Sigma remizovala s Baníkem a po zápase si stěžovala na rozhodčí. Hradec opět vítězný

Aktualizováno 17. 9. 2021 22:42
Sigma Olomouc remizovala v páteční předehrávce Fortuna:Ligy s Baníkem Ostrava 1:1, Hradec Králové doma porazil Pardubice 2:0.
Martin Hála (Sigma Olomouc)
Martin Hála (Sigma Olomouc) | Foto: ČTK

Sigma inkasovala v oslabení

Olomouc poslal v utkání s Baníkem v 10. minutě do vedení Martin Hála, ale v 84. minutě v početní převaze srovnal hostující Ladislav Almási. Sigma hrála od 75. minuty bez vyloučeného Pavla Zifčáka. Baník ztratil body po dvou výhrách a v neúplné tabulce je čtvrtý. Šestá Olomouc, která má k dobru jedno utkání, podruhé za sebou remizovala a bodovala v šesti ze sedmi kol.

Domácí udeřili hned ze své první šance v 10. minutě. Po vydařeném signálu z rohového kopu se střelou k zadní tyči prosadil Hála a šestým gólem v ligové sezoně se osamostatnil na čele tabulky kanonýrů. "Musím přiznat, že jsem míč netrefil čistě. Trefil jsem to patou a myslel jsem, že z toho nic nebude. Pak jsem ale viděl, že to letí přesně k tyči," řekl novinářům Hála.

Na další šanci čekalo přes osm a půl tisícovek diváků do 26. minuty, kdy si na centr Kuzmanoviče z pravé strany naskočil Almási, proti jehož hlavičce zasáhl domácí Macík. O minutu později mohla Sigma inkasovat po prudkém přízemním centru Sora. Chvátal v těžké pozici odehrál míč jen směrem k vlastní bráně a trefil do hrudi gólmana Macíka.

Dobrou příležitost poté nevyužil také domácí Rousek, který netrefil branku střelou z voleje. Podruhé v zápase se 10 minut před koncem poločasu dostal k hlavičce ostravský Almási, Macík byl však znovu pozorný.

"Vyšel nám skvěle signál a prvních 20 minut jsme byli dominantní. Hráli jsme energicky, emočně. Utkání splňovalo z pohledu nasazení z obou stran velmi vysoké parametry," uvedl trenér Sigmy Václav Jílek. "Sigma začala dobře, hrála rychle, přesně a kvalitně. Bohužel jsme dostali gól ze standardky, na kterou jsme se připravovali. Tím jsme si zápas zkomplikovali," doplnil asistent trenéra Baníku Ondřej Smetana.

Po změně stran aktivní Almási zamířil hlavou přesně do středu branky. Z nadějné pozice na hranici vápna poté vystřelil po odraženém míči Kuzmanovič, mířil však nad. Podobně se po pokusu z velké dálky vedlo Fleišmanovi.

I v druhém poločase se hrál vyrovnaný zápas, do jehož průběhu poté výrazně zasáhl Zifčák. Na trávníku byl zhruba šest minut, když v 75. minutě zahrál nebezpečně vysokou nohou a rozhodčí Klíma ho rovnou vyloučil.

Olomoučtí s verdiktem absolutně nesouhlasili. "V utkání jsou určité důležité momenty, které je potřeba vyhodnotit správně. Když vyhodnotíme zákrok Zifčáka jako červenou kartu, pak nerozumím tomu, že nebyl vyloučen Sor po druhé žluté kartě, která byla podle mě naprosto jasná a evidentní. Podle mě to bylo jednoznačné ovlivnění zápasu," řekl Jílek.

"Byl jsem hodně naštvaný. Říkal jsem rozhodčímu, že měl dát červenou kartu také Sorovi za zákrok, když jdeme do přečíslení. Sor mu skočí na záda, spadne a rozhodčí dělá, že nic. Tak jsem se ho ptal, proč v jednom případě červená byla a ve druhém ne. Pokud si hráč zpracovává míč a protihráč mu skočí do nohy, tak to podle mě není červená," mínil Hála.

Baník si v přesilovce vytvořil územní převahu, jenže De Azevedova střela z pokutového území zamířila vedle. Vyrovnaní se hosté dočkali až v 84. minutě, kdy se po centru De Azeveda prosadil aktivní Almási, jehož hlavička zapadla přesně k levé tyči. Baník bodoval v lize v Olomouci počtvrté za sebou.

"Kdybychom nedostali gól ze standardky, mohlo to pro nás dopadnout ještě lépe. Sigma ale hrála velmi dobře, v této sezoně je to dobrý soupeř a bude se tu vyhrávat horko těžko," prohlásil Smetana.

