Zbrojovka vyhrála v Budějovicích a boj o záchranu se dramatizuje

Aktualizováno 11. 4. 2021 18:32
Zbrojovka vyhrála na hřišti Českých Budějovic 2:0 a neprohrála už třetí zápas v řadě, stále ale zůstává na první nesestupové pozici. O tři body nad ní jsou Teplice, které dnes podlehly Mladé Boleslavi 1:3. Středočeši mají v tabulce o bod více než jejich dnešní soupeř, a tedy o čtyři víc než Zbrojovka.
7. kolo fotbalové Fortuna:Ligy 2020/21, Jablonec - Brno: Fotbalisté Brna se radují z gólu. | Foto: ČTK

Budějovice převahu z první půle nevyužily

Budějovicím patřil první poločas, kdy byly lepší a vypracovaly si i nadějné příležitosti. Skórovat mohly hned v šesté minutě, jenže Novákův pokus po rohu Čoliče vykopl z brankové čáry brněnský kapitán Pernica.

O půl hodiny později Jihočeši opět zahrozili po rohu Čoliče, ale Alvir zamířil bez přípravy vedle tyče. A tři minuty před koncem první části měl další příležitost Novák. Akci opět zahájil centrem aktivní Čolič a českobudějovický obránce hlavou minul branku.

V úvodní části nevýrazní hosté byli po přestávce mnohem odvážnější. Vyplatilo se jim to, protože v 56. minutě se po rohu Pachlopníka uvolnil Štepanovský a po jeho přihrávce skóroval Texl. O tři minuty později mohlo Brno přidat druhý gól, ale Filovu střelu vyrazil brankář Drobný.

Moravané tak o první ligové výhře od konce ledna definitivně rozhodli v závěru. V pokutové území uklouznul domácí stoper Havel, přes něj upadl unikající Fila a Růsek z penalty v 85. minutě přidal druhý gól.

České Budějovice pokračují v neúspěšné domácí sérii s týmy ze spodku tabulky, na vlastním hřišti během posledních dvou měsíců podlehly Opavě, Mladé Boleslavi a dnes i Brnu. Dynamo doma Zbrojovku porazilo v jediném z posledních 10 prvoligových duelů.

Boleslav v Teplicích otáčela

Fotbalisté Mladé Boleslavi oplatili soupeři středeční vyřazení z domácího poháru a poskočili před něj na 14. místo neúplné tabulky. Hosté záchranářský duel otočili ve druhé půli, kdy se trefili Jiří Klíma a Michal Škoda, v úvodním dějství Jaromír Zrmhal odpověděl na vedoucí gól teplického Patrika Žitného. Patnáctí "Skláři" naopak prohráli třetí ligový zápas z posledních čtyř a od sestupových příček je dělí už jenom tři body.

Severočeši, kteří ve čtvrtfinále MOL Cupu doma zdolali Boleslav 2:1, působili i tentokrát od úvodu nebezpečněji. Vukadinovičův únik však zneškodnil brankář Šeda a Žitný o něco později těsně minul. Dvaadvacetiletý teplický záložník se nicméně dočkal v 19. minutě, kdy jeho pohotový pokus po centru Kodada propadl pod padajícím Šedou až do sítě. Šlo o jeho třetí ligový gól v sezoně a druhý po sobě.

Radost však domácím dlouho nevydržela. Hned o pět minut později totiž dostal více prostoru k úniku Dancák, našel na levé straně Zmrhala, který tvrdou ranou vyrovnal.

Hosté navíc dokonali obrat hned v úvodu druhé půle. Na centr Ladry si naběhl Jiří Klíma a hlavičkou z bezprostřední blízkosti nedal Čtvrtečkovi šanci. Jihlavský odchovanec vstřelil svou pátou branku v sezoně.

Tepličtí se vrhli za možným vyrovnáním, ale v jejich riskantnější hře se začaly objevovat chyby. Při jedné špatné rozehrávce a následném rohovém kopu mohl po další hlavičce zvýšit náskok opět Jiří Klíma, tentokrát však Čtvrtečka vytáhl míč reflexivně na břevno. Načež branková konstrukce pak teplického gólmana zachránila ještě jednou, a to 19 minut před koncem při střele Dancáka.

Nejblíže vyrovnání byl při své šanci jen Kodad, nicméně jeho lehký pokus chytil Šeda, a tak pět minut před koncem udeřili opět hosté. Po centru Zmrhala se prosadil znovu hlavou Škoda. Mladá Boleslav tak vedle pohárové oplatila Teplicím i podzimní ligovou porážku 0:2 a připsala si první vítězství po třech kolech.

26. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Zbrojovka Brno 0:2 (0:0)

Branky: 56. Texl, 85. Růsek z pen. Rozhodčí: Pechanec - Hock, M. Novák - Denev (video). ŽK: Čolič (Č. Budějovice). Bez diváků.

Sestavy:

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Králik, Talověrov (62. Havel), P. Novák - Čavoš (82. Jánošík), Havelka - Brandner, Alvir (62. Mészáros), Mršič - Diop (69. Vais). Trenér: Horejš.

Brno: Berkovec - Bariš, Hlavica, Pernica, Moravec - Štepanovský (87. Gajič), Čermák, Texl (69. Růsek), Pachlopník (78. Sedlák), Fousek (46. Fila) - Hladík (77. Přichystal). Trenér: Dostálek.

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 1:3 (1:1)

Branky: 19. Žitný - 24. Zmrhal, 47. Jiří Klíma, 85. Škoda. Rozhodčí: Dubravský - Mokrusch, Melichar - Lerch (video). ŽK: Čtvrtečka, Droehnle - Škoda. Bez diváků.

