Trápení fotbalistů Plzně pokračuje, doma prohráli se Zlínem

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Trenér Roman Pivarník udělal před úterní odvetou play off Ligy mistrů v sestavě hned několik změn.
Jednou z nich bylo zařazení krajního obránce Radima Řezníka do základní jedenáctky. Z ní naopak vypadla řada opor, mezi nimi i David Limberský.
Na hrotu pak Michala Ďuriše zastoupil Michael Krmenčík, který dosud plnil spíše roli žolíka. Tentokrát se však gólově neprosadil.
Dalším hráčem, který dostal při rotaci kádru prostor, byl Milan Petržela. Jeho dravé průniky ale už nejsou tak nebezpečné jako dříve.
20. 8. 2016 17:57
Viktoria Plzeň pokračuje v nepřesvědčivých výkonech v úvodu nového ročníku. Na domácí půdě nestačila ve 4. kole české nejvyšší soutěže na Zlín, který se po výhře 2:0 nad obhájcem titulu v neúplné tabulce vyšvihl s 10 body na čelo. Zvítězily také Karviná, Slovácko a Hradec Králové.

Plzeň - Pokud se chtěli fotbalisté Plzně v dnešním zápase proti Zlínu naladit na úterní odvetu play off Ligy mistrů proti Razgradu, příliš se jim to nepovedlo. V Doosan Areně totiž překvapivě prohráli 0:2 po brankách Tomáše Poznara a Dame Diopa. Zlín se tak s deseti body v tabulce minimálně do zítřka posouvá na první pozici.

Ševci v duelu čtvrtého kola Viktorii deptali protiútoky a uštědřili jí další ránu do sebevědomí. Na vlastním stadionu Plzeň ztratila potřetí za sebou poprvé od roku 2010, navíc utrpěla nejtěžší domácí prohru v první lize od března 2012, kdy padla 0:4 s Olomoucí.

"My se sem těšili, pro hráče je odměna hrát na takovém hřišti. Přijeli jsme předvést týmový výkon a to se povedlo. Spoléhali jsme, že budou brejkové situace a dvě z nich jsme využili, proto jsme vyhráli. Od hráčů tam bylo nasazení života, proto máme tři body," radoval se trenér Zlína Bohumil Páník.

Nehráli Ďuriš nebo Limberský, pozměněná sestava se trápila

Plzeň nastoupila v hodně pozměněné sestavě. Z fotbalistů, kteří hráli ve středu předkolo LM v Sofii, nastoupili jen Kozáčik, Hubník a Kovařík. A nesouhra byla na domácích hodně vidět.

Zlín naopak pokračoval ve velmi dobrých výkonech z úvodu sezony. Pozorně bránil, nepouštěl Plzeň do tlaku a sám hrozil nebezpečnými protiútoky. Ve 14. minutě střílel Holík a tečovaná rána skončila těsně vedle. O dvanáct minut později šel dokonce Jordan sám na Kozáčika, ale ten ho skvěle vychytal.

Ve 36. minutě už ale Zlín udeřil. Živulič táhl po levé straně přečíslení, našel ve vápně Poznara a ten trefil odkrytou branku. Plzeň se snažila o rychlou odpověď, Kučerovu ránu ale gólman Dostál vyrazil. A Kolářův pokus zablokovali zlínští obránci.

Do druhé půle nastoupila Plzeň mnohem aktivněji, zatlačila hosty, ale chybělo jí zakončení. Zlínští dobře blokovali střely a nepouštěli domácí do vyložených šancí. Jen Baránek po rohu hlavičkoval mimo a další roh mířící do branky vytáhl brankář Dostál.

Zlín měl stále více místa pro brejky a po jednom z nich pálil Holík těsně vedle. Další pokus už ale v 75. minutě vyšel. Vukadinovič utekl po pravé straně a přihrál na snadný gól pro Diopa. Výhra Fastavu mohla být ještě vyšší, kdyby Holík využil samostatný únik na Kozáčika, který ho však vychytal.

