Zlínu pomohl Nitův zkrat. Baník, Teplice i Jablonec se definitivně zachránily

21. 5. 2023 17:13
Zlín v zápase 3. kola nadstavby Fortuna:Ligy porazil Pardubice 2:1, vyhrál venku po 30 zápasech a na barážové příčky ztrácí už jen bod. Baník Ostrava vyhrál třetí z posledních čtyř kol a má jistou záchranu, stejně jako Teplice. Podobně je na tom Jablonec, který zdolal Zbrojovku Brno 1:0. První zápas souboje o sedmé místo vyhrál Liberec nad Hradcem Králové suverénně 4:0
Hráči Zlína se radují z gólu v zápase 3. kolo nadstavby Fortuna: Ligy v Pardubicích. | Foto: ČTK

Vyrovnaný zápas Jablonce s Brnem rozhodl v 28. minutě obránce Jan Král svým prvním gólem v dresu Severočechů. Jablonečtí v lize porazili Zbrojovku počtvrté za sebou, zvítězili po osmi kolech a ve skupině o záchranu jsou druzí za Ostravou.

Brněnský nováček nejvyšší soutěže počtvrté po sobě prohrál a neskóroval. Svěřenci trenéra Martina Haška mají už jen jednobodový náskok na poslední tým tabulky Zlín a minimálně baráži se nevyhnou.

O výhře domácího Baníku nad Teplicemi rozhodli ve druhé půli Ladislav Almási a Srdjan Plavšič, hosté dokázali snížit až těsně před koncem díky penaltě Daniela Trubače. Ostrava zvítězila ve třetím z posledních čtyř kol. "Skláři" nebodovali po pěti utkáních, v nadstavbové části zaváhali po dvou výhrách.

V prvním finále ligové nadstavbové skupiny Hradec Krílové nestačil na Liberec. Už během prvního poločasu o vítězi rozhodly dva góly Nigerijce Victora Olatunjiho a jeden Christiana Frýdka. V závěru dal svůj premiérový ligový gól řecký obránce Marios Purzitidis. Odveta se bude hrát příští pátek pod Ještědem a vítěz získá milion korun a v příští sezoně domácího poháru bude nasazen do 3. kola.

Zlín na východě Čech otočil

Pardubice poslal do vedení ve 25. minutě kapitán Pavel Černý, za 11 minut ale srovnal Filip Balaj a zlínský obrat dokonal v 86. minutě Antonín Fantiš premiérovou trefou v ročníku. Východočeši, kteří mají stejně bodů jako čtrnácté Brno, přišli o šanci dostihnout třinácté Teplice a zachránit se bez nutnosti hrát případnou baráž.

"Ševci" vyhráli venku v nejvyšší soutěži po 30 zápasech a poprvé od 28. srpna 2021 a duelu v Liberci. Dnešního soupeře zdolali podruhé v sezoně a oplatili mu únorovou porážku 1:2 ze stejného stadionu. Pardubice doma nebodovaly po předchozích dvou výhrách.

Pardubický trenér Kováč dal příležitost stejné zahajovací jedenáctce jako před týdnem při výhře 2:0 v Brně. Na druhé straně kouč Vrba udělal oproti porážce 1:2 v Teplicích dvě změny. S výjimkou karetních trestů vůbec poprvé od svého příchodu do klubu nenasadil do základní sestavy středního záložníka Hrubého. "Ševcům" znovu chyběl zraněný kapitán Procházka a nakonec i nejlepší střelec Kozák, jenž v sestavě dle zápisu původně figuroval. Na hrotu útoku ho nahradil Balaj.

Pardubice od úvodních minut udávaly tempo utkání. Černý v osmé minutě ve velké šanci minul bránu, domácí se ale dočkali ve 25. minutě. Pikul si narazil s Janoškem, ve střelecké pozici zachoval chladnou hlavu a ještě našel před odkrytou bránou Černého, který pohlednou kombinační akci bez problémů zakončil. Osmatřicetiletý kapitán dal pátý gól v ročníku, čímž si vytvořil nové sezonní maximum v nejvyšší soutěži.

Po půlhodině mohl zvýšit Janošek, jehož střelu na přední tyč vytáhl brankář Dostál na roh. O šest minut později tak udeřili z první vážnější akce hosté. Slončíkův jemný centr si našel na malém vápně Balaj a přesnou hlavičkou zapsal třetí trefu v aktuální ligové sezoně.

Do druhého poločasu vstoupili Východočeši ještě lépe než do toho úvodního a vytvářeli si jednu šanci za druhou. Nejhorší ofenziva soutěže nicméně potvrzovala, že se střílením gólů má problémy v průběhu celé sezony.

