Plzeň je ligovým šampionem. S Hradcem nezaváhala, zatímco Slavii zabrzdil Baník

Plzeňská euforie: Limberský v kotli, Bílek létal vzduchem. Šádek opět zvedal prst
Viktoria Plzeň se trochu překvapivě už ve středu stala novým ligovým šampionem. Zvládla totiž porazit štiku nadstavby Hradec Králové 2:0, a protože Slavia jen remizovala v Ostravě 1:1, nemohou už být Západočeši předstiženi.
Adolf Šádek na rozdíl od zápasu se Slavií v Edenu tentokrát zvedal prst, za který ho jistě v novinách pranýřovat nebudou.
Hradci v zápase chyběli Adam Vlkanova a Jan Mejdr, kteří byli potrestáni za jednání o přestupu se Slavií. A bylo to znát, Plzeň měla v utkání navrch.
V kotli hostujících fanoušků povzbuzoval Viktoriány někdejší krajní bek David Limberský se ženou Lenkou.
Aktualizováno 11. 5. 2022 22:22
Plzeň se po čtyřech letech stala ligovým mistrem. Viktoria v předposledním čtvrtém kole nadstavby porazila nováčka z Hradce Králové v jeho domácím azylu v Mladé Boleslav 2:0 a po remíze Slavie v Ostravě 1:1 už nemůže přijít o první místo v tabulce. Před závěrečným zápasem mají Západočeši na čele soutěže již nedostižný čtyřbodový náskok. Viktoria slaví celkově šestý ligový titul ve své historii.

Pohár pro nového šampiona převezme Plzeň až v neděli po závěrečném domácím utkání s Ostravou.

"Myslím, že to, že jsme to vyhráli, je obrovské překvapení, protože v minulé sezoně jsme zachraňovali páté místo až v úplně posledním zápase. Když jsme vstupovali do tohohle ročníku, nikdo z nás a asi ani z veřejnosti si nemyslel, že Plzeň bude bojovat o titul a nakonec ho získá," řekl na tiskové konferenci trenér Viktorie Michal Bílek. "To, že jsme předčili Slavii, Spartu i ostatní týmy, je pro nás obrovské vyznamenání. Prohráli jsme jen dva zápasy. Jsem hrozně rád za kluky, odvedli fantastickou práci," dodal Bílek.

Západočeši si díky ligovému prvenství jako jediní zahrají v příští sezoně kvalifikaci Ligy mistrů, po snížení počtu českých účastníků v pohárech z pěti na čtyř totiž jedno místo v předkole prestižní soutěže pro tuzemské kluby ubylo.

Hradec nenasadil dvojici opor kapitána Vlkanovu s krajním bekem Mejdrem, kteří v minulých dnech bez svolení klubu jednali s pražskou Slavií. První jmenovaný navíc stejně nemohl nastoupit kvůli zranění.

"Oba hráči jsou zranění, Adam na dvou místech a Honza na duši. Byl vtažen do manipulací. Je to citlivý kluk, dostal se do situace, kdy hrát nemohl. Přejeme mu pěkný přestup, měl nabídku i z Plzně. Měl by to složité, byť mu dal klub pokutu, musel ho ochránit," řekl trenér "Votroků" Miroslav Koubek.

Plzni scházel potrestaný Bucha, jehož v záloze nahradil Čermák. Hosté měli v Mladé Boleslavi prakticky domácí prostředí, podpořit je přijelo zhruba tisíc fanoušků a v "kotli" byl i ještě nedávný hráč Viktorie Limberský.

Východočeši, kteří již mají jistotu konečného šestého místa, mohli hrát uvolněně a v úvodu proti favoritovi drželi krok. Viktoria výrazně zahrozila až po 18 minutách, kdy Mosquera z přímého kopu těsně minul.

Ve 20. minutě už hosté vedli. Domácí stoper Leibl odvrátil centr z pravé strany jen k Beauguelovi a ten z velkého úhlu napálil balon přesně pod břevno. Francouzský útočník dal 18. gól v ligovém ročníku a osamostatnil se v čele střelecké tabulky. Chvíli před pauzou mohl zvýšit Kalvach, jeho povedený pokus z úhlu z přímého kopu z brankové čáry vytáhl gólman Vízek.