Hradec zvítězil potřetí v řadě

Fotbalisté Hradce Králové v předehrávce 8. kola první ligy porazili východočeského rivala Pardubice 2:0 a v nejvyšší soutěži potřetí za sebou zvítězili, navíc bez inkasované branky. Skóre v Mladé Boleslavi, kde mají "Votroci" domácí azyl, otevřel ve 36. minutě Jan Král a v závěru pojistil výhru nováčka Daniel Vašulín po dalším rohu kapitána Adama Vlkanovy. Pardubičtí v této ligové sezoně naplno bodovali pouze jednou.

"Velmi jsme toužili udělat třetí výhru po sobě. Navíc když šlo o derby, motivace byla dvojnásobná. Jsme rádi, že se to povedlo a navíc po velmi slušném výkonu," řekl na tiskové konferenci královéhradecký trenér Miroslav Koubek, který vítězně oslavil jubilejní 200. ligový zápas v roli hlavního kouče.

Do premiérového východočeského derby v samostatné první lize vstoupili lépe Královéhradečtí. Ve 14. minutě Vlkanovovu hlavičku vytáhnul brankář Markovič na roh, po kterém Dvořák hlavou trefil po odrazu o zem břevno.

Přestože Pardubičtí se dostali z tlaku a vyrovnali hru, ve 36. minutě inkasovali. Po rohovém kopu a centru Vlkanovy se dostal k hlavičce volný Král a míč umístil přesně do horního rohu. Caduovi nedovolil rychlé vyrovnání obránce Donát včasným zákrokem na brankové čáře, na druhé straně aktivní Vlkanova z otočky vypálil nad břevno.

"Měli jsme šanci v závěru prvního poločasu, kdy jsme mohli skórovat, to se nám nepovedlo. Domácí to odkopli zázračným způsobem," prohlásil trenér hostů Jaroslav Novotný.

"Pardubice měly dobrou desetiminutovku po naší brance, měly sérii čtyř pěti rohů. Vypadli jsme z role, obával jsem se, že půjdeme do kabiny za stavu 1:1," připustil Koubek.

Domácí měli převahu i v úvodu druhého poločasu a v 59. minutě Vašulín prostřelil Markoviče, gól však byl po zásahu videorozhodčího odvolán kvůli ofsajdu. Neuznaná branka královéhradecký tým trochu přibrzdila, ale Pardubičtí si větší šance nevytvořili.

Vašulín se nakonec dočkal regulérní branky, když v 88. minutě pohotově tečoval míč po dalším Vlkanovově rohovém kopu. Nejlepší střelec "Votroků" v lize skóroval podruhé za sebou a celkově potřetí v ročníku.

V nastavení mohl aspoň snížit střídající Huf, ale brankář Fendrich jeho ránu vyrazil nad břevno. "V druhém poločase jsme byli jasně lepší a jsem rád, že jsme zápas dovedli do vítězství," uvedl Koubek.

Hradec se současným pardubickým klubem od jeho založení v roce 2008 neprohrál ani v 11. soutěžním utkání. "Derby je vždy výjimečné, vyhecované. Proto jsme chtěli změnit historii, ale to se nám nepovedlo. Budeme si muset počkat na odvetu. Nehrajeme ani jeden doma. Kdyby ano, bylo by víc lidí a bylo by to trochu jiné," prohlásil Novotný.

8. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 1:1 (1:0)

Branky: 10. Hála - 84. Almási. Rozhodčí: Klíma - Hájek, Vodrážka - Ondráš (video). ŽK: Breite, Sedlák, González - Sor, Ndefe, Tetour, Smetana (asistent trenéra). ČK: 75. Zifčák (Olomouc). Diváci: 8613.

Sestavy:

Olomouc: Macík - Chvátal, Poulolo, Jemelka, Zmrzlý - Zahradníček (78. Daněk), Breite, González (78. Beneš), Sedlák, Hála (90.+2 Šíp) - Růsek (69. Zifčák). Trenér: Jílek.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman - Sor (64. Juroška), Kaloč (64. Budínský), Kuzmanovič (71. De Azevedo), Tetour, Potočný (71. Klíma) - Almási. Trenér: Galásek.

FC Hradec Králové - FK Pardubice 2:0 (1:0)

Branky: 36. Král, 88. Vašulín. Rozhodčí: Szikszay - Váňa, Hurych - Adam (video). ŽK: Čech, Kodeš - Toml. Diváci: 1605.

Sestavy:

Hradec: Fendrich - Donát, Král, Čech - Mejdr, Kodeš, Rada, F. Novotný - Dvořák (86. Kubala), Vlkanova (90.+1 Prekop) - Vašulín (90.+3 Soukeník). Trenér: Koubek.

Pardubice: Markovič - Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Tischler (60. Kostka), Červ (46. Beran), Solil, Chytil (76. Huf) - Matějka (69. Černý). Trenér: J. Novotný.