Mladá Boleslav doma poprvé prohrála, Dynamo se výhrou nad Karvinou vzdálilo dnu

27. 10. 2019 16:46
Fotbalisté třetí Mladé Boleslavi ve 14. kole první ligy podlehli Liberci 1:3 a v osmém domácím utkání v sezoně poprvé ztratili body. České Budějovice doma porazily v souboji dvou týmů ze spodní části tabulky Karvinou 3:0.
Radost fotbalistů Liberce.
Radost fotbalistů Liberce. | Foto: ČTK

O triumfu Slovanu rozhodli dvěma góly Petar Musa a z penalty Roman Potočný. Za Středočechy se prosadil taktéž z pokutového kopu Lukáš Budínský. Severočeši potvrdili, že na Mladou Boleslav umí, když ji v soutěži zdolali pošesté za sebou.

Liberec nastoupil do zápasu bez trenéra Pavla Hoftycha, který jako první kouč v lize nesměl být na lavičce kvůli čtyřem žlutým kartám. Jeho místo zaujal asistent Pavel Medynský.

V sedmé minutě nabil Matějovský na střelu Budínskému, který ale libereckou obranu neprostřelil. V 16. minutě si Komličenko ve vápně vyměnil míč s Jakubem Klímou, brankáře Nguyena však nepřekonal. O deset minut později Komličenkovu tvrdou střelu z šestnáctky vyrazil Nguyen na roh a vzápětí Bucha po Matějovského přihrávce přestřelil.

Neproměněné šance mohly domácí mrzet, protože po půl hodině hry z nenápadné akce Slovan udeřil. Mikula vyslal od postranní čáry přízemní přihrávku před branku, která doputovala až k přesně zakončujícímu Musovi.

"Zkraje prvního poločasu jsme se v utkání malinko hledali, než jsme si zvykli na způsob hry Boleslavi, z kterého ale neměla žádnou vyloženou šanci. Paradoxně jsme z jednoho protiútoku vstřelili branku, která byla hrozně důležitá, protože jsme to do poločasu zvládli," řekl na tiskové konferenci Medynský.

Hostům se výborně povedl vstup do druhého poločasu. Potočný přehodil Stejskala a Musa doklepl míč do prázdné branky.

Zkorigovat mohl Komličenko, jehož přímý kop vytěsnil mimo tři tyče Nguyen. Poté ruského kanonýra stáhl ve vápně Mikula a rozhodčí Rejžek odpískal penaltu, kterou v 55. minutě proměnil Budínský.

Jenže místo mladoboleslavského tlaku přišel pokutový kop i na druhé straně po faulu Buchy na Balutu. Odpovědnost na sebe vzal Potočný, jenž vrátil Severočechům dvougólový náskok. "Trochu ve mně hrklo, protože to (gólman) škrtl nohama. Kdyby nedali gól, asi bych kopal k tyči, ale chtěl jsem jít na jistotu," popsal svoji trefu Potočný.

Čtvrté trefě hostů byl blízko střídající Malinský, který však trefil tyč. Brankovou konstrukci orazítkoval chvíli poté i Baluta a další Malinského pokus vytáhl gólman Stejskal. Slovan v soutěži zvítězil po dvou zápasech.

"Udělali jsme všechno pro to, abychom vyhráli. Jsem velmi šťastný za tři body a své dva góly," uvedl jednadvacetiletý chorvatský útočník Musa.

"Kluci podali týmový výkon a důležitý byl gól na 3:1, který soupeře psychicky zlomil. Z morálního pohledu na to nedokázal zareagovat a ještě jsme tam měli několik příležitostí, nastřelili jsme tyčku a břevno. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," konstatoval Medynský.

Mladá Boleslav našla přemožitele v lize před vlastními diváky po deseti utkáních. Předcházející prohru si v dubnu připsala rovněž proti Liberci.

"Každá série jednou končí. Nejvíce, co zítra budu klukům vyčítat, je, že 60 minut bylo slušných a pak na nás padla rezignace, deka. Po třetí brance jsem neviděl na hřišti nikoho, kdo by věřil, že můžeme to utkání otočit, což mě dost mrzí, protože teď na podzim byly utkání, kdy jsme nepříznivý stav 0:2 dokázali zvrátit," prohlásil domácí kouč Jozef Weber, jehož svěřenci prohráli po dvou výhrách za sebou.

České Budějovice slaví potřetí v řadě

První vzájemný duel Českých Budějovic s Karvinou v nejvyšší soutěži rozhodl v úvodních 26 minutách svými premiérovými dvěma góly v lize Lukáš Havel, v 52. minutě přidal pojistku Ivan Schranz. Hosté dohrávali poslední půlhodinu bez vyloučeného Martina Bukaty.

