Sparta smetla Klokany, Pulkrab dal hattrick. Neúnavná Slavia má další výhru

Aktualizováno 12. 12. 2021 20:01
Slavia v předposledním letošním ligovém kole porazila Mladou Boleslav 2:0, Jablonec doma podlehl Teplicím 0:2, České Budějovice porazily oslabenou Olomouc 2:1. Sparta rozstřílela Bohemians 5:1.
Matěj Pulkrab a Dávid Hancko.
Matěj Pulkrab a Dávid Hancko. | Foto: ČTK

Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v 18. kole první ligy nad Mladou Boleslaví 2:0 a v čele tabulky mají nadále tříbodový náskok před druhou Plzní. Vršovický obhájce titulu rozhodl utkání v závěrečné čtvrthodině úvodního dějství, kdy se mezi 31. a 40. minutou trefili Alexander Bah a Nicolae Stanciu.

Červenobílí v nejvyšší soutěži vyhráli posedmé za sebou a pokaždé bez inkasované branky. Mladou Boleslav porazili slávisté v posledních 12 vzájemných ligových duelech. Středočeský celek, vedený bývalým trenérem Pražanů Karlem Jarolímem, dvě kola po sobě nebodoval a nevyužil šanci poskočit na šesté místo tabulky. Mladoboleslavští klesli na osmou pozici.

Slávistický trenér Trpišovský udělal tři změny v sestavě oproti čtvrteční remíze 1:1 v Berlíně s Unionem, po níž Pražané postoupili do vyřazovací fáze Evropské konferenční ligy. Za Boleslav nastoupili bývalí kapitáni červenobílých Škoda a Suchý.

Druhý jmenovaný musel být po půlhodině ošetřovaný mimo hřiště a Pražané krátkou přesilovku dokonale využili. Přímý kop Stanciua z poměrně velké dálky propadl po chybě v hostující defenzivě až k nabíhajícímu Bahovi a ten zblízka překonal Šedu. Uzdravený dánský obránce skóroval ve druhém ligovém duelu po sobě, v němž nastoupil.

Chvíli nato mohl po nedorozumění mezi mladoboleslavskými obránci a brankářem zvýšit Kuchta, lobem přes gólmana se ale neprosadil. Ve 40. minutě už favorit přidal druhou trefu. Bah vystihl špatnou rozehrávku hostů, přiťukl ve vápně Stanciuovi a ten s přehledem napálil balon pod břevno.

V 56. minutě mohl snížit Mašek, ale sám před Mandousem selhal. Pražané v druhé půli dlouho nehrozili, až v 70. minutě se dostal před Šedu Schranz, jenže na svůj čtvrteční gól z Berlína nenavázal.

V 81. minutě trefil Olayinka pouze střed branky, na druhé straně si pak Mandous poradil s pokusem střídajícího Hlavatého. Čtyři minuty před koncem pak střelu slávisty Madsena vyrazil Šeda, ale Pražany už to nemuselo mrzet. Vyhráli i devátý domácí zápas ligové sezony a v Edenu v nejvyšší soutěži bodovali už v 59 duelech po sobě.

Pulkrab hattrick, Hložek tři asistence

Sparta porazila v pražském derby Bohemians 1905 vysoko 5:1. Domácí rozhodli už v úvodním dějství, kdy mezi 15. až 42. minutou třikrát skóroval Matěj Pulkrab. Ještě v prvním poločase se trefil David Pavelka a po změně stran Dávid Hancko, v nastavení snížil Roman Květ. Letenští vyhráli v lize potřetí za sebou a z třetí pozice v tabulce nadále ztrácejí pět bodů na vedoucí Slavii. "Klokani" prohráli potřetí z posledních čtyř kol a jsou dvanáctí.

Sparta šla do souboje s městským rivalem po čtvrteční domácí výhře 2:0 nad kodaňským Bröndby v Evropské lize a postupu do úvodního kola vyřazovací fáze Evropské konferenční ligy. Trenér Letenských Vrba zařadil v ligovém zápase do základní sestavy poprvé od 7. listopadu kapitána Dočkala.

Domácí vstoupili do utkání velmi aktivně. Peškovu střelu zastavil brankář Le Giang, který si poté poradil s Haraslínovým pokusem, následná dorážka křídelního záložníka skončila nad. Sparťané neskórovali ani po akci slovenských reprezentantů, Hanckovu ránu po Haraslínově přihrávce zblokoval hostující kapitán Jindřišek.

Po čtvrt hodině hry se už domácí radovali. Hancko si naběhl na Wiesnerův centr na zadní tyč a předložil míč před branku na nikým nehlídaného Pulkraba. Poté pálil Wiesner nad břevno. Hosté se ocitli blízko srovnání v 31. minutě, Nový však po Köstlově centru hlavičkoval do břevna.

Závěrečná pětiminutovka první půle patřila Spartě. Nejprve Pulkrab z rychlého brejku prostřelil vyběhnutého Le Gianga a o 95 sekund později po další Hložkově přihrávce přízemní ranou dokonal první hattrick v ligové kariéře. Bývalý útočník Bohemians 1905, který skóroval ve třetím kole po sobě, rozšířil počet branek v této sezoně nejvyšší soutěže na sedm.

Za dalších zhruba 70 sekund Pavelka skákavou střelou z vápna k tyči nedal Le Giangovi šanci. Sparťanský záložník třetím gólem v probíhajícím ligovém ročníku stylově oslavil 150. start v nejvyšší soutěži.