"Zejména první poločas byl z naší strany jeden velký omyl. Všude jsme byli pozdě, bez aktivity, nechtěli jsme míč, nebyla to naše hra. Ve druhé půli jsme Zlín zavřeli, ale bez šancí. Centrů i standardek tam bylo dost, ale bez zakončení. Hodně nepovedený zápas a každý hráč se nad sebou musí zamyslet. Fanouškům patří velká omluva, tohle nebyl výkon hodný Viktorie Plzeň," prohlásil plzeňský kapitán Roman Hubník.

Karviná znovu vyhrála

Po postupu z druhé ligy se dnes Karviná dočkala vůbec prvního domácího triumfu v historii nejvyšší soutěže. Vítězství 2:1 nad Duklou zařídili svými trefami po změně stran Pavel Dreksa a Petr Galuška. Pražané snížili až v nastaveném čase Markem Hanouskem.

Déle než půlhodiny zápas nic zajímavého nenabídl, až v závěrečných patnácti minutách prvního poločasu hosté zásluhou hbitého Beauguela několikrát rozpletli karvinskou defenzívu.

Domácí hráli vyloženě na brejky a jak plynul čas, jejich taktika byla stále účinnější. Osudová se hostům stala standardní situace z 56. minuty. Po rohovém kopu Budínského nezachytili náběh Dreksy, který se střemhlav vrhl po míči a v letu ho hlavou nechytatelně poslal k tyči.

Dukla tak v závěru musela "bušit do plných". Domácí se ale mohli spolehnout na Laštůvku, který vyřešil všechny ošemetné situace i nepříjemný pokus Hanouska. Střídající Galuška navíc po jednom z rychlých výpadů do otevřené obrany křížnou ranou k tyči přidal druhý gól.

Pražané už stačili jenom snížit. Hanousek úspěšně napřáhl z dvaceti metrů a připravil tak nejlepšího domácího hráče Laštůvku alespoň o čisté konto.

"Když máme více ze hry, dostaneme gól z rohu. Je strašně jednoduché nás porazit, takhle nemůžeme pokračovat," zhodnotil trápení Dukly Marek Hanousek.

Levý: S ligovým fotbalem to nemělo nic společného

Fotbalisté Slovácka se pod vedením nového kouče Stanislava Levého dočkali prvního ligového vítězství v sezoně. Ve čtvrtém kole na svém hřišti porazili Bohemians 1905 2:0 góly Milana Kerbra a Jaroslava Diviše z druhé půle.  Pražané ve třetím ze čtyř utkání nevstřelili gól a s jedním bodem zůstali v tabulce předposlední.

"Tato porážka se mi kouše hodně těžce. Přál bych si jednou takto vyhrát utkání, jak se to podařilo Slovácku," posteskl si trenér Bohemians Miroslav Koubek, který zároveň volal po nutném doplnění hráčského kádru.

Šancí měli Koubkovi svěřenci v prvním poločase více. Po čtvrt hodině hry aktivní středopolař "Klokanů" Luts vyhrál souboj s domácím obráncem Reinberkem a z jeho přihrávky Jindřišek trefil z vnější strany spojnici břevna a tyče. Štěstí stálo při Slovácku také ve 41. minutě. Haškův centr od brankové čáry chtěl odkopnout domácí stoper Rada, který trefil špatně míč a od vlastní branky jej zachránila jen tyčka.

Skóre se změnilo až ve druhém poločase. V 67. minutě zadáci Bohemians ztratili po odkopnutí míče na chvíli pozornost. Civič po rychlém autovém vhazování našel volného Kerbra, který lobem přes brankáře Budínského vstřelil gól.

I když v závěru hosté zvýšili svou aktivitu, vyrovnat se jim nepodařilo. Nejblíže ke gólu měl devět minut před koncem Hašek, který z vyložené šance vysoko překopl branku. Naopak v poslední minutě se dostal do brejku střídající Zajíc. Jeho střelu Budínský jen vyrazil jen k Divišovi a ten míč pohotově vrátil do sítě.

"Odvedli jsme nejhorší výkon v sezoně. Trápili jsme se. Silou vůle a morálkou jsme získali tři body a dosáhli na první vítězství. S ligovým fotbalem to ale nemělo nic společného," nebral si servítky trenér Slovácka Stanislav Levý.

