Slavia zahodila penaltu a v Karviné neskórovala, došlo i na Strakovo "srdíčko"

Aktualizováno 4. 8. 2019 19:56
Úřadující šampion Fortuna:Ligy remizoval ve čtvrtém kole na půdě Karviné 0:0. Slavia poprvé v nové ligové sezoně nevyhrála, Karviná naopak slaví první bod. V souběžně hraném duelu České Budějovice remizovaly s Jabloncem 1:1. Kolo uzavře večerní duel (19:00) mezi Spartou a Příbramí.
Tomáš Souček zahodil penaltu a Slavia si veze z Karviné jen bod
Tomáš Souček zahodil penaltu a Slavia si veze z Karviné jen bod | Foto: Milan Kammermayer

Slavia zahazovala v Karviné šance

Obhájci titulu sice byli v utkání prvního s posledním týmem tabulky Karvinou aktivnější, ale dvakrát jim radost zkazila branková konstrukce a Tomáš Souček v úvodním dějství nedal penaltu. Červenobílí po předchozích třech výhrách jako poslední tým soutěže v nové sezoně poprvé ztratili body a vedou ligu o skóre před Plzní. Slezané po třech porážkách získali první bod.

"Ztratili jsme body. Dnes jsme si vyzkoušeli snad všechny způsoby, jak nedat gól. Domácí svou snahou a zarputilostí tu nulu dokázali nakonec uhájit," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Domácí zahájili utkání s novou posilou bývalým slávistou Vukadinovičem, v brance pak po více než 12 letech nastoupil v lize Hrdlička. Slávistům scházel zraněný stoper Hovorka a místo něj začal Frydrych.

Slezané začali proti obrovskému favoritovi nebojácně, aktivita jim však vynesla jen roh a větší podporu publika. Ve 24. minutě ale domácí nabídli hostům velkou šanci na otevření skóre. Ndefe zahrál ve vápně v souboji s Van Burenem rukou, Souček však z nařízené penalty vystřelil vedle.

"Na penaltu jsem si věřil. Viděl jsem, že tam gólman jde, a tak jsem to chtěl víc přitvrdit na stranu. Prostě mi to sjelo," uvedl Souček. "Na Součkovu penaltu jsem si věřil, měl jsem ho načteného a šel na pravou stranu," dodal karvinský gólman Hrdlička.

Po půlhodině hlavičkoval po rohu v dobré pozici Hanousek. První gólovou šanci ze hry si hosté vytvořili až v 38. minutě, kdy Hušbauer pohotově vyslal za obranu Van Burena, ten ale tváří v tvář zkušenému Hrdličkovi neuspěl. Domácí gólman jej pozičně vytlačil ze střeleckého úhlu.

V závěru první půle měli slávisté další dvě šance. Domácí obrana nezachytila další únik Van Burena, který ale mířil do boční sítě. Těsně před přestávkou pak Ševčík hlavičkou po Masopustově centru trefil břevno.

"Prvních 25 minut jsme hráli velmi dobře, takhle bych si to představoval. Penalta nás rozhodila. Pak Slavia přidala a měla i šance. Odevzdali jsme maximum, i tak byl ten kvalitativní rozdíl vidět," uvedl karvinský trenér František Straka.

Pražané v druhé půli pokračovali v náporu. Ševčíkova střela už mířila do prázdné brány, ale z té vykopl míč Ndefe. Hostům se dál nedařilo v koncovce, v 57. minutě ztroskotal na Hrdličkovi i Masopust, který se ocitl za karvinskou obranou, ale domácí brankář dobře vyběhl.

V 61. minutě stálo při Slezanech opět štěstí, když agilní Van Buren nastřelil jen tyč. "Van Buren dělal vše skvěle až na to, že nedal gól. Kdyby dal tu první šanci, měl za sebou jiný zápas. Když nedal ten první nájezd, asi na něj dolehl neklid," mínil Trpišovský. "Měl jsem být klidnější v zakončení," dodal Van Buren.

Domácí se bránili s vypětím všech sil a nakonec odolali. Po Coufalově centru totiž hlavičkoval Souček vedle a v poslední minutě pak týž hráč pálil jen do boční sítě. Karviná v sedmém ligovém utkání se Slavii poprvé bodovala.

