Přestřelku v Ostravě rozhodl Baroš, Plzeň udělala proti Karviné další krok k titulu

Aktualizováno 28. 4. 2018 22:10
Rozhodnutí v tradičně vypjatém zápase přišlo v 86. minutě. Baník od záchrany dělí už jen bod. Plzeň aspoň dočasně navýšila vedení.
Fotbalisté Baníku se porti Spartě radovali ze tří gólů.
Fotbalisté Baníku se porti Spartě radovali ze tří gólů. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Fotbalisté Baníku Ostrava udělali důležitý krok v boji o záchranu v nejvyšší soutěži, když  v sobotním zápase 26. kola zdolali  pražskou Spartu 3:2. Lídr tabulky Plzeň zvýšil svůj aktuální náskok na deset bodů, když ve večerním duelu zdolal Karvinou 2:0.

Viktoria vede tabulku o deset bodů před druhou Slavií, která má k dobru nedělní zápas se Slováckem. Západočeši se mohou stát mistry už za týden v Edenu. Třináctá Karviná nevyhrála poosmé za sebou a má pouze bodový náskok na předposlední Ostravu.

Góly Plzně zařídil Hořava

Západočeši začali očekávaným tlakem, do nebezpečného zakončení se však zpočátku příliš nedostávali. V 18. minutě po Čermákově akci stačil Hořavu před odkrytou brankou zablokovat Lingr.

Plzeň prolomila hostující obranu po půlhodině hry. Po Čermákově střele dorazil míč do sítě hlavou stoper Hubník, ale rozhodčí Berka gól neuznal kvůli domnělému ofsajdu.

Bakošův oblouček pak z brankové čáry vykopl bránící Janečka. Ve 39. minutě už se domácí mohli radovat. Kopic posunul míč na volného Hořavu a ten se zpoza šestnáctky trefil přesně k tyči.

Plzeňští začali i druhý poločas velkým náporem. Čermáka však vychytal brankář Le Giang, pokusy Zemana a Hořavy ze slibných pozic pak skončily nad břevnem.

Domácí dál kontrolovali hru, ale z úvodního vysokého tempa ubrali. Zápas na chvíli přerušil exhibicionista v "boratovských" plavkách, kterého na hřišti zpacifikovala ochranka.

Karvinští se v závěrečné čtvrthodince nadechli. Nejprve Panák hlavičkoval mimo a stejný hráč pak po další nebezpečné akci netrefil míč, načež se z domácích tribun ozval pískot.

Plzeň mohl v 83. minutě uklidnit náhradník Chorý, ale po rohu z voleje těsně minul branku. V první minutě nastavení domácí přece jenom přidali druhou branku, když Hořava v úniku přehodil Le Gianga. Záložník Viktorie tak zopakoval svůj výkon z předloňského vzájemného duelu, ve kterém doma rovněž dvěma trefami zařídil výhru 2:0.

Západočeský tým tak porazil Karvinou i ve čtvrtém prvoligovém utkání. Pokud v příštím kole Plzeň zvítězí v Edenu, stane se mistrem. V případě, že Slavia v neděli neporazí Slovácko, bude Viktorii stačit s červenobílými neprohrát.

Drama v Ostravě rozhodl Baroš

Baník ani jednou nedovolil Spartě vést a definitivně o jeho triumfu rozhodl v 86. minutě svým gólem kapitán Milan Baroš. Od čtvrté pozice je po první domácí výhře nad Letenskými od roku 2008  dělí už jen bod.

Ostravě chyběli kvůli karetnímu trestu zadáci Procházka s Pazderou, které nahradili Azackij a na kraji obrany Breda. Právě přes pravou stranu domácí defenzivy vedla Sparta úvodní nápor, z počáteční aktivity ale s výjimkou Stanciuovy střely z přímého kopu z úhlu nic nevytěžila a Baník brzy srovnal hru.

V 19. minutě poprvé výrazněji zahrozili Slezané a povedenou ránu Hrubého vyhlavičkoval na roh Šural. O tři minuty později už vyprodaný stadion ve Vítkovicích slavil. Na De Azevedův centr z přímého kopu si naběhl stoper Šindelář a pohotově z voleje napálil balon do horního rohu branky. Dal pátý gól v ligové kariéře.

Vedení vydrželo Baníku šest minut. Plavšič ve vápně upadl po Bredově zákroku a z nařízené penalty srovnal třetí brankou v české lize Kanga. Gólman Laštůvka sice vystihl směr střely, ale nedosáhl na ni.

Po přestávce musel trenér hostů Hapal stáhnout zraněného stopera Kayu a místo něj poslal na trávník Hovorku. Baník začal druhou půli aktivně a brzy znovu vedl. Po Štetinově zákroku na Baroše nařídil sudí v 50. minutě přímý kop těsně za vápnem a Hlinka přízemní střelou kolem prodloužené zdi překonal Nitu. Záložník Hlinka dal první ligový gól v ostravském dresu.

Domácím hráčům ale stejně jako v první půli vedení moc dlouho nevydrželo. Po další chybě v defenzivě šikovně prodloužil Šural míč na Kadlece a ten sám před Laštůvkou nezaváhal. Radoval se z jubilejního 50. gólu v české lize.

Hned za dvě minuty si mohli vzít Slezané náskok zpět, jenže Nita skvěle zneškodnil hlavičku Hrubého a dorážející Poznar mířil vedle. Na druhé straně vyrazil Laštůvka pokus střídajícího Ben Chaima.

Oba týmy potřebovaly zvítězit a tlačily se dopředu. V 77. minutě měl na noze vedení Baroš, zblízka ale v tísni překopl branku Sparty. Neprosadil se ani Fillo, který hlavou mířil nad. Přesto se nakonec domácí dočkali. De Azevedo v 86. minutě nacentroval do vápna a Baroš hlavou ukončil ligovou neporazitelnost Sparty, která nebodovala poprvé po deseti kolech.

26. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Sparta Praha 3:2 (1:1)

Branky: 22. Šindelář, 51. Hlinka, 86. Baroš - 28. Kanga z pen., 60. V. Kadlec. Rozhodčí: Marek - Pelikán, Horák. ŽK: Breda, Šindelář, Hlinka - Kulhánek, Štetina, Hovorka. Diváci: 15.020.

Ostrava: Laštůvka - Breda, Azackij, Šindelář, Fleišman (67. Granečný) - De Azevedo, Hrubý, Hlinka, Fillo - Baroš (90. Psyché), Poznar (71. Diop). Trenér: Páník.

Sparta: Nita - Zahustel, Kaya (46. Hovorka), Štetina, Frýdek - Kulhánek - V. Kadlec, Stanciu (59. Ben Chaim), Kanga, Plavšič (85. Vatajelu) - Šural. Trenér: Hapal.

Viktoria Plzeň - MFK Karviná 2:0 (1:0)

Branky: 39. a 90.+1 Hořava. Rozhodčí: Berka - Arnošt, Antoníček. Bez karet. Diváci: 9378.

Plzeň: Kozáčik - Havel, Hubník, Řezník, Kovařík - Hořava, Hrošovský - Zeman (82. Petržela), Čermák (90.+3 Ivanschitz), Kopic - Bakoš (55. Chorý). Trenér: Vrba.

Karviná: Le Giang - Štěrba, Dreksa, Janečka, Letič - Šisler (79. Wágner), Budínský - Štepanovský, Panák, Lingr (75. Kalabiška) - Voltr (59. Ramírez). Trenér: Mucha.