Sparta dala sporný gól, v závěru ale o výhru přišla. Plzeň v klidu porazila Baník

Aktualizováno 20. 10. 2019 20:03
Fotbalisté Plzně ve 13. kole první ligy doma porazili Ostravu 3:0 díky gólům Lukáše Hejdy, Michaela Krmenčíka a Tomáše Chorého z druhého poločasu. Pražská Sparta v Teplicích vedla po sporném gólu stopera Semiha Kayi, ovšem v samotném závěru inkasovala a odvezla si jen bod.
Trenér Sparty Václav Jílek.
Trenér Sparty Václav Jílek. | Foto: Milan Kammermayer

Viktoria na druhém místě tabulky dál ztrácí šest bodů na vedoucí Slavii, kterou přivítá za týden. Baník v nejvyšší soutěži venku počtvrté za sebou prohrál a zůstal čtvrtý.

Domácí od začátku Ostravu sevřeli a ve třetí minutě poprvé zahrozili. Krmenčík v šestnáctce přiklepl míč Kayambovi, kterého však zblízka vychytal Budinský. Jeho branku pak minul Krmenčík akrobatickým kopem.

Plzeňští kontrolovali hru a měli další slibné příležitosti. Procházka zamířil o kousek vedle, Budinský vytáhl Řezníkovu ránu a Limberský z dorážky trefil boční síť. Mezi tyče se poté opět netrefil aktivní Krmenčík.

Západočeši se poprvé dočkali branky na začátku druhé půle. Kalvach v 50. minutě nacentroval na Hlouška, jenž před brankou našel Hejdu a plzeňský stoper si připsal premiérový gól v ligové sezoně. Na druhé straně gólman Hruška zlikvidoval Kuzmanovičovu střelu, což byla asi největší ostravská šance v zápase.

V 60. minutě přidali domácí pojistku. Hloušek dalším přesným centrem vybídnul Krmenčíka, ten sice nejdřív hlavičkou trefil Budinského, ale z dorážky už se i s pomocí tyče prosadil. Pro reprezentačního útočníka to byl jubilejní 50. gól v nejvyšší soutěži.

Západočeši už nedovolili matně hrající Ostravě vůbec nic. Navíc v páté minutě nastavení uzavřel skóre střídající Chorý hlavičkou po rohovém kopu. Viktoria zvítězila pošesté z posledních sedmi kol a s Baníkem neprohrála v 19. ligovém utkání po sobě.

Sparta nezvítězila potřetí z posledních čtyř kol

Fotbalisté Sparty jen remizovali ve 13. kole první ligy v Teplicích 1:1. Pražané vedli od 68. minuty, kdy se poprvé v české nejvyšší soutěži trefil Semih Kaya, ale v předposlední minutě srovnal domácí Jakub Řezníček. Letenští nezvítězili ve třech z posledních čtyř kol a na sedmém místě tabulky mají stejně bodů jako osmé Teplice, které naopak v lize už sedm utkání neprohrály.

Teplice se podle očekávaní soustředily na defenzivu a rychlé výpady a v první půli více hrála Sparta. Úvodní šanci měl v osmé minutě Kozák, který pálil ve skrumáži mezi domácími stopery, ale brankář Grigar byl na místě.

Další možnosti měli hosté poté, co hlavičkovali Kaya a Lischka. Na druhé straně ve 22. minutě po centru zakončil Jakub Mareš, ale gólman Heča zasáhl. Do největší šance první půle se těsně před pauzou dostal po přiklepnutí od Kozáka osamocený Kanga, ale nejlepší střelec Sparty v sezoně selhal.

I druhý poločas začali lépe hosté. Hned po změně stran se po zaváhání domácí obrany dostal míč nečekaně ke Kozákovi, který jej už ale nedokázal dostat mezi tyče. Vzápětí se domácí dožadovali penalty za ruku Hložka, ale sudí Machálek po poradě s videorozhodčím pokutový kop nenařídil.

V 59. minutě mohly jít Teplice do vedení. Kodeš vyslal tvrdou ránu z 20 metrů, ale brankář Heča vytáhl skvělý zákrok a vytlačil míč na tyč. Dvě slibné pozice nastartovaly větší aktivitu severočeského celku, ale v té chvíli paradoxně dala vedoucí gól Sparta.

V 68. minutě se po centru Hložka dostal k dorážce turecký stoper Kaya a Shejbalovi se již nepodařilo z brankové čáry míč odvrátit. Domácí marně reklamovali předchozí údajný faul na gólmana Grigara.

Teplice reagovaly střídáním a hrou na větší riziko, což hosté málem využili osm minut před koncem po Frýdkově ráně, kterou ale domácí srazili na roh.

Severočeši byli blízko k vyrovnání tři minuty před koncem, ale Řezníček hlavou poslal míč ve slibné pozici mimo tyče. V 89. minutě se už domácí útočník dočkal. Po rohu nůžkami poslal balon směrem na bránu Vondrášek a Řezníček přetlačil nedůrazného Frýdka. Sparťané si ještě mohli vzít vedení zpět, ale střídající Tetteh už v nastavení sám před Grigarem selhal.

