Slavia vydřela vítězství v Příbrami, Podještědské derby ovládl Liberec

Aktualizováno 2. 6. 2020 22:01
Vedoucí Slavia vyhrála v úterním duelu 27. kola první ligy v Příbrami 1:0, když o jejím vítězství rozhodl až v 82. minutě gólem Petar Musa.

Pražští obhájci titulu po koronavirové pauze i potřetí vyhráli a vedou neúplnou tabulku o 11 bodů před Plzní, která má k dobru středeční zápas v Ostravě. Příbram poprvé pod trenérem Pavlem Horváthem prohrála a na předposlední Opavu ztrácí bod.

V souboji o třetí místo vyhráli fotbalisté Liberce v Podještědském derby na hřišti Jablonce 1:0. V druhém podvečerním zápase Mladá Boleslav remizovala se Zlínem 1:1.

Příbram byla důstojným soupeřem

"Měli jsme ze soupeře respekt, je to dobře organizovaný tým, ale věřili jsme, že se naší kombinační hrou prosadíme. Je to pro nás ohromně cenné vítězství, po gólu Musy se mi hodně ulevilo," řekl na video tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Na souboj posledního s prvním v tabulce se dostali opět příbramští majitelé permanentek a ti sledovali, jak velké sebevědomí domácí nabrali sobotní výhrou 2:1 v Olomouci. V držení míče podle očekávání sice vládli slávisté, ale Středočeši nevypustili žádný souboj a jak byla možnost, snažili se vyslat vpřed rychlého Polidara, který dokázal hosty několikrát pozlobit.

Možnosti skórovat měli ale dříve slávisté, už v jedenácté minutě odraženým míčem trefil Stanciu tyč a zdálo se, že ligový lídr se rychle rozjede. Jenže šancí z jeho strany příliš nepřibývalo, do zahuštěné příbramské defenzivy se hosté dostávali složitě.

Nejnebezpečněji vypadaly jejich rychlé akce, které přišly ve chvíli, kdy se domácí vydali ve větším počtu do útoku, což ale nebylo příliš často. Nebezpečná byla pouze standardní situace, kterou musel odvracet hlavou Coufal.

Před poločasem dvakrát naznačil cestu za vedením slávistický Tecl, ale domácí drželi v poločase cenou remízu a krátce po změně stran naznačil Soldát, že by rádi sáhli i po výhře, ale příbramský záložník hlavou minul.

"O poločase jsme si říkali, že musíme pokračovat ve své hře, ale představoval bych si větší důraz. A chtěli jsme více zazlobit v ofenzivě, dvakrát jsme takové menší šance měli, byť jen po standardkách," konstatoval Horváth.

Po hodině hry se zdálo, že Pražané přece jen najdou častěji cestu přes příbramskou "vozovou hradbou", ale Traorého pokus uvnitř šestnáctky Melichar zlikvidoval. Hosté ale zvyšovali tlak, několikrát si říkali o penaltu, přicházely i přímé kopy a Stanciu z jednoho z nich opět trefil tyč.

"Byl to pro nás nervózní zápas, musím vyzdvihnout Příbram. Hrála velmi dobře, byla nám těžkým protivníkem," upozornil Trpišovský.

Osm minut před koncem stále se zvyšující červenobílý tlak vyvrcholil gólem, který po sérii důrazných soubojích uvnitř šestnáctky vstřelil střídající Musa přesnou raou. Chorvatský útočník dal desátý ligový gól v sezoně a zařadil se mezi šest nejlepších kanonýrů soutěže.

"Přišel jsem na hřiště, abych týmu pomohl a je důležité, že se to podařilo. Ale tím že to byl klíčový gól, tak mám radost o to větší," uvedl Musa.

Domácí se v závěru snažili riskantní hrou ještě vyrovnat, ale zkušenější hosté si už tři body pohlídali a Příbram v lize porazili poosmé za sebou.

Jablonec dál paběrkuje

Přímý souboj o třetí místo v tabulce rozhodl na severu Čech v 80. minutě Tomáš Malinský. Liberec v nejvyšší soutěži porazil soupeře poprvé po pěti zápasech a naplno bodoval v sedmi z posledních osmi kol. Jablonec naopak vyhrál jediný z posledních šesti ligových duelů a klesl na čtvrtou příčku o dva body za Slovan.

"Vzpomínám si na šesté kolo v Karviné. Před tím zápasem jsme měli čtyři porážky, a kdybychom prohráli, klesli bychom na poslední místo. Od té doby jsme začali stoupat v tabulce, nejdřív pomaleji, teď rychleji. Je to fantastické dostat se do špičky," řekl v nahrávce pro média liberecký trenér Pavel Hoftych.

Mladá Boleslav i Zlín nezvítězily ani ve třetím utkání po koronavirové pauze, Zlín dokonce jako jediný stále čeká na první jarní výhru. Obě branky padly v úvodním poločase. Ševci vedli po vlastním gólu Alexeje Tatajeva, remízu vybojoval Středočechům Lukáš Budínský. Boleslav zůstala osmá, Zlín čtrnáctý.

"Remíza je zasloužená. Po ostudě v Plzni jsme tady chtěli fanoušky potěšit vítězstvím. Na rozdíl od soboty nemám hráčům až tak co vytýkat," řekl na tiskové konferenci mladoboleslavský trenér Jozef Weber.

27. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 82. Musa. Rozhodčí: Pechanec - Hájek, Horák - Machálek (video). ŽK: Hilál, Hellebrand (oba Slavia). Bez diváků.

Příbram: Melichar - Kvída (68. Pazdera), Dramé, Kingue, Nový - Tregler, Soldát (83. Cmiljanovič) - Antwi (68. Škoda), Zorvan (75. Slepička), Rezek (83. Hájek) - Polidar. Trenér: Horváth.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Zima, Bořil - Traoré, Takács (69. Musa) - Masopust (59. Hellebrand), Stanciu (86. Frydrych), Provod - Tecl (86. Hilál). Trenér: Trpišovský.

FK Jablonec - Slovan Liberec 0:1 (0:0)

Branka: 80. Malinský. Rozhodčí: Rejžek - Kotalík, Pečenka - Orel (video). ŽK: Hübschman, Pilík - Karafiát, Zeman, Baluta, Rondič. Bez diváků.

Jablonec: Hrubý - Holík, Jugas (78. Jeřábek), Plechatý, Krob - Hübschman, Považanec (84. Chramosta) - Pleštil (61. Pilík), Matoušek (78. Hämäläinen), Sýkora - Doležal (78. Dočekal). Trenér: Rada.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Mikula - Hromada (80. Alibekov), Mara - Malinský, Baluta, Pešek (59. Zeman) - Kuchta (69. Rondič). Trenér: Hoftych.

FK Mladá Boleslav - Fastav Zlín 1:1 (1:1)

Branky: 24. Budínský - 21. vlastní Tatajev. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler. ŽK: Douděra, Túlio, Hubínek - Džafič, Conde. Bez diváků.

M. Boleslav: Stejskal - Křapka, Tatajev, Jakub Klíma, Zelený - Janošek (62. Krobot), Túlio (86. Hubínek) - Douděra (46. Mašek), Budínský, Ladra - Jiří Klíma (74. Wágner). Trenér: Weber.

Zlín: Dostál - Cedidla, Buchta, Simerský, Matejov (66. Bartošák) - Fantiš (66. Džafič), Hlinka (57. Conde), Jiráček, Čanturišvili - Janetzký (77. Azackij), Jawo (46. Poznar). Trenér: Páník.