Sigma si po výhře Plzně stěžovala na rozhodčí, hlavní se bránil, že VAR aut neřeší

Aktualizováno 10. 9. 2022 22:07
Plzeň vyhrála i šestý zápas v nové sezoně a popáté o jednu branku. V Olomouci vyhrála 3:2. Stejným skóre porazila Zbrojovka Brno Zlín a poskočila na čtvrté místo tabulky o skóre za Spartu a Hradec Králové
Tomáš Chorý vstřelil v Olomouci dvě branky
Tomáš Chorý vstřelil v Olomouci dvě branky | Foto: Tomáš Liška

Ligová neporazitelnost Plzně trvá

Plzeňští po středečním debaklu 1:5 v Barceloně na úvod skupiny Ligy mistrů dnes zvítězili v Olomouci 3:2. Dva góly dali domácí Mojmír Chytil a hostující Tomáš Chorý, který proti bývalému týmu stylově oslavil 150. utkání v nejvyšší soutěži. Atraktivní přestřelku v 68. minutě rozhodl Milan Havel.

Západočeští obhájci titulu vedou neúplnou tabulku o tři body před Slavií, která v neděli přivítá České Budějovice. Viktoria má navíc k dobru odložený domácí zápas s Brnem. Plzeň v lize vyhrála pošesté za sebou a vylepšila klubovou rekordní sérii v neporazitelnosti na 29 duelů nejvyšší soutěže. V příštím kole Viktoria přivítá ve šlágru Slavii. Olomouc doma v lize popáté za sebou nezvítězila a je dvanáctá.

"Utkání bylo skvělé. Zakládáme si na tom, abychom neinkasovali. Dnes jsme dostali dvě branky, ale když dáte o jednu víc než soupeř, tak je spokojenost," řekl na tiskové konferenci plzeňský trenér Michal Bílek. "Jsem zklamaný z naprosto zásadních rozhodnutí rozhodčích, která ovlivňují průběh utkání," prohlásil olomoucký trenér Václav Jílek.

Hosté udělali v základní sestavě tři změny oproti středečnímu zápasu na barcelonském stadionu Camp Nou. Od začátku dnes dostali šanci obránci Holík s Tijanim a záložník Jirka. "Už před sezonou jsem říkal, že máme ve stejné rovině evropské poháry a ligu. Jestli chceme hrát příští rok poháry, musíme sbírat body. Vůbec jsem nezapřemýšlel o více změnách, tři byly akorát a osvědčilo se to," uvedl Bílek.

Plzeňští z první větší šance v 10. minutě otevřeli skóre. Po závaru v šestnáctce Havel předložil míč Chorému, který snadno trefil odkrytou branku. Olomoucký odchovanec se gestem omluvil domácím fanouškům.

Hanáci už za tři minuty odpověděli. Zmrzlého nepovedenou střelu zachytil v pokutovém území spoluhráč Chytil a přesným pokusem k zadní tyči překonal Staňka. Plzeňský brankář v lize inkasoval po třech čistých kontech a 329 minutách.

Poté mohl favoritovi vrátit vedení Chorý, ale Trefil jeho střelu vykopl. Gólman Sigmy si o chvíli později poradil i s pokusem Havla. Ve 34. minutě už Viktoria znovu vedla. Sudí Radina po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru odhalil, že Pokorný v šestnáctce stáhnul za dres Chorého a ten z penalty nezaváhal.

Sedmadvacetiletý útočník si v sezoně nejvyšší soutěže polepšil na tři góly, čímž dotáhl nejlepšího týmového střelce Mosqueru. Chorý poprvé v ligové kariéře v jednom utkání skóroval dvakrát. "Dostal jsem brutální kopačku a pak se dozvěděl, že penalta je za zatáhnutí," podotkl Chorý.

Hanáci se hodně rozčilovali. "Předcházel tomu evidentně otočený aut, žádná malá teč. Možná to nevidí pomezní, ale čtvrtý to vidí a není schopný to nahlásit," zlobil se Jílek. "Zatím jsem to neviděl, ale jestli jsme to otočili, jde to za námi. Myslím, že jsme za zápas otočili jeden aut a zrovna přišlo tohle. Je to smůla, nešťastné. Ale protokol VAR (videorozhodčího) neumožňuje, abychom přezkoumávali aut na půlce. Ve vápně to bylo jasné držení za dres," řekl novinářům sudí Radina.

