Slávisty pauza nezabrzdila, vyhráli v Boleslavi. Jablonec uspěl proti Zlínu v deseti

Aktualizováno 26. 5. 2020 21:57
Prvními čtyřmi zápasy začalo v úterý 25. kolo první fotbalové ligy, první kompletní po koronavirové pauze. Lídr tabulky ze Slavie oslavil v Mladé Boleslavi devatenáctý triumf v sezoně.

Fotbalisté vedoucí Slavie vstoupili do obnovené sezony první ligy po koronavirové pauze vítězstvím 1:0 v Mladé Boleslavi. Zápas 25. kola rozhodl ve 22. minutě Petr Ševčík. Obhájce titulu vyhrál na jaře teprve podruhé z pěti utkání a druhé Plzni odskočil na 11 bodů. Západočechy však čeká středeční duel na hřišti Sparty.

"Pro nás bylo hrozně důležité po té pauze získat tři body, abychom odskočili Plzni a dostali ji pod tlak, což jsme splnili. Spousta momentů byla hezkých, koukatelných, takže ten zápas hodnotím celkově pozitivně," řekl v nahrávce pro média brankář Slavie Ondřej Kolář.

Svůj 100. start v nejvyšší soutěži ozdobil 17. nulou v ligové sezoně, čímž vyrovnal rekord Zdeňka Jánoše z ročníku 1996/97 a Petra Čechy ze sezony 2001/02. "Samozřejmě je to strašně hezký pocit vyrovnat taková jména. Doufám, že v tom budeme pokračovat, je to práce celého týmu. Hrajeme zodpovědně dozadu, proto moc gólů nedostáváme. Hrozně si toho vážím," uvedl Kolář.

Testy daly zápasu zelenou

Mladá Boleslav a Slavia jsou jedinými kluby v lize, které mají v kádru hráče nakaženého novým typem koronaviru. Další testy však u obou týmů dopadly negativně, a tak nic nebránilo jejich vzájemnému zápasu.

Do něj za dohledu reprezentačního kouče Jaroslava Šilhavého a jeho asistenta Jiřího Chytrého vstoupili aktivněji slávisté, přestože neodehráli jediné přípravné utkání. Už v páté minutě si Tecl zaběhl za domácí obranu na Stanciuovu přihrávku, ale gólman Šeda odvrátil míč na roh.

Ve 22. minutě se už hosté prosadili. Bořil po straně vysunul volného Stanciua a rumunský záložník našel ve vápně Ševčíka, který hlavičkou do protipohybu nedal Šedovi šanci.

Týmy mohou vzhledem ke koronavirové krizi a nabitému programu dočasně využít novinku v podobě pěti střídání. Slávistický trenér Trpišovský, který odkoučoval 150. utkání v lize, udělal první změnu po necelé půlhodině, kdy zraněného Traorého nahradil Provod.

V závěru poločasu předložil Masopust balon Teclovi, kterého znovu vychytal Šeda. Vzápětí se na druhé straně dostal do šance Ladra, ale k nelibosti hrstky mladoboleslavských příznivců, kteří při limitu 300 osob a uzavřeném hledišti fandili za stadionem, trefil jen boční síť.

Po změně stran zakroutil Stanciu přímý kop k tyči, Šeda ho ale vytěsnil na roh. Poté přišel Kolářův nejvýraznější zákrok večera. Ladra si naběhl do šestnáctky na Túliův centr a z první vypálil, jenže slávistický gólman konečky prstů vyrazil balon nad břevno.

V 64. minutě odmítl navýšení náskoku slávistický kapitán Bořil, jenž zblízka zamířil mimo. Další přímý kop Stanciua skončil vedle a vzápětí Tecl tváří v tvář Šedovi ani ve své třetí šanci neuspěl.

Vršovický celek napravil předchozí dvě venkovní ligové porážky. Mladou Boleslav porazil v nejvyšší soutěži poosmé za sebou, z toho počtvrté po sobě na jejím hřišti. V pátém z posledních šesti vzájemných duelů v lize navíc slávisté neinkasovali.

"Kluci dnes předvedli skvělý výkon, nejen herní, ale i mentální. Oproti předcházejícím jarním zápasům jsme měli skvělou organizaci hry a všechno si to sedlo. Hrozně mě těší, že tam nebyl ani jeden slabší individuální výkon. Všichni hráči zahráli špičkově nebo velice dobře," prohlásil Trpišovský.

