Opava si nečekaně poradila se Sigmou, zaváhal i Zlín. Slovácko drží naději na poháry

13. 4. 2019 17:31
Sobotní program Fortuna:Ligy otevřely tři domácí vítězství. Opava si poradila se Sigmou Olomouc 2:1, Karviná přehrála Zlín 2:0 a Slovácko přehrálo Příbram 2:0.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Doubek

Opavané vedli nad Sigmou od 16. minuty po trefě Tomáše Jursy, v závěru první půle srovnal Jakub Plšek, ale sedm minut před koncem rozhodl Tomáš Smola. Slezané si připsali druhé jarní vítězství a přiblížili se na dva body k desátým Teplicím. Sigma naopak utrpěla teprve druhou porážku za posledních osm kol a zůstala sedmá.

Zápas řídila rozhodčí Jana Adámková, která jako hlavní sudí pískala první ligu podruhé v životě a poprvé od utkání 16. kola, v němž Olomouc doma podlehla Mladé Boleslavi 0:4. Před ní rozhodovala zápas v lize z žen jako hlavní pouze Dagmar Damková.

Po opatrném úvodu mohla jít do vedení Sigma. Svozil zhruba na polovině hřiště zkazil přihrávku na Žídka a Hanáci se vydali do rychlého brejku. Zahradníček pláchl kolem Jursy, ale s jeho střelou z ostrého úhlu si poradil Šrom. Krátce nato z dálky pálil Plšek, ale opavský gólman byl znovu připraven.

Poté udeřilo na opačné straně. Smola ve vápně sklepl míč pro Stáňu, jehož dělovku zblokovali hosté přímo k Jursovi, který placírkou poslal balon do levého horního růžku a Opava v 16. minutě vedla.

Pak domácí přežili kritický moment. Faltovu ránu vyrazil gólman Šrom před sebe, kde číhal Dvořák, ale ten pohotovou střelou napálil jen opavského brankáře.

V závěru první půle se Olomouc dočkala vyrovnání. Po Zahradníčkově rohu zůstal ve 44. minutě u pravé tyče úplně volný Plšek a zblízka placírkou bez problémů poslal míč do sítě.

V úvodu druhé půle se Slezané dožadovali penalty poté, co míč po střele od Jursy možná brnknul do Štěrbovy ruky. Sudí Adámková ale zůstala v klidu a Smolovi za protesty ukázala žlutou kartu.

Následně Schaffartzikův centr hlavou tečoval Smola, jenže těsně minul bránu. Pak Janetzký zpětnou přihrávkou oslovil Stáňu, který se hnal sám na Buchtu, jenže míč se mu zamotal a domácí záložník ani nezakončil. Vzápětí si na centr Zapalače naskočil domácí Janetzký a hlavičkoval do tyče.

Pak začali tlačit Hanáci. Z dálky to zkusil Falta, ale mířil nad. V 83. minutě se na opačné straně radovali Slezané. Zavadilovu technickou střelu z přímého kopu vyrazil Buchta do míst, kde byl připravený Smola, jenž protlačil balon do sítě. Nejlepší opavský střelec dal svůj devátý gól v ligové sezoně. V závěru už domácí Sigmu k ničemu nepustili.

Karviná prodloužila trápení Zlína

Fotbalisté předposlední Karviné v 28. kole první ligy porazili 2:0 Zlín a poslední Dukle odskočili v tabulce na rozdíl čtyř bodů. O výhře domácích rozhodli Tomáš Wágner a Lukáš Budínský, který navíc nedal penaltu. Hosté prodloužili sérii bez bodu i vstřelené branky na čtyři zápasy a od příček pro skupinu o udržení je dělí jen tři body.

Karviná vstoupila do utkání skvěle a už ve druhé minutě se ujala vedení. Po rohovém kopu Ba Louy se k míči na vzdálenější tyči dostal volný Wágner a uklidil míč do branky. Hosté byli po inkasovaném gólu v šoku a domácí se snažili toho využít, ale v prvním poločase už se neprosadili.

Zlín poprvé zahrozil v 15. minutě, ale Bartošákova střela byla spíš propagační. Poznarův pokus ve 23. minutě už byl nebezpečnější. Hostující útočník se pokusil obstřelit brankáře Berkovce, ale nakone netrefil branku. Blízko gólu byl Poznar v 37. minutě, kdy Berkovec jeho pokus jen vyrazil, ale míč padající do branky stihl ještě chytit.

Druhý poločas začal jako ten první. Po Lingrově vysunutí běžel sám na branku Wágner, ale neměl rychlost, tak patičkou přiklepl balon Ba Louovi, kterého ve vápně dvakrát zablokovali zlínští zadáci. Druhý gól mohli domácí dát v 64. minutě po faulu Matejova na Ba Louu, ale Budínský z nařízené penalty trefil jen tyč.

Karviná se nakonec pojistky dočkala v 81. minutě. Nejprve velkou šanci zahodil Ba Loua, ale chvíli na to našel na hranici vápna Budínského, který tentokrát nezaváhal. Karviná si tak připsala druhé vítězství ve dvou posledních zápasech a poslední Dukle odskočila v tabulce na rozdíl čtyř bodů. Pražané ale mají nedělní duel v Jablonci k dobru.