Domácí hned v úvodu druhé půle museli střídat kvůli zranění stopera Leibla. Chvíli nato Plzeňští zvýšili. Vízek v 55. minutě ještě vytáhl hlavičku střídajícího Chorého, ale po Mosquerově dorážce už míči v cestě do sítě nezabránil. Kolumbijský křídelník si dal sedmým gólem v dodatečný dárek k nedělním 32. narozeninám.

"Votroci" se pak snažili o kontaktní branku, ale Západočeši pečlivě bránili a nepouštěli soupeře k ohrožení Staňkovy branky. Plzeňští přežili i sérii standardních situací v závěru, po které pálil Rada mimo, a v lize už 21 zápasů po sobě neprohráli. V nadstavbě potřetí zvítězili, naopak Hradec nenavázal na nečekaný triumf nad Slavií a remízu na Spartě.

"Snažili jsme se udělat, co jsme mohli. Musím mužstvo pochválit za aktivitu, za slušný výkon, bohužel jsme se nedostali tam, kde padají góly. Prvně jsme nedali v nadstavbě gól, protože se Viktorce gól těžko dává," uvedl Koubek, který s Viktorií v roce 2015 získal titul, následně ale v klubu po neúspěchu v kvalifikaci Ligy mistrů skončil.

Po závěrečném hvizdu Západočeši několik minut v hloučku před lavičkou čekali, zda Ostrava v oslabení udrží remízu se Slavií. Poté už hosté vyběhli směrem ke svým fanouškům a mohli s nimi začít slavit. "Když skončil náš zápas a čekali jsme, jestli Slavia nedá gól, bylo to strašně dlouhé. Pak propuklo obrovské nadšení, spousta z nás byla naměkko," prohlásil Bílek.

Slavia v Ostravě jen remizovala

Plzni k titulu dopomohla remíza Slavie, která hrála s Baníkem v Ostravě 1:1. Slávisté sice od páté minuty vedli brankou Yiry Sora, ještě do přestávky ale vyrovnal David Buchta. Baník odolal soupeři i ve dvacetiminutovém oslabení po vyloučení Davida Lischky.

"My o titul přišli už během sezony, teď už to byl spíše důsledek těch ztrát s Karvinou nebo s Hradcem, ale těch ztrát bylo více. Je to pro nás zklamání, chtěli jsme to alespoň dotáhnout, aby bylo v posledním kole o co hrát," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Zápas začal pro Ostravu špatně. Jen v úvodní pětiminutovce domácí vyprodukovali několik chyb ve středu hřiště a jedna byla potrestána gólem. Falta přišel o míč, Traoré rychle kolmou přihrávkou rozběhl Sora a bývalý útočník Ostravy dal technickou střelou k tyči první ligový gól v dresu Slavie, který z úcty k bývalému klubu neslavil.

"Hrát proti nim bylo jako hrát proti mým bratrům a kamarádům. Nemusím oslavovat, když proti nim dám gól, protože mi hodně pomohli a udělali ze mě hráče, kterým jsem dnes. Myslím, že si zaslouží respekt, nemusím slavit," citoval Sora web Slavie.

Slezané se ale postupně otřepali a vyrovnali obraz hry. Už ve 24. minutě dělilo od vyrovnání Klímu několik centimetrů, ale po jeho hlavičce po rohu zachránilo hosty břevno. Podobná situace vynesla šanci i Almásimu, který ale hlavičkou minul. Do třetice už však domácí měli přesnou mušku. Fleišmanův centr z levé strany nedokázal odvrátit Ousu, balon propadl k Buchtovi a ten z voleje překonal Mandouse.

Chtěli jsme výše napadat a to byl klíč k úspěchu. Bylo vidět, že kluci měli odvahu a chtěli hrát fotbal. To byl i náš cíl a směr, se kterým jsme do toho šli. A vyplatilo se nám to," uvedl domácí kouč Tomáš Galásek.

Ostrava se po vyrovnávací trefě vypjala k heroickému výkonu a hráči se před neúnavně povzbuzujícím stadionem předháněli v bojovnosti. Slavia neměla protizbraň, jen kontrola míče na útočné polovině k ničemu nevedla.