Hradec poprvé uspěl v mladoboleslavském azylu

Fotbalisté Hradce Králové vyhráli ve čtvrtém ligovém kole nad Jihlavou 1:0 a získali tak první tři body v azylu v Mladé Boleslavi, kde hrají kvůli rekonstrukci svého stadionu. Utkání rozhodl ve 25. minutě obránce Tomáš Holeš. Východočeský nováček tak vůbec poprvé porazil Jihlavu, naopak tým z Vysočiny stále čeká na premiérovou výhru v ligové sezoně.

Rozhodující trefa přišla po rohovém kopu. Trubač rozehrál do vápna přesně na Holeše, který přetlačil svého obránce a nadvakrát dotlačil míč do sítě. Největší šanci na vyrovnání si Jihlava vypracovala před koncem prvního poločasu, Batioja však nastřelil jen gólmana Ottmara.

Do druhé půle vstoupili aktivněji hosté. Blízko k vyrovnání měli v 64. minutě, kdy v pokutovém území Ikauniekse vychytal Ottmar a Urdinov, který se dostal následně k balónu, před poloprázdnou brankou míč netrefil. Dvě vyložené šance si Jihlava připsala ještě v nastaveném čase, ovšem nejdříve tváří v tvář vychytal Harbu Ottmar a následně opět Harba branku přestřelil.

4. kolo ePojisteni.cz ligy - výsledky

Viktoria Plzeň - Fastav Zlín 0:2 (0:1)

Branky: 36. Poznar, 74. Diop. Rozhodčí: Nenadál - Nádvorník, Peřina. ŽK: Kopečný, Hnaníček (oba Zlín). Diváci: 9327.

Sestavy:

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Hubník, Řezník (79. Ďuriš) - Hořava, Kučera - Petržela, Kolář (71. Hromada), Kovařík - Krmenčík (64. Bakoš). Trenér: Pivarník.

Zlín: Dostál - Kopečný, Jugas, Hájek, Matejov - Vukadinovič (84. Bartolomeu), Živulič, Hnaníček (87. Janíček), Holík - Poznar, Jordan (63. Diop). Trenér: Páník.

MFK Karviná - Dukla Praha 2:1 (0:0)

Branky: 56. Dreksa, 85. Galuška - 90.+1. Hanousek. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Boček. ŽK: Holík - Olayinka, Štetina. Diváci: 4126.

Sestavy:

Karviná: Laštůvka - Holík, Dreksa, Hošek, Eismann - Šisler - Moravec (82. Galuška), Budínský (78. Okleštěk), Janečka, Zelený - Jurčo (90. Panák). Trenér: Weber.

Dukla: Hroššo - Kušnír, Štetina, Smejkal, Podaný - Hanousek, Považanec (67. Preisler), Tetour (81. Juroška) - Néstor (14. Čajič), Beauguel, Olayinka. Trenér: Šilhavý.

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 2:0 (0:0)

Branky: 67. Kerbr, 90. Diviš. Rozhodčí: Julínek - Myška, Pochylý. ŽK: Reinberk, Košút - Jirásek. Diváci: 3539.

Sestavy:

Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Košút, Šimko (66. Chvátal) - Šumulikoski, Daníček - Diviš, Ťok (46. Havlík), Civič - Kerbr (88. Zajíc). Trenér: Levý.

Bohemians: Budinský - Dostál, Krch, Šmíd, Hašek - Jindřišek (80. Mikuš), Hubínek - Jeslínek (46. Kuchta), Jirásek, Luts - Čížek. Trenér: Koubek.

FC Hradec Králové - Vysočina Jihlava 1:0 (1:0)

Branka: 25. Holeš. Rozhodčí: Královec - Blažej, Koval. ŽK: Mareš, Plašil - Urdinov. Diváci: 1146.

Sestavy:

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Plašil, Mudra - Martan (80. M. Černý), Trubač (62. Zorvan), Vlkanova (68. Schwarz), Mareš, Malinský - Žondra. Trenéři: Frimmel a Pilný.

Jihlava: Hanuš - Blaič, Krejčí, Rosa, Urdinov - Urblík, Štěpánek (77. Harba) - Batioja (61. Vaculík), Hronek, Ikaunieks - Rabušic (73. Dvořák). Trenér: Hipp.