Mladá Boleslav naplno bodovala v jediném z posledních sedmi kol. "Slavia vyhrála zaslouženě, protože ve většině utkání byla fotbalovější, dynamičtější a rychlejší. V první půli jsem klukům vyčítal malou odvahu. Víme, že hrajeme proti lepšímu soupeři. Nemůže nás znervóznit, že víc drží balon. Mají kvalitní hráče, naopak my jsme odvahu v ofenzivě našli až ve druhé půli," konstatoval kouč Středočechů Jozef Weber.

Jablonci pomohl bývalý hráč Zlín

Jablonečtí fotbalisté v obnovené jarní ligové premiéře po koronavirové přestávce porazili Zlín 1:0. Úterní utkání rozhodl brankou v 31. minutě Libor Holík, někdejší hráč Ševců.

Severočeši vedení udrželi, přestože od 48. minuty dohrávali oslabeni po vyloučení Dominika Plechatého. V tabulce si pojistili třetí místo. Zlín v obnovené ligové premiéře pod trenérem Bohumilem Páníkem popáté za sebou v nejvyšší soutěži nezvítězil a zůstal čtrnáctý.

Poslední Příbram při prvoligovém debutu trenéra Pavla Horvátha vstoupili do obnovené sezony domácí remízou 0:0 s Ostravou. Středočeši prodloužili sérii bez výhry v nejvyšší soutěži na 18 utkání a už 481 minut nedali gól. Baník je v neúplné tabulce čtvrtý.

Hráči Slovácka remizovali s Olomoucí bez branek. Tým z Uherského Hradiště bodoval počtvrté za sebou a ve nejvyšší soutěži nedostal gól už 398 minut. Sigma potvrdila roli remízového "krále" ligy a připsala si už dvanáctý nerozhodný výsledek v této sezoně.

25. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha.0:1 (0:1)

Branka: 22. Ševčík. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Kotík - Adam (video). ŽK: Mazuch, Wágner - Stanciu. Bez diváků.

M. Boleslav: Šeda - Křapka, Jakub Klíma, Mazuch, Túlio - Hubínek, Janošek (77. Arroyo) - Ladra, Budínský, Fulnek (46. Wágner) - Jiří Klíma (69. An Če-čun). Trenér: Weber.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Zima, Bořil - Traoré (29. Provod), Holeš - Masopust (89. Frydrych), Stanciu, Ševčík (58. Takács) - Tecl (89. Musa). Trenér: Trpišovský.

FK Jablonec - Fastav Zlín 1:0 (1:0)

Branka: 31. Holík. Rozhodčí: Lerch - Šimáček, Ratajová. ŽK: Conde, Jiráček (oba Zlín). ČK: 48. Plechatý (Jablonec). Bez diváků.

Jablonec: Hrubý - Holík, Jugas, Plechatý, Krob - Hübschman - Pleštil (73. Kratochvíl), Matoušek (50. Jeřábek), Považanec (81. Chramosta), Sýkora - Dočekal (81. Pilík). Trenér: Rada.

Zlín: Dostál - Cedidla, Buchta, Simerský, Jiráček - Hlinka, Conde (59. Martínez) - Fantiš (59. Džafič), Janetzký (69. Jawo), Čanturišvili (86. Bartošák) - Poznar. Trenér: Páník.

1. FK Příbram - Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Marek - Vodrážka, Batík - Královec (video). ŽK: Kingue, Pazdera, Kříž - Buchta, Jirásek, Baroš. Bez diváků.

Příbram: Melichar - Kvída (46. Pazdera), Dramé, Kingue, Nový - Tregler (63. Soldát), Rezek - Antwi (76. Pinc), Zorvan (84. Kříž), Polidar - Slepička (63. Díl). Trenér: Horváth.

Ostrava: Laštůvka - Jánoš, Pokorný, Stronati, Fleišman - Jirásek, Kaloč - De Azevedo (63. Reiter), Kuzmanovič (70. Baroš), Buchta (63. Lalkovič) - O. Šašinka (82. Smola). Trenér: Kozel.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Klíma - Moláček, Caletka. ŽK: Hofmann, Daníček, Reinberk, Svědík (trenér) - Breite. Bez diváků.

Slovácko: Trmal - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Divíšek - Daníček, Havlík - Petržela (80. Zahustel), Sadílek, Navrátil (87. Kalabiška) - Jurečka (70. Zajíc). Trenér: Svědík.

Olomouc: Mandous - Sladký, Beneš, Jemelka, Vepřek - Hála (89. Greššák), Houska, Breite, Chytil (71. Zahradníček), Falta (71. Daněk) - Juliš (85. Yunis). Trenér: Radoslav Látal.