Naopak domácí v 55. minutě znovu zahrozili, ale Klímovi ve slibné pozici sklouzl míč a zakončení mu nevyšlo.

Dvacet minut před koncem Baník přečkal kritickou situaci. Hlavní sudí Hocek po konzultaci s videorozhodčím ocenil zákrok Lischky na pronikajícího Sora červenou kartou, ale přímý kop z hranice velkého vápna napálil Holeš bombou jen do břevna.

Slavia v přesilovce pokračovala v územní převaze, jenže bez vyložených šancí. Vytrvale bojující Ostrava nevystavila Laštůvku žádnému gólovému ohrožení a oslabení přečkala bez úhony. Při závěrečné loterii se do vápna Ostravy vydal i brankář Mandous, ale hostům už to nic platné nebylo.

"Po vyloučení se Baník zatáhl, bránil trochu níž. My měli nějaké náznaky, dvě tři zajímavé situace, ale ty jsme nedotáhli a je to zasloužená remíza," dodal Trpišovský, jehož tým v nadstavbě vyhrál jediný ze čtyř duelů.

Dočkal se loučil s Letnou porážkou

Sparta ve středu podlehla na Letné Slovácku 1:2. Pražané nevyhráli v nejvyšší soutěži třetí zápas po sobě a čtvrtý z posledních pěti. Na Letné v lize prohráli poprvé od loňského ledna po 25 zápasech. Týmy se znovu utkají za týden ve finále domácího poháru na hřišti Slovácka. V původním termínu minulou středu se kvůli nezpůsobilému terénu nehrálo.

Spartu po pondělním odvolání kouče Pavla Vrby povede do konce sezony její bývalý hráč Michal Horňák, který už A-tým krátce trénoval před třemi lety. Pražané se před úvodním výkopem rozloučili s kapitánem Dočkalem, který po finále domácího poháru ukončí kariéru. Na Letné dnes odehrál poslední zápas, v neděli jeho tým čeká derby na hřišti městského rivala Slavie.

Ligový debut si v dresu Pražanů připsal osmnáctiletý stoper Vydra, poprvé v základní sestavě v nejvyšší soutěži nastoupil jeho o rok starší spoluhráč a krajní bek Suchomel.

Utkání už se hrálo pouze z povinnosti, Sparta skončí jistě třetí a Slovácko čtvrté. Už po minutě si na Havlíkův centr naběhl Kalabiška, jenže z výhodné pozice ve vápně hlavou přestřelil.

Následovala nezáživná pasáž, kterou přerušila až situace po půlhodině hry. Šimko ve snaze o odkop v šestnáctce uklouzl, Dočkal přes něj přepadl a rozhodčí Křepský nařídil penaltu. Na starost si ji vzal tradiční exekutor Hancko, jenž poslal Borka na opačnou stranu.

V závěru poločasu Jurečka sklepl míč na Vechetu, který zpoza vápna vypálil vedle. Na druhé straně Haraslínův obstřel skončil vedle.

Devět minut po přestávce hosté srovnali. Kalabiška přistrčil míč Holzerovi a ten se ranou pod břevno nemýlil. Bývalý sparťan zaznamenal pátý gól v ligové sezoně.

Po hodině hry vystřídal Dočkala za ovací vestoje Hložek. Možná i pro něho šlo o poslední soutěžní zápas na Letné v dresu Sparty, jelikož se spekuluje o jeho letním přestupu do zahraničí.

V 72. minutě hlavičkoval Hložek po rohu vedle, vzápětí na druhé straně Heča vychytal Vechetu. Domácí brankář poté zneškodnil i Havlíkovu střelu z vápna.

Záložník Slovácka se však o chvíli později prosadil, když z rohu vápna povedenou ranou otočil skóre. Havlík se zapsal mezi střelce potřetí v tomto ročníku nejvyšší soutěže. V závěru Hložek zpoza vápna zamířil mimo tři tyče.

Slovácko se ideálně naladilo na vzájemné pohárové finále, na Spartě zvítězilo teprve podruhé z 21. ligových duelů. Tým z Uherského Hradiště vyhrál venku v nejvyšší soutěži po sérii tří porážek.

4. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

FC Hradec Králové - Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 20. Beauguel, 55. Mosquera. Rozhodčí: Berka - Kříž, Váňa - Kocourek (video). ŽK: Kalvach, Chorý, Trusa (všichni Plzeň). Diváci: 3294.

Sestavy:

Hradec: Vízek - Klíma, Král, Leibl (51. Soukeník) - Harazim (46. Čech), Rada, Kodeš, Kučera, Novotný - Rybička (68. Prekop), Kubala. Trenér: Koubek.

Plzeň: Staněk - Řezník, Santos, Hejda, Havel - Čermák (67. Pernica), Kalvach - Kopic, Sýkora (54. Chorý), Mosquera (79. Holík) - Beauguel (79. Trusa). Trenér: Bílek.

Baník Ostrava - Slavia Praha 1:1 (1:1)

Branky: 32. Buchta - 5. Sor. Rozhodčí: Hocek - Nádvorník, Antoníček - Franěk (video). ŽK: Kaloč, Pokorný, Almási, Ndefe, Laštůvka - Hromada, Holeš. ČK: 69. Lischka (Ostrava). Diváci: 8728.

Sestavy:

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Pokorný, Lischka, Fleišman - Jaroň (83. Boula), Kaloč, Falta, Klíma (77. Chlumecký), Buchta (77. Smékal) - Almási (90. Kuzmanovič). Trenér: Galásek.

Slavia: Mandous - Kačaraba (74. Tecl), Ousou, Kúdela (21. Talovierov), Plavšič (61. Samek) - Hromada (46. Oscar), Holeš - Ševčík, Traoré, Lingr (74. Fila) - Sor. Trenér: Trpišovský.

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 1:2 (1:0)

Branky: 31. Hancko z pen. - 54. Holzer, 81. Havlík. Rozhodčí: Křepský - Pečenka, Machač - Orel (video). ŽK: Höjer - Šimko, Vecheta. Diváci: 7093.

Sestavy:

Sparta: Heča - Suchomel, Vydra, Hancko (46. Vitík), Höjer - Pešek (66. Ryneš), Souček, Karabec, Dočkal (60. Hložek), Haraslín (66. Čvančara) - Minčev (82. Sáček). Trenér: Horňák.

Slovácko: Borek - Tomič, Kadlec, Šimko (46. Daníček), Kalabiška - Kohút (63. Sadílek), Ljovin, Havlík, Holzer (83. Divíšek) - Vecheta (73. Cicilia), Jurečka (64. Juroška). Trenér: Svědík.

před 15 minutami

Evropská komise žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií

Evropská komise ve čtvrtek zažalovala Česko a další čtyři země Evropské unie za to, že nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání přijatá v roce 2018. Komise požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty, neboť české orgány nezapracovaly obsah směrnice do vnitrostátního práva. Směrnice má podle unijní exekutivy mimo jiné zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost obsahu televizního vysílání či rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové videokanály. Žaloby se týkají také Slovenska, Irska, Rumunska a Španělska.

před 32 minutami

Izraelská vojenská policie nezahájí vyšetřování smrti zastřelené reportérky Al-Džazíry

Izraelská vojenská policie nebude vyšetřovat smrt reportérky stanice Al-Džazíra, která přišla o život minulý týden při izraelské razii na palestinském Západním břehu Jordánu. Stříleli při ní Izraeli i Palestinci, ale není jasné, čí střela Šírín abú Aklahovou zasáhla. Podle nové zprávy deníku Haarec vojenská prokurátorka dospěla k závěru, že v případu není podezření na spáchání trestného činu.

Armáda podle izraelských médií incident stále vyšetřuje, ale nikoli právními kanály. Z předběžného vyšetřování vyplývá, že ženu mohla 11. května zasáhnout náhodná palestinská palba i izraelský voják.

Podle Haarecu palestinská samospráva, která armádu obvinila z vraždy abú Aklahové, odmítla nechat provést pitvu a předat náboj vyjmutý z novinářčina těla k balistické zkoušce. Konečné rozhodnutí o viníkovi proto nelze učinit.