Bohemians pod novým trenérem vyhráli

Fotbalisté Bohemians 1905 zdolali ve 13. kole první ligy poslední Opavu 1:0 a v nejvyšší soutěži po čtyřech utkáních zvítězili. O triumfu "Klokanů" při obnovené premiéře trenéra Luďka Klusáčka rozhodl v 63. minutě Jan Vodháněl. Pražané v Ďolíčku neprohráli ani šesté ligové utkání v sezoně, naopak hosté už 11 kol po sobě nezvítězili.

Dvaapadesátiletý Klusáček, jenž kvůli neuspokojivým výsledkům nahradil odvoleného Martina Haška, vedl Bohemians už na jaře 2014, kdy s týmem vybojoval záchranu v nejvyšší soutěži.

"Asi jsme nebyli lepší, ale šťastnější. Splnili jsme cíl, který jsme měli, získat tři body. Věřím, že nám to pomůže do budoucna," řekl na tiskové konferenci Klusáček.

Fotbalisté Karviné ve 13. kole první ligy podlehli Slovácku 0:2 a ani na šestý pokus v této sezoně nejvyšší soutěže doma nevyhráli. Hosty poslal ve 26. minutě do vedení Tomáš Zajíc a pojistku přidal v 79. minutě střídající Jan Kalabiška. V té době už hrálo Slovácko devět minut bez vyloučeného Josefa Diviška. Tým z Uherského Hradiště podruhé za sebou zvítězil a na šestém místě tabulky má stejně bodů jako čtvrtá Ostrava. Karviná je třináctá.

Domácí nastoupili bez útočníka Petráně, který pykal za vyloučení na Spartě, zato se stoperem Dreksou, jenž se po dlouhodobém zranění doposud rozehrával za rezervu.

13. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 89. Řezníček - 69. Kaya. Rozhodčí: Machálek - Moláček, Caletka - Ardeleanu (video). ŽK: Čmovs, Vondrášek, Kodeš, J. Mareš, Hejkal (trenér) - Plavšič, Trávník. Diváci: 12.362.

Teplice: Grigar - Paradin (74. Žitný), Čmovš, Shejbal - Vondrášek, Kodeš (80. Vyhnal), Kučera, Moulis (90.+3 Royo), Hyčka - J. Mareš, Řezníček. Trenér: Hejkal.

Sparta: Heča - Sáček, Kaya, Lischka, Frýdek - Hložek, Hašek, Kanga, Trávník, Plavšič (78. Hanousek) - Kozák (62. Tetteh). Trenér: Jílek.

Bohemians Praha 1905 - SFC Opava 1:0 (0:0)

Branka: 63. Vodháněl. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch. ŽK: Pokorný - Hrabina, Juřena. Diváci: 5081.

Bohemians: Le Giang - Bartek, Hůlka, Pokorný, Podaný - Havel (87. Záviška), Jindřišek, Rada, Vodháněl (81. Schumacher) - Vaníček (89. Köstl) - Keita. Trenér: Klusáček.

Opava: Fendrich - Hrabina, Simerský, Svozil (85. Stáňa), Žídek - Jursa (79. Souček), Zavadil, Schaffartzik, Šulc, Zapalač (71. Juřena) - Dedič. Trenér: Grussmann.

Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 3:0 (0:0)

Branky: 50. Hejda, 60. Krmenčík, 90.+5 Chorý. Rozhodčí: Marek - Podaný, Kotalík - Adam (video). ŽK: Brabec, Řezník, Limberský - Kuzmanovič. Diváci: 10.088.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Brabec, Limberský - Kalvach, R. Procházka - Kopic (86. Mihálik), Kayamba (90.+2 Janošek), Hloušek - Krmenčík (82. Chorý). Trenér: Vrba.

Ostrava: Budinský - Fillo, Pokorný, Stronati, Fleišman - Reiter (76. Holzer), Jirásek (65. Granečný), Hrubý, Kuzmanovič - Diop, Smola. Trenér: Páník.

MFK Karviná - 1. FC Slovácko 0:2 (0:1)

Branky: 25. Zajíc, 79. Kalabiška. Rozhodčí: Rejžek - Blažej, Melichar. ŽK: Petkov, J. Šašinka, Lingr - Kadlec, O. Šašinka, Divíšek, Daníček. ČK: 70. Divíšek. Diváci: 3608.

Karviná: Hrdlička - Ndefe, Dreksa, Rundič, Čonka (81. Vukadinovič) - Smrž (46. Janečka), Hanousek - Ba Loua, Bukata, Lingr - Petkov (46. J. Šašinka). Trenér: Straka.

Slovácko: Trmal - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Divíšek - Havlík, Daníček - Petržela (72. Šimko), O. Šašinka (63. Kalabiška), Navrátil - Zajíc (87. Krejčí). Trenér: Svědík.