Sestavy:

Teplice: Čtvrtečka - Hyčka (80. Černý), Gabriel (90.+1 Ljevakovič), Knapík, Droehnle - Kodad, T. Kučera, Trubač (75. Fortelný), Moulis (80. Radosta) - Žitný - Vukadinovič. Trenér. R. Kučera.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Jakub Klíma, Takács, Preisler - Ladra (83. Skalák), Dancák, Matějovský (90.+2 Budínský), Zmrhal - Škoda, Jiří Klíma (76. Drchal). Trenér: Jarolím.

před 19 minutami

Ministr dopravy Kupka rezignoval na funkci náměstka hejtmanky i krajského zastupitele

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky, odchází i z krajského zastupitelstva. Nového radního pro silniční dopravu budou krajští zastupitelé volit příští týden v pondělí, řekl mluvčí hejtmanství David Šíma. Kupku by měl podle dřívějších informací ve funkci vystřídat starosta Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku Karel Bendl (ODS).

Kupka na pozici náměstka rezignoval k úterku, tento krok dopředu oznámil. "Vedení ministerstva, jak již jsem v minulosti avizoval, nelze s dalšími funkcemi bohužel skloubit. Jsem však velice rád, že se podařilo za dobu ve funkci zefektivnit činnost krajské správy a údržby silnic, nastavit pravidla zimní údržby či zahájit realizaci portálu silniční mapy Středočeského kraje," uvedl. Dodal, že se svým nástupcem bude z pozice ministra dopravy jistě v úzkém kontaktu a věří, že úspěšně naváže na rozběhnuté projekty.

Kupka v prosinci rezignoval na funkci starosty Líbeznic u Prahy, nahradil ho dosavadní místostarosta Jan Havlíček (za ODS). Zůstal však členem obecní rady. Z krajského zastupitelstva Kupka naopak odchází. Nahradit by ho měl starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS), tedy dosud první náhradník na kandidátce. Starosta Benátek nad Jizerou Bendl se má stát řadovým radním pro silniční infrastrukturu a hejtmančiným statutárním náměstkem místo Kupky by měl být dosavadní radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Bendl již dříve řekl, že je kvůli novému angažmá připraven opustit post předsedy krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství. Starostou Benátek zůstane, ale v neuvolněné pozici. Jeho cílem je navázat na Kupkovu práci a přinést i pohled z životního prostředí. Oblast, v níž je odborníkem, se podle něj s dopravou často překrývá. Poukázal na to, že krajský výbor pro životní prostředí dává stanoviska k dopravním stavbám, například obchvatům měst. S dopravou má navíc Bendl zkušenosti také jako starosta.

před 28 minutami

Demonstranti postavili před sněmovnou šibenici. Poslanci požádají vnitro, aby to prošetřilo

Demonstranti z iniciativy Chcípl PES, kteří se v úterý ráno sešli před sněmovnou, aby protestovali proti novele pandemického zákona, postavili na Malostranském náměstí šibenici. Připojili také ceduli s výhrůžkou "Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici". U řečnického pódia navíc organizátoři akce umístili fotografie některých představitelů boje proti pandemii, jako je prezident České lékařské komory Milan Kubek či exministr zdravotnictví Roman Prymula. Fotografie provázel popisek "Zrádce národa", nepřímo tak poukazoval na to, komu je výhrůžka oběšením adresována.

Předseda poslaneckého klubu TOP Jan Jakob sdělil, že v souvislosti s šibenicí osloví sněmovna ministra vnitra Víta Rakušana. "Vyzvu ho k tomu, aby se k tomu policie postavila trochu jiným způsobem než doposud," řekl Jakob.

Policie už v minulosti několik podobných případů prošetřovala a došla k závěru, že přinesení makety šibenice na demonstraci není přestupkem. Poukázala však na to, že by situace byla jiná, pokud by se na ní objevil konkrétní člověk, proti němuž by výhrůžka smrtí směřovala. "Já ctím svobodu slova. Ale todle je dle mého soudu daleko za tím, kam svobodu slova, právo na demonstraci, zachází," řekl Jakob. Podpořil ho i předseda lidoveckého klubu Marek Výborný.

před 37 minutami

V Británii oznámili propouštění dva velcí zaměstnavatelé

Britská pošta Royal Mail hodlá v rámci snahy o snížení nákladů a transformaci aktivit propustit zhruba 700 manažerů. Pošta, která podle svých internetových stránek zaměstnává kolem 137 tisíc lidí, to uvedla v tiskové zprávě. Akcie Royal Mail po jejím zveřejnění výrazně posílily. Největším akcionářem britské pošty je investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Nově oznámené opatření by podle Royal Mail mělo přinést roční úsporu kolem 40 milionů liber (1,2 miliardy Kč).

Propouštění oznámil také britský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever. Odejít má z manažerských pozic asi 1500 lidí, což je zhruba pět procent jeho pracovní síly. Podnik mění strukturu, aby zmírnil obavy akcionářů, když neuspěl s nabídkou na převzetí divize zdravotní péče pro spotřebitele firmy GlaxoSmithKline (GSK). Firma uvedla, že propouštění se nedotkne pracovních míst v továrnách. Unilever působí ve více než 190 zemích a vlastní na 400 značek. V roce 1991 začal působit i v České republice, kde zaměstnává kolem 330 lidí a stojí například za dezinfekčním prostředkem Savo.