. Doležal. Rozhodčí: Machálek - Horák, Lakomý - Marek (video). ŽK: Tiéhi, Didiba - Podaný, Krob. Bez diváků.

Sestavy:

Opava: Fendrich - Březina (46. Kania), Kulhánek, Didiba - Mondek (83. Hrabina), Nešický, Tiéhi, Hellebrand (63. Řezníček), Žídek - Smola, Rataj (46. Dedič). Trenér: Skácel.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Hübschman - Pleštil (76. Haitl), Kratochvíl, Považanec, Podaný (69. R. Hrubý) - Doležal (83. Schranz). Trenér: Rada.