Pikulův technický obstřel lapil Dostál a zlínský brankář se blýskl i proti Černému, který ve skluzu dobře usměrnil Sychrův střílený centr. Takřka drtivá desetiminutovka nepřinesla domácím branku ani po Ichově nadějném tečovaném pokusu.

Na druhé straně zahrozil po sérii hlaviček Fantiš, Nita byl ale pozorný, stejně jako o chvíli později při Vukadinovičově ráně z voleje. Vynikající zápas odehrál polský záložník Pikul a korunovat ho mohl po hodině hry, kdy trefil střelou zpoza vápna tyč.

Zlín potřeboval vzhledem k situaci v tabulce zvítězit, nebezpečnější ale byli až do konce duelu domácí. V 74. minutě už se část pardubického stadionu radovala z gólu,

Janoškův pohotový pokus ale skončil jen v boční síti Dostálovy brány. Zlínský brankář udržel naděje svého týmu na záchranu i při dvojité šanci Helešice a Janoška.

V 86. minutě tak přišel nečekaný trest. Nita pouštěl Dramého přetažený centr do zámezí, nevšiml si ale zabíhajícího Fantiše, který z úhlu trefil hlavou odkrytou bránu. Hektický závěr už další gól nenabídl a Zlín zvítězil na hřišti Pardubic na pátý pokus poprvé v lize.

3. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o záchranu:

FK Pardubice - Trinity Zlín 1:2 (1:1)

Branky: 25. P. Černý - 36. Balaj, 86. Fantiš. Rozhodčí: D. Černý - Nádvorník, Hájek - Zelinka (video). ŽK: Pikul, Kováč (trenér) - Didiba, Kolář, Balaj. Diváci: 4420.

Pardubice: Nita - Icha (89. Tischler), Hranáč, Vlček, Chlumecký - Darmovzal - Sychra (70. Helešic), Hlavatý (89. Huf), Janošek, Pikul (81. Vacek) - P. Černý (70. Krobot). Trenér: Kováč.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Kolář, Bartošák (63. Reiter) - Didiba, Janetzký - Vukadinovič (79. Dramé), Slončík (63. Hrubý), Fantiš (90. Silný) - Balaj (90. Kovinič). Trenér: Vrba.

FK Jablonec - Zbrojovka Brno 1:0 (1:0)

Branka: 28. Král. Rozhodčí: Radina - Machač, Matoušek - Starý (video). ŽK: Štěpánek, Ikaunieks - Blecha. Diváci: 1554.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Král, D. Souček - Šulc, Hübschman (90. Heidenreich), Považanec, Polidar - Černák (76. Surzyn), Chramosta (81. Patrák) - Sejk (76. Ikaunieks). Trenér: Horejš.

Brno: Berkovec - Hrabina, Hlavica, Tijani (67. Fousek) - Nečas (46. Řezníček), Endl, Falta (68. Blecha), Texl, Koželuh (68. Matejov) - Hladík, Alli. Trenér: Hašek.

Baník Ostrava - FK Teplice 2:1 (0:0)

Branky: 56. Almási, 60. Plavšič - 89. Trubač z pen. Rozhodčí: Petřík - Mokrusch, Pečenka - Berka (video). ŽK: Kodad (Teplice). Diváci: 6195.

Ostrava: Letáček - Měkota, Bitri (79. Kuzmanovič), Pojezný - Juroška, Cadu (69. Buchta), Kaloč, Plavšič (90. P. Jaroň), Fleišman - Tijani, Almási (79. Mišković). Trenér: Hapal.

Teplice: Mucha - Chaloupek, Knapík (46. Dramé), Mičevič - Hyčka (32. Radosta), Kučera, Trubač, Jukl, Urbanec (60. Kodad) - Fila (72. Sy), Žák (60. Jásir). Trenér: Frťala.

Finále skupiny o umístění, úvodní utkání (hráno v Mladé Boleslavi):

FC Hradec Králové - Slovan Liberec 0:4 (0:3)

Branky: 20. a 45.+2 Olatunji, 29. Frýdek, 88. Purzitidis. Rozhodčí: Volek - Podaný, Bureš - Všetečka (video). ŽK: Kubala, Kučera, Čech, Leibl (všichni Hradec). Diváci: 950.

Hradec: Vízek - Klíma (46. Trusa), Čech, Leibl (83. Koubek) - Gabriel, Kodeš, Kučera, Ryneš (26. Novotný) - Rada (46. Čihák) - Kubala, Vašulín. Trenér: Hejkal.

Liberec: Bačkovský - Plechatý, Prebsl, Purzitidis - Ghali (71. Ndefe), Červ, Frýdek (81. Lexa), Varfolomejev (87. Polyák), Mikula - Olatunji (87. Rabušic), Tupta (71. Kozák). Trenér: Kozel.