Plzeň i Sparta si zastřílely. Chorý skolil Zbrojovku, čtyři góly dostalo i Slovácko

Aktualizováno 9. 11. 2022 22:53
Viktoria Plzeň v dohrávaném utkání 4. kola Fortuna:Ligy porazila i díky dvěma brankám Tomáše Chorého Zbrojovku Brno 4:0. Stejným výsledkem porazila v další dohrávce Sparta Slovácko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Obhájci titulu se po sobotní porážce 0:1 právě se Spartou vrátili na vítěznou vlnu a v nejvyšší soutěži zdolali Zbrojovku poosmé za sebou. Brňané nebodovali podruhé po sobě a zůstali osmí.

Utkání se v původním srpnovém termínu neuskutečnilo, protože Plzeň požádala o přeložení kvůli dvojzápasu závěrečného play off o postup do Ligy mistrů s Karabachem.

"Samozřejmě jsme spokojeni, jak jsme zareagovali (na porážku se Spartou), jak jsme utkání zvládli herně i výsledkově," řekl na tiskové konferenci Bílek. Jeho tým zakončí podzimní část sezony nedělním duelem s posledními Pardubicemi.

"V zápase byly pasáže, kdy jsme se prezentovali zajímavým herním pojetím a kombinačním fotbalem, ale výkon jsme znehodnotili chybami v defenzivě, proto si odvážíme výsledek 0:4," uvedl kouč hostů Richard Dostálek.

Brněnský obránce Endl si v sedmé minutě málem dal vlastní gól, ale brankář Šiman, který je plzeňským odchovancem, míč reflexivně vyrazil. Domácí stupňovali tlak. Jirka z dálky o kousek minul, Šiman poté vyrazil ránu Chorého a útočník Viktorie sám před brankou Zbrojovky hlavičkoval nad břevno.

Plzeňští se dočkali ve 24. minutě. Chybující Šural zpětnou hlavičkou našel Vlkanovu a ten propálil Šimana. Reprezentační záložník v lize skóroval v dresu Západočechů poprvé. V této sezoně nejvyšší soutěže Vlkanova kuriózně vstřelil obě své branky ve čtvrtém kole. V srpnu ještě bývalému týmu Hradci Králové pomohl k výhře 2:1 nad Bohemians 1905.

"Vyloženě jsem šel, že to bude hlavou dávat gólmanovi, protože většinou to tak obránci řeší. Šel jsem tam jenom na blind a doufal, že to dá trošku hůř. Nakonec jsem udělal dobře a jsem rád, že jsem to dal," řekl Vlkanova. "Balon musí být natolik bezpečný pro brankáře jako malá domů, nebo musí letět na tribunu. Je to o rozhodnutí hráče, my se bohužel před prvními góly rozhodli špatně," litoval Dostálek.

Západočeši do konce poločasu další branky nepřidali, protože Bucha, Chorý i Mosquera mířili nepřesně. Těsně před pauzou mohl z ojedinělé akce Brna vyrovnat Řezníček, ale 11. ligový gól v sezoně si proti bývalému mužstvu nepřipsal. Nejlepšího střelce soutěže vychytal gólman Staněk.

Hosté začali nadějně i druhý poločas, přesto v 53. minutě znovu inkasovali. Míč po Mosquerově centr posunul Granečný hlavou jen k Chorému a ten přehodil vyběhnutého Šimana.

Po hodině hry měli Západočeši další šance, jenže Šiman zneškodnil Jirkovu ránu, Pernicovu hlavičku po rohovém kopu i Mosquerovu střelu. Na druhé straně v dobré pozici zaváhal střídající Alli a přestřelil.

Úřadující mistři pokračovali v dominanci. Endl v šestnáctce fauloval Mosqueru a pokutový kop v 79. minutě suverénně proměnil Chorý. Nejlepší plzeňský střelec, jenž čelí kritice za neodpískaný úder hlavou do obličeje sparťana Sörensena, si polepšil na devět branek v ligovém ročníku.

"Nebylo to pro něj jednoduché, protože se o situaci se Spartou hodně psalo a řešilo se to. Zvládl utkání výborně. Dneska byl velmi dobrý. Nejenom, že dal dvě branky, ale odvedl i velké penzum práce," řekl Bílek k Chorému.

Debakl Zbrojovky dokonal v 89. minutě střídající Bassey výstavní dalekonosnou střelou. Nigerijský útočník se dočkal premiérové soutěžní trefy za Plzeň. Viktoria doma v lize porazila Brno pošesté za sebou. Zbrojovka po návratu mezi elitu prohrála 0:4 také se Slavií a Spartou. "Kvalita Plzně, Slavie i Sparty je někde jinde než ta naše," podotkl Dostálek.

Sparta smetla Slovácko

Letenští po vítězství nad Plzní nezaváhala ani v dohrávce se Slováckem, které doma porazili 4:0. Pražané ztrácejí na vedoucí Viktorii devět bodů, o čtyři méně pak na městského rivala Slavii.

O triumfu v repríze květnového finále domácího poháru, které vyhrál tým z Uherského Hradiště, rozhodli Letenští už v prvním poločase. Nejprve se prosadil Lukáš Sadílek a po něm Tomáš Čvančara. Ve druhé půli se mezi střelce zapsali Lukáš Haraslín a střídající Adam Karabec. Sparta bodovala ve 13 z posledních 14 kol.