Krátce po přestávce snížil Chramosta, kvůli ofsajdu však jeho trefa neplatila. V 53. minutě se z šestnáctky nemýlil Hancko a čtvrtou brankou v této ligové sezoně si dal dárek k pondělním 24. narozeninám. Třetí asistenci v utkání si připsal Hložek. "Klokani" mají s 42 inkasovanými góly nejhorší obranu ligy. V úvodu nastavení zmírnil debakl hostů premiérovou trefou v ročníku nejvyšší soutěže Květ.

Sparta pod Vrbou doma v lize v 18 duelech ještě neprohrála a v 17 z nich zvítězila. V této sezoně nejvyšší soutěže tam získala 28 z celkových 42 bodů. Bohemians prohráli venku v lize pošesté za sebou a v posledních dvou duelech tam obdrželi 11 branek.

Teplice vyhrály venku po 18 zápasech

Tepličtí zvítězili v Jablonci 2:0. V prvním poločase skóroval Jan Fortelný a po změně stran Alois Hyčka. Na soupeřově hřišti vyhrály Teplice poprvé po 18 zápasech od loňského prosince a na Střelnici se tříbodového zisku dočkaly po deseti letech. V tabulce sice zůstávají předposlední, ale na čtrnácté Pardubice ztrácí tři body.

Jablonec dohrával v deseti bez vyloučeného Tomáše Čvančary. Doma v lize čeká na vítězství už pět zápasů a je třináctý.

České Budějovice dokázaly porazit Olomouc 2:1. Vedoucí gól Jihočechů vstřelil před přestávkou Fortune Bassey. Po změně stran vyrovnal Pablo González, který uviděl v 76. minutě červenou kartu. Domácí přesilovku využili, když z penalty v 88. minutě rozhodl Benjamin Čolič. Dynamo poskočilo na sedmé místo, Sigma po druhé ligové prohře za sebou klesla na desátou pozici.

18. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Mladá Boleslav 2:0 (2:0)

Branky: 31. Bah, 40. Stanciu. Rozhodčí: Hocek - Horák, Ratajová - Franěk (video). ŽK: Jurásek, Suchý (oba M. Boleslav). Diváci: 1000 (omezený počet).

Slavie: Mandous - Bah, Ousou, Kačaraba, Oscar - Hromada (46. Madsen), Holeš - Schranz (75. Ekpai), Stanciu (75. Traoré), Olayinka (89. Plavšič) - Kuchta (63. Lingr). Trenér: Trpišovský.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Preisler, Jurásek - Ladra (87. Mužík), Dancák, Smrž, Ewerton - L. Mašek (67. Hlavatý) - Škoda (55. Fila). Trenér: Jarolím.

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 5:1 (4:0)

Branky: 15., 40. a 42. Pulkrab, 44. Pavelka, 53. Hancko - 90.+1 Květ. Rozhodčí: Orel - Hájek, Kříž - Adámková (video). ŽK: Köstl (Bohemians). Diváci: 1000 (omezený počet).

Sparta: Holec - Wiesner, Panák, Ladislav Krejčí II (59. Vitík), Hancko - Pešek (59. Ladislav Krejčí I), Pavelka (71. Souček), Dočkal, Hložek (71. Karabec), Haraslín - Pulkrab (81. Minčev). Trenér: Vrba.

Bohemians: Le Giang - Köstl, Jindřišek, Vondra - Dostál (66. Fulnek), Květ, Nový, Kovařík (46. Novák) - Hronek (46. Bartek) - Puškáč (71. Koubek), Chramosta (81. Necid). Trenér: Klusáček.

Dynamo České Budějovice - Sigma Olomouc 2:1 (1:0)

Branka: 35. Bassey, 88. Čolič z pen. - 56. González. Rozhodčí: Krejsa - Leška, Slavíček - Berka (video). ŽK: Talověrov - González, Spáčil. ČK: 76. González. Diváci: 903 (omezený počet).

Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Havel, Králik, Talověrov - Van Buren (81. Mihálik), Valenta (79. Hellebrand), Čavoš, Mršič (90. Skovajsa) - Škoda, Bassey. Trenér: Horejš.

Olomouc: Stejskal - Poulolo (46. Zahradníček), Hubník, Vepřek - Látal (90. Beneš), Spáčil, Greššák (79. Sedlák), Zmrzlý - Daněk, Růsek, González. Trenér: Jílek.

FK Jablonec - FK Teplice 0:2 (0:1)

Branky: 21. Fortelný, 71. Hyčka. Rozhodčí: Petřík - Vlček, Hurych - Ondráš (video). ŽK: Doležal, Surzyn - Chlumecký, Shejbal. ČK: 90.+3 Čvančara (Jablonec). Diváci: omezený počet.

Jablonec: Hanuš - Holík (76. Kubista), Martinec, Zelený, Krob (46. Čvančara) - Považanec (76. Hübschman) - Surzyn, Houska (76. Smejkal), Kratochvíl (84. Štěpánek), Vaníček - Doležal. Trenér: Rada.

Teplice: Grigar - Knapík, Chlumecký, Shejbal - Hyčka, Jukl, Trubač, Fortelný (40. Rezek), Vondrášek - Ledecký, Mareš (54. Moulis, 79. Kučera). Trenér: Jarošík.