Zlín si naopak dvě kola před koncem základní části zkomplikoval boj o umístění ve skupině o Evropskou ligu. Na devátém místě má 36 bodů a od jedenácté Opavy i dvanáctého Slovácka, které už jsou na příčkách pro skupinu o udržení, dělí moravský celek už jen tři body.

Slovácko má pohárové play off na dosah

Fotbalisté Slovácka ve 28. kole první ligy porazili 2:0 Příbram a udrželi naději, že se vyhnou bojům o udržení. Domácí díky Tomáši Zajícovi a Stanislavu Hofmannovi ukončili třízápasový střelecký půst, po šesti utkáních zvítězili a od příček pro play off o Evropskou ligu je dvě kola před koncem základní části dělí jen dva body.

Slovácko vstoupilo do utkání aktivně a převahu už v sedmé minutě proměnilo ve vedoucí branku. Po přihrávce Janoška poslal Navrátil míč Zajícovi, který se dokázal uvolnit na hranici penalty a střelou do protipohybu nedal Kočímu v brance Příbrami šanci. Domácí se díky němu dočkali první branky po 302 minutách.

Příbram se po obdržené brance na chvíli probrala a Fantiš ohrozil domácího brankáře Trmala. Pak Janošek, který se vrátil do sestavy po třízápasové pauze zaviněné trestem a dohodou v rámci hostování s Plzní, poslal centr do vápna, ale Navrátil mířil těsně vedle.

Další šanci si aktivní Slovácko vypracovalo v 39. minutě po chybě Květa, když nejprve střílel Diviš a poté z odraženého míče tvrdě vypálil Sadílek, ale jeho ránu vytáhl Kočí. Hostující gólman se vytáhl i v 42. minutě, kdy po Janoškově tečovaném centru akrobaticky vyrazil míč mířící k tyči.

Do druhé půle lépe vstoupili hosté, kteří ale z tlaku žádnou šanci nevytěžili. Naopak na druhé straně skončila první vážnější akce brankou. V 52. minutě se Hofmann dostal k Janoškově centru a poslal Slovácko do dvoubrankového vedení. O pět minut později mohli hosté snížit, ale Jan Rezek z penalty za faul Trmala na Mingazova trefil jen tyč.

Příbram se poté sice snažila, ale opět z tlaku nic nebylo a domácí si první výhru po šesti zápasech pohlídali. Slovácko tak udrželo naději, že se vyhne nadstavbovým bojům o záchranu. Od desátých Teplic, kterým patří poslední příčka pro play off o Evropskou ligu, ho dělí dva body. Čtrnáctá Příbram ztrácí na Severočechy dvě kola před koncem šest bodů.

28. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branka: 2. Wágner, 81. Budínský. Rozhodčí: Matějček - Blažej, Hock. ŽK: Krivák (Karviná). Diváci: 2114.

Sestavy:

Karviná: Berkovec - Krivák, Dreksa, Rundič, Záhumenský - Budínský, Smrž - Ba Loua (83. Letič), Lingr (89. Bukata), Guba (70. Čolič) - Wágner. Trenér: Straka.

Zlín: Rakovan - Matejov (82. Jakubov), Bačo (35. Železník), Buchta, Gajič - Hlinka (66. Podio) - Holík, Jiráček, Čanturišvili, Bartošák - Poznar. Trenér: Pivarník.

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 2:0 (1:0)

Branka: 7. Zajíc, 52. Hofmann. Rozhodčí: Lerch - Dobrovolný, Ratajová. ŽK: Divíšek, Daníček, Juroška, Trmal, Franič - Matoušek, Tregler, Jan Rezek. Diváci: 3064.

Sestavy:

Slovácko: Trmal - Juroška (82. Šimko), Hofmann, Franič, Divíšek - Navrátil, Sadílek, Janošek, Daníček, Diviš (86. Hološko) - Zajíc (74. Kalabiška). Trenér: Svědík.

Příbram: Kočí - Nový, Chaluš, Tregler (72. Kodr), Jablonský - Mingazov, Kingue (60. Voltr), Matoušek (77. Antwi), Květ, Jan Rezek - Fantiš. Trenér: Nádvorník.

SFC Opava - SK Sigma Olomouc 2:1 (1:1)

Branky: 16. Jursa, 83. Smola - 44. Plšek. Rozhodčí: Adámková - Podaný, Paták. ŽK: Jursa, Smola, Žídek - Jemelka. Diváci: 2983.

Sestavy:

Opava: Šrom - Schaffartzik, Simerský, Svozil, Žídek - Jursa, Zavadil - Stáňa (87. Rychlý), Janetzký (75. Juřena), Zapalač (80. Manzia) - Smola. Trenér: Kopecký.

Olomouc: Buchta - Sladký, Štěrba, Jemelka, Chvátal (88. Chytil) - Zahradníček, Kalvach, Plšek, Falta (82. Lalkovič) - Dvořák - Yunis (68. Nešpor). Trenér: Jílek.