"Hráči se od derby (prohra 0:4 na Slavii) zlepšili v mnoha ohledech. Zvýšily na sebe nároky, bylo to tak v posledních dvou zápasech. Je to velký krok vpřed. Mám radost z takového pokroku. Jestli to byl náš nejlepší výkon, je těžké říct. V Plzni to taky bylo dobré, jen o něco defenzivnější," řekl na tiskové konferenci dánský trenér Sparty Brian Priske.

Slovácko prohrálo v lize po dvou výhrách a je desáté. V nejvyšší soutěži si připsalo nejvyšší debakl od července 2019, kdy prohrálo v Jablonci 0:6.

"Jestli nevyhráváte se Spartou osobní souboje, jste všude pozdě, není tam mentální nastavení a touha zápas zvládnout daleko líp a máte takový začátek, nemůžete pomýšlet na úspěch. Z výkonu mužstva jsem strašně zklamaný," prohlásil trenér hostů Martin Svědík.

Zápas se v původním termínu na konci října neuskutečnil, protože Slovácko kvůli mlze hrálo v Evropské konferenční lize s Kolínem nad Rýnem o den později.

V deváté minutě si na Kadlecův centr naběhl na zadní tyč Hofmann, jenže sparťanský gólman Kovář si s jeho zakončením bez problému poradil. Z protiútoku naopak skórovali domácí. Haraslín posunul hlavou míč na Sadílka a ten v pádu ve vápně překonal Nguyena. Šestadvacetiletý záložník se z třetího ligového gólu v sezoně neradoval, jelikož právě ze Slovácka zamířil v létě na Letnou.

V další šanci hostů se ocitl znovu Hofmann po špatném výběhu Kováře, ale ze značky pokutového kopu přestřelil.

O chvíli později bylo utkání na pět minut přerušeno, jelikož příznivci z domácího "kotle" naházeli na hrací plochu několik světlic a dělbuchů a dožadovali se demise klubového vedení. Zbytek stadionu chování této části příznivců důrazně odsoudil. S neukázněnými diváky si šli promluvit trenér Sparty Priske a zraněný kapitán Ladislav Krejčí mladší. Po znovuzahájení zápasu se "kotel" postupně vyprázdnil. "Neměl jsem strach. Nepodělím se s vámi o to, co jsem jim řekl," podotkl Priske.

Po půlhodině hry přidali Pražané druhý zásah. Zelený našel dlouhým nákopem Čvančaru, ten přetlačil bývalého sparťana Kadlece a zvýšil na 2:0. Člen reprezentační jednadvacítky vstřelil pátý gól v ročníku nejvyšší soutěže.

"V prvním poločase dostaneme dva góly, kde to jde středem obrany a kde nejsme středními záložníky ani stopery schopni zamezit propadlým balonům," uvedl Svědík.

V závěru úvodního dějství hlavičkoval do břevna domácí záložník Pavelka. Na druhé straně Petržela z vápna zamířil nad.

Krátce po přestávce napřáhl zpoza šestnáctky Mihálik a Kovář jeho ránu vytáhl na roh. V 65. minutě přidal domácí třetí gól. Mejdrův nákop propadl k Pavelkovi a ten našel před brankou zakončujícího Haraslína. Slovenský reprezentant zaznamenal první trefu v ligové sezoně. V závěru utkání se přízemní ranou prosadil podruhé v ročníku nejvyšší soutěže Karabec.

Sparta doma v lize neprohrála posedmé v řadě. Slovácko nezvítězilo venku v nejvyšší soutěži ve čtyřech z posledních pěti duelů.

Dohrávka 4. kola první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 4:0 (1:0)

Branky: 53. a 79. z pen. Chorý, 24. Vlkanova, 89. Bassey. Rozhodčí: Všetečka - Kubr, Machač - Petřík (video). ŽK: Šural, Endl, Rogožan (všichni Brno). Diváci: 8436.

Sestavy:

Plzeň: Staněk - Holík, Hejda, Pernica, Havel - Bucha, Kalvach (80. Ndiaye) - Jirka (80. Kopic), Vlkanova (73. Čermák), Mosquera (84. Pilař) - Chorý (84. Bassey). Trenér: Bílek.

Brno: Šiman - Hrabina, Endl, Šural, Divíšek (46. Souček) - Matejov (46. Přichystal), Texl, Pachlopník (59. Alli), Granečný - Ševčík - Řezníček (79. Rogožan). Trenér: Dostálek.

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 4:0 (2:0)

Branky: 9. Sadílek, 30. Čvančara, 65. Haraslín, 89. Karabec. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Antoníček - Zelinka (video). ŽK: Minčev - Tomič. Diváci: 10.851.

Sestavy:

Sparta: Kovář - Vitík, Panák (77. Höjer), Sörensen - Mejdr, Sadílek, Pavelka (77. Karabec), Zelený - Čvančara (47. Daněk), Kuchta (78. Kaštánek), Haraslín (67. Minčev). Trenér: Priske.

Slovácko: Nguyen - Tomič, Hofmann, Kadlec (78. Šimko), Kalabiška - Daníček, Ljovin (46. Kohút) - Petržela (77. Brandner), Havlík, Holzer (67. Duskí) - Mihálik (77. Vecheta). Trenér: Svědík.