České Budějovice se po čtyřech letech se vracejí do ligy. Díky neskutečné jarní jízdě

Aktualizováno 8. 5. 2019 20:27
Fotbalisté Českých Budějovic se po čtyřech letech vracejí do nejvyšší soutěže.
České Budějovice po letech okusí nejvyšší soutěž.
České Budějovice po letech okusí nejvyšší soutěž. | Foto: ČTK

Jihočeši v 27. kole druhé ligy doma porazili po obratu Chrudim 3:1 a s předstihem si zajistili konečné první místo v tabulce, které jako jediné znamená přímý postup mezi elitu.

České Budějovice mají v čele tabulky druhé ligy tři kola před koncem nedostižný náskok 11 bodů před druhou Jihlavou, která remizovala v Prostějově 1:1. Jihočeši si od 14. kola této sezony připsali 13 výher a jedinou porážku. V nejvyšší soutěži se Dynamo naposledy představilo v sezoně 2014/15, kdy skončilo poslední a sestoupilo.

"Jaro byla neskutečná jízda. Nepamatuji si, že by se někdy Dynamu povedla taková série, kdy se vyhrálo 12 zápasů v řadě. Dnes to bylo těžké tím, že jsme věděli, že jsme blízko našeho cíle. Kluci byli nervózní, chyběla nám lehkost. Ale před hráči smekám, celou sezonu zvládli skvěle a jsem rád, že jsem součástí toho týmu," řekl novinářům českobudějovický trenér David Horejš.

Druhý a třetí tým tabulky si letos poprvé zahraje baráž o nejvyšší soutěž proti 14. a 15. celku z ligy. Jihlava má na druhém místě šestibodový náskok před třetím Brnem, další dva body zpět jsou čtvrtý Hradec Králové a páté Ústí nad Labem.

České Budějovice dnes potřebovaly k definitivě postupu získat více bodů než Jihlava v souběžně hraném utkání v Prostějově, což se jim zpočátku proti Chrudimi nedařilo. Nováček soutěže se v páté minutě po Čápově tečované střele ujal vedení a Dynamo se ve zbytku první půle trápilo.

Po pauze ale Jihočeši hrozbu druhé porážky za sebou odvrátili. Domácím sice kvůli čtyřem žlutým kartám chyběl nejlepší střelec soutěže Ledecký, gólově ho ale nahradil zkušený Táborský. Třiatřicetiletý ofenzivní záložník nejprve v 60. minutě srovnal a hned za dvě minuty zblízka otočil stav.

Pojistku pak v 89. minutě přidal Čavoš a domácí mohli začít s oslavami. Hráči se po zápase vydali na hlavní českobudějovické náměstí a absolvovali tradiční postupový rituál - koupání v tamní kašně.

Prostějov vedl nad Jihlavou od 40. minuty po Vošahlíkově proměněné penaltě. Bod zachránil Vysočině ve třetí minutě nastavení Šulc po obrovské chybě domácího gólmana Le Gianga, který si při rozehrávce předhodil míč na zem a hostující hráč ho o něj obral.

Ústí nad Labem se mohlo v případě výhry posunout na barážové třetí místo, v severočeském souboji ale překvapivě podlehlo Varnsdorfu 0:2. Zápas rozhodli svými brankami v závěrečné pětiminutovce Barac se Schönem a hosté se na šesté příčce přiblížili k třetímu Brnu na čtyři body.

Předposlední Táborsko zvítězilo v záchranářském souboji ve Znojmě 3:2 a soupeře bodově dotáhlo. Jihočeši navíc vyhráli oba vzájemné zápasy ligové sezony, což při rovnosti bodů v závěrečné tabulce rozhoduje. Hosté ve druhém utkání pod vedením nového trenéra Karla Musila poprvé zvítězili.

Poslední Žižkov v premiéře pod koučem Zdeňkem Haškem porazil Vítkovice 2:0 a na Táborsko a Znojmo ztrácí už jen tři body. Vítězný gól Viktorie vstřelil v 39. minutě z pokutového kopu Urbanec. Pojistku na druhém triumfu Pražanů z posledních tří duelů přidal v 85. minutě Mashike Sukisa.

Pardubice remizovaly s dvanáctým Sokolovem bez branek. Domácí nevyužili možnost přiblížit se na rozdíl čtyř bodů třetímu Brnu, před vlastními fanoušky aspoň neprohráli ani ve čtrnáctém ligovém duelu sezony. Naopak Baník venku nezvítězil pošesté za sebou.

Třinec vyhrál ve Vlašimi jasně 3:0. O plný bodový zisk Slezanů se postarali Janošík, Weber a Dedič.