Dynamo, jediný nováček soutěže, vyhrálo potřetí za sebou a poskočilo na jedenácté místo tabulky. Karviná vedená českobudějovickým rodákem a bývalým koučem Jihočechů Františkem Strakou naopak potřetí za sebou nebodovala a neskórovala a je čtrnáctá.

"Jsem moc rád, že se nám podařilo zvítězit, že jsme dokázali potvrdit cenné body z Olomouce. Moc si vážíme toho, že jsme vyhráli třikrát po sobě. Je to další povzbuzení do práce," řekl na tiskové konferenci českobudějovický trenér David Horejš.

Po opatrném začátku ve 20. minutě udeřili domácí. Rozhodčí Pechanec nařídil po souboji hostujícího brankáře Hrdličky s domácím Brandnerem penaltu a stoper Havel ji proměnil suverénně k opačné tyči, než kam skočil gólman. "Měnil jsem stranu. Čekal jsme do poslední chvíle, kam půjde brankář, a tak jsem to dal na druhou," uvedl Havel.

Vzápětí musel kvůli zranění střídat karvinský Dreksa, kterého nahradil Kouřil. Havel si jen šest minut po své první brance v lize připsal další. Po rohovém kopu vrátil míč na hranici malého vápna Schranz a domácí stoper jej hlavou doklepl do sítě.

Slezané měli velkou smůlu a chvíli nato museli podruhé nuceně střídat. Kouřil vydržel na trávníku jen něco před deset minut, než ho kvůli zranění musel zastoupit Čonka. Hosté pak přidali, ale nedařilo se jim v koncovce. Lingr v dobré pozici přestřelil branku veterána Drobného, který za Dynamo nastoupil podruhé po svém nedávném návratu.

"Vstoupili jsme do utkání dobře, individuální chyby nás ale srazily. I ta zranění nás hodila zpátky. Zažil jsem hodně, ale čtyři zranění hráči a jeden vyloučený, to je už hodně husté kafe," uvedl Straka.

Další komplikace pro Karvinou přišla v 51. minutě. Ndefe po souboji z první půle nemohl pokračovat a kouč Straka potřetí nuceně střídal. Za minutu Jihočeši definitivně rozhodli. Po Brandnerově brejku se dostal k míči Schranz a uklidil ho přesně k tyči. Slovenský útočník skóroval počtvrté za poslední tři kola.

Po necelé hodině hry šli hosté do deseti, když po zákroku na Brandnera dostal druhou žlutou Bukata. Čtvrtou branku mohl přidat Čolič, ale jeho střelu vyrazil Hrdlička. Slezané podtrhli svou smůlu v závěru, kdy kvůli zranění musel odstoupit také Ba Loua a hosté dohrávali v devíti.

"Karviná má dobré mužstvo. Venku to potvrzovala, ale my si šli pro výhru od první minuty. Rozdílové bylo trestání chyb. Povedl se nám vstup do druhého poločasu. Když jsme dali na tři nula, pak už jsme hru kontrolovali," konstatoval Horejš.

"Dynamo vyhrálo naprosto zaslouženě, bylo důraznější a efektivnější po našich katastrofických chybách. Do reprezentační přestávky jsme měli jednu z nejlepších obran, teď se nám to rozpadlo a máme skoro nejhorší. To nás trápí," uvedl Straka.

14. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Slovan Liberec 1:3 (0:1)

Branky: 55. Budínský z pen. - 30. a 48. Musa, 64. Potočný z pen. Rozhodčí: Rejžek - Pečenka, Vodrážka - Zelinka (video). ŽK: Fulnek, Budínský, Matějovský - Kačaraba, Oscar, Mara, Mikula, Pešek. Diváci: 3899.

Sestavy:

M. Boleslav: Stejskal - Jakub Klíma, Tatajev, Pudil, Fulnek (61. Jiří Klíma) - Budínský, Hubínek, Matějovský, Bucha (68. Túlio) - Mešanovič (76. Ladra), Komličenko. Trenér: Weber.

Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Oscar (90.+2 Alibekov), Mara - Pešek (72. Malinský), Baluta, Potočný - Musa (85. Kuchta). Trenér: Medynský.

Dynamo České Budějovice - MFK Karviná 3:0 (2:0)

Branky: 20. z pen. a 26. Havel, 52. Schranz. Rozhodčí: Pechanec - Váňa, Ratajová. ŽK: Ledecký - Bukata, Hrdlička. ČK: 59. Bukata. Diváci: 3871.

Sestavy:

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Havel, Sivok, Novák - Havelka (78. Čavoš) - Brandner (67. Táborský), Javorek, Schranz, Mršič (81. Ekpai) - Ledecký. Trenér: Horejš.

Karviná: Hrdlička - Ndefe (51. Janečka), Dreksa (21. Kouřil, 33. Čonka), Krivák, Rundič - Hanousek, Bukata - Moravec, Ba Loua, Lingr - Petráň. Trenér: Straka.