"Srdíčko bylo na správném místě a fotbalového boha jsme měli na naší straně. Cítím na týmu, že se zvedá, ten bod je pro nás strašně důležitý. Věřím, že nás to posune," dodal Straka, který v minulosti krátce trénoval ve Slavii.

Dynamo obralo dalšího favorita

České Budějovice remizovaly v druhém dopoledním duelu s Jabloncem 1:1. Hosté se ujali vedení v deváté minutě, kdy se trefil Jan Sýkora. Za Dynamo krátce po pauze srovnal povedenou ranou z přímého kopu Benjamin Čolič. Jihočeský nováček soutěže doma podruhé za sebou remizoval, potřetí po sobě neprohrál a na kontě má pět bodů. Jablonec, který ve čtvrtek nečekaně vypadl v kvalifikaci Evropské ligy s Pjunikem Jerevan, získal o dva body více než Dynamo.

Domácí začali aktivně, ale Jablonec je brzy z první vážnější situace srazil. Jihočeši zaváhali v deváté minutě, kdy za jejich obranu mířil dlouhý pas. Na něj si naběhl Doležal a měl dost prostoru a času na finální přihrávku, kterou poslal na vzdálenější tyč nabíhajícímu Sýkorovi. Jabloneckému záložníkovi stačilo jen nastavit nohu proti míči a pohodlně skóroval. Vstřelil svůj třetí gól v posledních dvou ligových zápasech.

"Je to teprve začátek, zatím to nic neznamená. Můžeme se o tom bavit, až jich budu mít na kontě 15. Navíc dnes bych ten gól radši vyměnil za tři body," řekl novinářům Sýkora.

České Budějovice pak sice do konce prvního poločasu kontrolovaly hru, ale do šancí se nedostávaly. Výrazně nebezpečnější začali být Jihočeši až po přestávce. Hned ve 47. minutě Schranz nevyužil velkou šanci, když netrefil prázdnou branku po přesném centru na vzdálenější tyč od Mršiče.

O dvě minuty později se však už České Budějovice radovaly. Přímý kop ze zhruba 25 metrů napálil Čolič přesně do horního rohu branky a gólman Hrubý se natahoval marně. Bosenský zadák se v české lize trefil poprvé.

Za chvíli mohl Jablonci vrátit vedení Sýkora, ale brankář Staněk ho vychytal. V závěru už další branka nepadla. Jihočeši tak stále čekají na premiérovou domácí výhru v sezoně. V prvním kole na svém hřišti podlehli Opavě a minule se Spartou uhráli stejně jako dnes remízu.

"Vypadli nám Hübschman, Kratochvíl a Holík. Ale hráči, kteří ty zraněné nahradili, to zvládli dobře. Je to pro nás důležitý výsledek po vypadnutí s Jerevanem a získali jsme plusový bod," uvedl jablonecký kouč Petr Rada. Naopak Sýkora s remízou spokojený nebyl. "Budějovice hrály dobře, ale bod je pro nás málo. Takové zápasy musíme vyhrávat," řekl Sýkora.

4. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - FK Jablonec 1:1 (0:1)

Branky: 49. Čolič - 9. Sýkora. Rozhodčí: Marek - Melichar, Vaňkát. ŽK: Ledecký, Mustedanagič (oba Budějovice). Diváci: 4474.

Sestavy:

Č. Budějovice: Staněk - Čolič, Havel, Novák, Kladrubský - Schranz, Havelka (46. Mustedanagič), Provod, Javorek, Mršič (80. Kulhánek) - Ledecký (89. Táborský). Trenér: Horejš.

Jablonec: Hrubý - Jugas, Plechatý, Břečka (85. Petrovič), Krob - Jovovič (76. Chramosta), Pilík, Považanec, Matoušek (90. Breda), Sýkora - Doležal. Trenér: Rada.

MFK Karviná - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Machálek - Paták, Flimmel - Zelinka (video). ŽK: Rundič - Van Buren. Diváci: 4126.

Sestavy:

Karviná: Hrdlička - Ndefe, Stropek, Rundič, Čonka - Putyera, Lingr, Janečka (74. Smrž), Hanousek, Vukadinovič (53. Šašinka) - Petráň (82. Galuška). Trenér: Straka.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Frydrych, Bořil - Souček, Hušbauer - Masopust (77. Olayinka), Král, Ševčík (69. Stanciu) - Van Buren (73. Hilál). Trenér: Trpišovský.