Slavia vyplenila Liberec, Baník jako první uštědřil Klokanům domácí porážku

Aktualizováno 6. 12. 2019 21:39
Fotbalisté Slavie zvítězili v předehrávce 19. kola první ligy v Liberci jasně 3:0. Hráči Ostravy uspěli na hřišti Bohemians 1905, odkud si vezou výhru 2:0.

Obhájce titulu rozhodl už v úvodních 23 minutách, kdy se trefili Milan Škoda a Ibrahim Traoré. V závěru první půle neproměnil hostující Tomáš Souček penaltu, ale v 73. minutě přidal třetí gól Petr Ševčík.

Slávisté pokračují ve šňůře bez porážky

Pražané v nejvyšší soutěži neprohráli už 25 zápasů po sobě a vedou tabulku o 14 bodů před druhou Plzní, která má k dobru sobotní utkání na Slovácku. Slávisté se vítězně naladili na úterní poslední zápas skupiny Ligy mistrů v Dortmundu. Liberec prohrál třetí z posledních čtyř kol, doma nebodoval poprvé po šesti ligových zápasech a v neúplné tabulce zůstal devátý.

Liberec se musel obejít bez čtveřice Musa, Oscar, Baluta a Kuchta, která hostuje na severu Čech ze Slavie. Netradičně na pozici defenzivního záložníka nastoupil obránce Mikula.

Slavia začala lépe a v osmé minutě otevřela skóre. Olayinka na hranici ofsajdu převzal míč, přiťukl Stanciuovi a jeho centr z pravé strany uklidil hlavičkou do sítě Škoda. Hostující útočník navázal na gól z minulého kola a připsal si 92. branku v lize.

Ve 20. minutě mohl zvýšit Souček, kterého ale ve velké šanci vychytal Nguyen. Na druhé straně chyboval gólman Kolář a před vápnem jen s velkým štěstím zablokoval Malinského.

Ve 23. minutě hosté zvýšili. Po Olayinkově centru sklepl Škoda míč na Traorého a ten překonal Nguyena. Domácí přidali a deset minut před pauzou mohli snížit. Po Coufalově promáchnutí postupoval sám na branku Malinský, ale trefil jen gólmana Koláře.

Krátce nato měli slávisté ideální šanci zřejmě definitivně rozhodnout. Sudí Zelinka po zásahu videorozhodčího nařídil po zákroku Kačaraby na Bořila penaltu, kterou ale Souček kopl do středu branky, kde stál Nguyen. Reprezentační záložník jako druhý hráč v samostatné lize nedal za jednu sezonu tři pokutové kopy.

Hned po přestávce upadl po souboji s Takácsem ve vápně domácí Potočný, Zelinka ale penaltu pro Liberec neodpískal. Severočeši místy dostali v druhé půli favorita pod velký tlak, snižující gól však nedali. V největší šanci po Peškově střele za již překonaným Kolářem zaskočil Kúdela.

V 73. minutě Pražané definitivně rozhodli. Ševčík si narazil se Stanciuem, položil si Nguyena a proti svému bývalému klubu zamířil pod břevno. Liberci nebyl souzen ani jeden gól, Malinského dorážka v 89. minutě kvůli ofsajdu neplatila. Slavia v lize pošesté za sebou neinkasovala.

Baník slavil první triumf venku

O první venkovní výhru Baníku v nejvyšší soutěži po šesti zápasech se ve druhém poločase zasloužili Dame Diop a Nemanja Kuzmanovič. Klokani doma v devátém utkání ligové sezony poprvé prohráli a v neúplné tabulce jsou jedenáctí. Ostravský tým poskočil na čtvrtou příčku.

První větší příležitost si v páté minutě vypracoval Baník, jenže hlavička Jakuba Pokorného skončila vedle. Poté se v Ďolíčku dlouho nic zajímavého nedělo.

Domácí poprvé výrazněji zahrozili až po půl hodině hry, kdy Ugwuovo bodlo minulo branku. Poté si "Klokani" vypracovali sérii šancí. Hronkova střela trefila přímo brankáře Laštůvku. Následně Havel přihrál před branku Ugwuovi, který v pádu vystřelil a hostující kapitán Fleišman jeho pokus špičkou kopačky vychýlil na roh. Po něm zahrozil Hronek hlavičkou, kterou Laštůvka vytáhl na další roh.

Baník dal o sobě vědět až před koncem poločasu, kdy Jiráskovu střelu zpoza vápna vyrazil brankář Le Giang na roh.

Bohemians byli aktivnější i v úvodu druhého poločasu, ale skóre otevřeli Slezané. Kuzmanovič našel ve vápně Diopa, jenž přesně zakončil k tyči. Pražané doma inkasovali po 372 minutách.

Domácí však nedokázali Ostravu zatlačit a vypracovat si gólovou šanci. V 82. minutě si tak hosté pojistili vítězství. Jirásek přihrál volnému Fleišmanovi, který našel ve vápně Kuzmanoviče a srbský útočník přidal druhou trefu Baníku.

Ostrava porazila Bohemians v lize popáté za sebou. "Klokani" v Ďolíčku v nejvyšší soutěži prohráli poprvé od května a vyhráli jediné z posledních šesti utkání. Posledním týmem v aktuálním ligovém ročníku, který doma nenašel přemožitele, tak zůstala Slavia.

19. kolo první fotbalové ligy:

Bohemians Praha 1905 - Baník Ostrava 0:2 (0:0)

Branky: 57. Diop, 82. Kuzmanovič. Rozhodčí: Cieslar - Moláček, Vitner - Ardeleanu (video). ŽK: Fillo (Ostrava). Diváci: 4012.

Bohemians: Le Giang - Köstl, Hůlka, Krch - Havel, Vacek (58. Vacek), Jindřišek (79. Keita), Hronek, Podaný - Ugwu (88. Nečas), Vodháněl. Trenér: Klusáček.

Ostrava: Laštůvka - Fillo, J. Pokorný, Stronati, Fleišman - Reiter (66. Procházka), Jirásek, Hrubý, Granečný (51. De Azevedo) - Kuzmanovič, Diop (90. Šindelář). Trenér: Páník.

Slovan Liberec - Slavia Praha 0:3 (0:2)

Branky: 8. Škoda, 23. Traoré, 73. Ševčík. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Kotík - Berka (video). ŽK: Hybš, Potočný, Mikula, Čech (trenér brankářů), Karafiát, Fukala (všichni Liberec). Diváci: 5326.

Liberec: Nguyen - Fukala, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Mikula, Mara (79. Ju Kang-hjon) - Malinský (90. Gembický), Breite, Pešek (85. Dordič) - Potočný. Trenér: Hoftych.

Slavia: Kolář - Coufal, Takács, Kúdela, Bořil - Souček - Ševčík, Traoré (78. Provod), Stanciu, Olayinka (64. Masopust) - Škoda (70. Van Buren). Trenér: Trpišovský.