Olomoučtí před pauzou marně požadovali pokutový kop za ruku Jirky. V nastavení první půle ještě Staněk zneškodnil Spáčilův přímý kop. "Ruku jsem samozřejmě viděl, vnímal jsem, že je to v pokutovém území. Klukům k VAR jsem říkal, že za mě je to přirozený pohyb ruky vzhledem k pohybu těla, že to není přestupek proti pravidlům tak, jak se teď hra rukou vykládá. A dostal jsem to potvrzené," uvedl Radina.

Ofenzivní utkání na Andrově stadionu pokračovalo i po změně stran. Krátce po pauze mohl Chorý zkompletovat hattrick, ale po úniku Vlkanovy zakončil o kousek vedle. V 65. minutě srovnal Chytil zblízka po ideální přihrávce od střídajícího Matouška a v ligovém ročníku si polepšil na čtyři branky. "Skvělá přihrávka od Matyho, takže gól jde z 90 procent za ním," ocenil Chytil spoluhráče.

Na druhé straně Vlkanova trefil tyč a zblízka selhal dorážející Havel. Reprezentační bek si však spravil náladu v 68. minutě, kdy po několika odrazech v šestnáctce napálil míč sítě. Havel v ligovém ročníku zaznamenal druhou branku.

Hanáci si v závěru vytvořili místy silný tlak. Pernica tečoval Růskovu ránu na tyč a Chytilovi nedovolil završit hattrick Staněk dalším výtečným zákrokem. V 87. minutě rozhodčí Radina nenařídil penaltu za zákrok hostujícího Hejdy na Chytila.

"To, že má někdo položené ruce na hráči, ještě není samo o sobě přestupkem. Musí ho buď držet nebo strčit. Já tam neviděl ani jedno. Pro mě to nebylo na odpískání pokutového kopu a to samé jsem dostal potvrzeno i od VAR," řekl Radina.

V závěru už Viktoria těsný náskok udržela a s Olomoucí neprohrála v 17. ligovém utkání po sobě. "Soupeř to dal na jednu kartu, přišly nakopávané balony do pokutovému území. I tak jsme jejich tlaku odolali a myslím, že zaslouženě si domů vezeme tři body," řekl Bílek. "Vrátili jsme se do zápasu, ale bohužel děláme triviální chyby, které soupeř jako Plzeň nemilosrdně trestá. Asi zasloužené vítězství soupeře, ale u mě s velkou pachutí," dodal Jílek.

Zlín vyrovnat nestihl

Fotbalisté Brna zvítězili ve Zlíně také 3:2. Skóre otevřel v 19. minutě Jakub Řezníček, který krátce po pauze zvýšil z penalty. Pak si dal vlastní gól domácí Joss Didiba. V závěru zkorigovali stav Jakub Janetzký a střídající Youba Dramé. Brněnský nováček vyhrál i třetí venkovní zápas ligové sezony a poskočil na páté místo neúplné tabulky. Zbrojovka má navíc k dobru utkání v Plzni. Zlín po čtyřech kolech nebodoval a je třináctý.

"Herně jsme dnes předvedli jeden z našich lepších výkonů, ale rozhodlo naše neproměňování šancí a také vstup do druhé půle. Závěr byl v naší režii, ale nestačilo to ani na bod," řekl na tiskové konferenci zlínský kouč Jan Jelínek.

Domácí začali mírným náporem a rychlou kombinací se snažili dostat za kompaktní brněnskou obranu. Povedlo se jim to po několika centrech a střele Hrubého, která skončila v 11. minutě těsně vedle.

Od úvodu byl v ofenzivě Zbrojovky nalevo aktivní Alli, ovšem udeřilo po akci na druhé straně. Centr si v pokutovém území v 19. minutě zpracoval Řezníček, obešel gólmana a poslal míč do odkryté branky. Zkušený útočník skóroval potřetí v ligové sezoně. "Byla to naše první vážnější šance a hned gól, což domácí rozhodilo," uvedl Řezníček.

