Plzeň nedala penaltu, přesto vstoupila do ligy vítězně

21. 8. 2020 19:57
Fotbalisté Plzně vyhráli první zápas nové sezony Fortuna:Ligy. Obhájci titulu na svém hřišti porazili Opavu 3:1.
Jan Kovařík z Plzně a Josef Hnaníček z Opavy.
Jan Kovařík z Plzně a Josef Hnaníček z Opavy. | Foto: ČTK

Hosté šli sice poté, co Aleš Čermák nedal penaltu, zásluhou Helešice do vedení, ale ještě do konce první půle srovnal z další penalty Bucha. Před ní byl vyloučen opavský Matěj Hrabina.

O výsledku zápasu pak rozhodly góly. které dali střídající Jean-David Beauguel a Adriel Ba Loua. Kvůli dvěma případům koronaviru u Západočechů přitom nebylo do poslední chvíle jasné, zda se dnes předehrávka prvního kola uskuteční.

"Soupeř nás mohl potrestat, což by nás bolelo o mnoho víc. Vítězství je cenné, ale věci, které byly určitě mimo naší kontrolu, jsme měli lépe zpracovat a lépe s nimi naložit. Speciálně v prvním poločase," řekl plzeňský trenér Adrian Guľa na tiskové konferenci.

Testy u Plzně ve středu odhalily jednoho nakaženého hráče, při čtvrtečních kontrolních odběrech se nemoc covid-19 objevila také u člena širšího realizačního týmu, který byl stejně jako první nejmenovaný člověk izolován. Dnešní třetí kolo testů už další pozitivní případ neodhalilo a Viktoria tak díky čerstvému zmírnění karanténních pravidel pro sport mohla nastoupit.

"Když nás to trefilo, potom opakovaně a ještě se čekalo, bylo to vyrušující. Ale nechci, aby to pro nás byla berlička, že pro tyto věci jsme měli pomalejší první poločas," prohlásil Guľa.

Hosté si po 30 sekundách hry vytvořili obrovskou šanci. Brabcovu nepovedenou "malou domů" vystihnul Holík, položil si gólmana Hrušku a našel Texla, ten ale trefil pouze stopera Hejdu na brankové čáře.

Druhý tým minulého ligového ročníku se k první větší možnosti dostal až ve 37. minutě. Střídající obránce Rychlý zahrál v šestnáctce rukou, Čermák však z penalty napálil břevno.

"My jsme vstoupili dobře do utkání, hráli jsme aktivně a dostali se do brankové příležitosti. Potom jsme přežili zbytečnou penaltu, která byla po jasné ruce. Čermák ji neproměnil, tak jsme ještě dýchali," uvedl asistent opavského trenéra Radoslav Kováč.

Slezany ve 44. minutě poslal do překvapivého vedení Helešic, který zužitkoval Mondekův centr. Krátce poté ale Hrabina ve vápně podrazil unikajícího Kovaříka a rozhodčí Denev po přezkoumání situace na videu udělil opavskému obránci červenou kartu. Druhou plzeňskou penaltu proměnil těsně před pauzou Bucha.

"Po té brance ale hnedka přišla určitě ztráta koncentrace, dlouhý nákop za obranu - penalta plus červená karta. Tam se zápas zlomil, podle mého tohle rozhodlo," upozornil Kováč.

Plzeňští vstoupili dobře i do druhého poločasu. Hejdu sice zblízka vychytal Fendrich, ale dorážející Francouz Beauguel už v 55. minutě na hostujícího brankáře vyzrál.

Domácí měli nad oslabeným soupeřem převahu a sahali po třetí brance. Kopic ještě hlavou minul odkrytou branku, ale jeho náhradník Ba Loua krátce po příchodu na hřiště v 76. minutě zvýšil na 3:1 po Limberského přihrávce "šajtlí". O chvíli později letní posila z Karviné další velkou příležitost zahodila.

"Těší mě, že jsem udělal dobrý první dojem, což je vždycky důležité. Můj gól byl bonus, jsem rád za vítězství týmu," konstatoval křídelník z Pobřeží slonoviny Ba Loua. V závěru si vlastní branku málem dal Hejda, který zamířil do tyče.

Plzeňští v nejvyšší soutěži porazili Opavu popáté za sebou a doma vyhráli devátý soutěžní duel v řadě. Slezané naopak prodloužili čekání na venkovní ligové vítězství na 17 utkání.

1. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - SFC Opava 3:1 (1:1)

Branky: 45.+4 Bucha z pen., 55. Beauguel, 76. Ba Loua - 44. Helešic. Rozhodčí: Denev - Dobrovolný, Hock - Adam (video). ŽK: Mondek. ČK: 45.+3 Hrabina (oba Opava). Diváci: 2813 (limit 5102 osob na stadionu).

Plzeň: Hruška - Řezník (46. Havel), Hejda, Brabec, Limberský (83. Alvir) - Čermák, Kalvach, Bucha (83. Káčer) - Kopic (74. Ba Loua), Chorý (42. Beauguel), Kovařík. Trenér: Guľa.

Opava: Fendrich - Žídek, Hnaníček (30. Rychlý), Hrabina - Řezníček, Texl (46. Harazim) - Mondek (64. Juřena), Zavadil (64. Gorčica), Helešic - Dordič, Holík (74. Šcudla). Trenér: Skácel.