Zlín mohl za chvíli inkasovat podruhé po hlavičce Ševčíka, ale pak si vytvořil velký tlak. Během dvou minut mohli vyrovnat Jawo hlavou a Janetzký přízemní střelou, hosty zachránil reflexními zákroky brankář Berkovec. V závěru půle zblokoval Jawovu střelu Ševčík. "Měli jsme tři vyložené šance a nic jsme nedali. To byl rozhodující faktor celého utkání," mínil Jelínek.

V úvodu druhé půle v pokutovém území domácí Didiba fauloval Součka v momentě, kdy se gólman Rakovan chystal po brněnské akci založit protiútok. Sudí Hocek si situaci po zásahu videorozhodčího prohlédl ze záznamu a nařídil pokutový kop, který v 51. minutě bezpečně proměnil Řezníček. "To, co předvedl Didiba, bylo strašné. Budeme to v klubu řešit," řekl Jelínek.

Než se Zlín stačil vzpamatovat, inkasoval potřetí. Po brejku z pravé strany nacentroval v 59. minutě Hladík a smolař Didiba si před Ševčíkem srazil míč do vlastní sítě.

"Ševci" zápas ani za stavu 0:3 nevzdali a závěr pořádně zdramatizovali. V 68. minutě vykřesal domácím naději po centru Dramého důrazný Janetzký a v 82. minutě snížil hlavou střídající Dramé na rozdíl jedné branky. "Kluci bojovali a dřeli, za to je musím pochválit," uvedl Jelínek.

V závěrečných minutách si už ale hosté cenné vítězství pohlídali i proto, že Hrubý zakroutil střelu z přímého kopu těsně vedle. Zlín doma v lize prohrál s Brnem po předchozích pěti vítězstvích za sebou.

"Dnes jsem maximálně spokojen s výsledkem. Je to další venkovní zápas za tři body, za což musím hráčům poděkovat a pochválit je. Ale v závěru to byly nervy," připustil kouč Zbrojovky Richard Dostálek, který krátce hrával za Zlín.

8. kolo první fotbalové ligy:

Trinity Zlín - Zbrojovka Brno 2:3 (0:1)

Branka: 68. Janetzký, 82. Dramé - 19. a 51. z pen. Řezníček, 59. vlastní Didiba. Rozhodčí: Hocek - Šimáček, Novák - Berka (video). ŽK: Didiba, Silný - Řezníček, Granečný, Souček, Berkovec. Diváci: 3209.

Sestavy:

Zlín: Rakovan - Reiter (86. Kovinič), Kolář, Procházka, Čanturišvili - Didiba - Fillo (61. Dramé), Hrubý, Janetzký (78. Hloušek), Vukadinovič (61. Silný) - Jawo. Trenér: Jelínek.

Brno: Berkovec - Hrabina, Endl, Šural, Granečný - Ševčík (87. Hlavica), Souček - Hladík (90.+5 Matejov), Falta (75. Texl), Alli (75. Přichystal) - Řezníček (87. Fousek). Trenér: Dostálek.

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 2:3 (1:2)

Branky: 13. a 65. Chytil - 10. a 34. z pen. Chorý, 68. Havel. Rozhodčí: Radina - Kříž, Machač - Petřík (video). ŽK: Pokorný - Pernica, Kalvach, Tijani, Mosquera. Diváci: 4079.

Sestavy:

Olomouc: Trefil - Chvátal (73. Poulolo), Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Breite (63. Greššák), Spáčil (63. Ventúra) - Navrátil (83. Šíp), Růsek, Vodháněl (46. Matoušek) - Chytil. Trenér: Jílek.

Plzeň: Staněk - Holík, Pernica, Tijani, Havel (74. Jemelka) - Bucha, Kalvach - Jirka (46. Mosquera), Vlkanova (83. Hejda), Sýkora (61. Pilař) - Chorý (61. Bassey). Trenér: Bílek.